Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       

Ноябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Все события
Реклама
Е-лікарняний. Основи
Новости / Мониторинг законодательства
24.09.2021
Е-лікарняний. Основи
 

Відмовою від паперових листків непрацездатності та переходом на «електронні рейки» нас лякали не один рік. І ось із 4 червня 2021 року потяг рушив — розпочався перехідний період запровадження електронних лікарняних листів, або е-лікарняних. За традицією, не все йде гладко. Продукт наразі сирий. Опосередковано це підтверджує перенесення строку повного переходу на е-лікарняні з 1 вересня на 1 жовтня 2021 року. Чи буде ще одне відтермінування, поживемо — побачимо. Та вже сьогодні роботодавцям і їх працівникам потрібно розуміти, як створюються е-лікарняні та як із ними працювати. Саме про це наша тема.

Чим ближче строк загального переходу на е-лікарняні, тим вищий інтерес до них. Чи потрібно працівникові надавати інформацію про код ЄДРПОУ підприємства, щоб лікар знайшов правильного роботодавця та лікарняний не загубився? Чи потрібно у працівника вимагати електронний медичний висновок (е-медвисновок)? Де шукати е-лікарняний? Відповіді на ці та інші запитання щодо е-лікарняних ми дамо прямо зараз.

Як народжується е-лікарняний

Паперовий листок непрацездатності. Його видавав лікар застрахованій непрацездатні особі, тобто тій, що сплачувала чи за яку сплачували страхові внески. Для цього лікар опитував її, а частіше просив написати на папірці назву роботодавця та його адресу, щоб правильно вказати цю інформацію на бланку листка непрацездатності.

Увага! З е-лікарняними описане вище не працює. Дивіться, як усе відбувається. Припустимо, працівник відчув, що в нього підвищилася температура.

Крок 1. Медвисновок

Працівник звертається до лікуючого лікаря за медичною допомогою. Лікар проводить особистий огляд хворого.

Якщо працівник хворий, лікар визнає його непрацездатною особою та сформує електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медвисновків, який засвідчить КЕП.

Зауважимо, що е-медвисновок може бути роздрукований лікарем та наданий пацієнту. Але його не потрібно надавати роботодавцеві. е-медвисновок сформований для пацієнта, тобто особи, яка отримує меддопомогу, та не є підставою для нарахування лікарняних.

Крок 2. У пошуках особи

Сформований е-медичний висновок передається до електронного реєстру листків непрацездатності Пенсійного фонду. Тут система автоматично визначає, чи є особа, на яку сформовано е-медичний висновок, застрахованою особою.

Як саме? На підставі наявних даних реєстру застрахованих осіб Держреєстру соцстрахування проводиться пошук страхувальника непрацездатної особи. Тобто якщо особа офіційно працевлаштована, то система в Держреєстрі відшукає її роботодавця.

Звідки в цьому реєстрі відомості про страхувальників? З ваших звітів з ЄСВ (раніше — зі звітів із пенсійними внесками, персоніфікацією), які потрапляють до Пенсійного фонду.

Крок 3. Е-лікарняний

У разі ідентифікації непрацездатної особи як застрахованої в електронному Реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду автоматично формується е-лікарняний без додаткових дій з боку лікаря. Дати відкриття та закриття листка непрацездатності відповідають датам початку строку дії та закінчення строку дії е-медвисновку, на підставі якого він сформований.

Сформований е-лікарняний передається до кабінетів застрахованої особи та страхувальника на порталі Пенсійного фонду portal.pfu.gov.ua. Там його можна переглянути.

Стоп! А як же тоді бути з лікарняним, якщо хворіє дитина? Чи отримає його особа, яка буде доглядати за нею? Не хвилюйтеся — е-лікарняним по догляду бути.

Вище наведено приклад, коли хворів працівник. Він є одночасно і пацієнтом, тобто особою, що отримує медичну допомогу, і непрацездатною особою — особою, яка втратила працездатність унаслідок свого стану.

Проте якщо особа здійснює догляд за хворим членом сім’ї, то такий хворий член сім’ї залишиться пацієнтом, а непрацездатною особою буде зазначено особу, яка здійснює догляд за ним, тобто ту, яка втратить працездатність унаслідок стану пацієнта.

Отже, якщо, наприклад, хворіє дитина до 14 років і доглядати за нею буде мати, то саме дитина буде пацієнтом, а мати дитини буде зазначена як непрацездатна особа.

Якщо мати дитини є застрахованою особою, то їй автоматично буде сформовано е-лікарняний.

Резюме. е-Медичний висновок та е-лікарняний — два різні документи.

Лікар створює е-медичний висновок про тимчасову непрацездатність у медсистемі. Лікар не формує е-лікарняний.

Е-лікарняний формується автоматично в електронному Реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду, якщо непрацездатну особу, зазначену в е-медвисновку система ідентифікує як застраховану особу. До цієї ідентифікації лікар немає відношення.

Саме тому не потрібно давати працівникам пам’ятки з кодом ЄДРПОУ та назвою підприємства. Лікарю, який формує е-медвисновок для е-лікарняного, вони ні до чого.

Також нема сенсу направляти працівників до лікаря, щоб він вписав правильного роботодавця, якщо ви не бачите е-лікарняний в особистому кабінеті страхувальника. Лікар тут не допоможе.

Що ж робити, якщо працівнику сформовано е-медвисновок, а е-лікарняного в кабінеті страхувальника немає?

Відсутній е-лікарняний. Що робити?

Для успішного формування е-лікарняного потрібна взаємодія двох різних інформаційних ресурсів, які ідентифікують непрацездатну особу: Держреєстру соцстрахування Пенсійного фонду України та електронної системи охорони здоров’я.

Помилка

Якщо дані щодо особи в зазначених вище ресурсах не збігаються, то е-лікарняний сформовано не буде. Наприклад, медиком та/або роботодавцем внесено до відповідного ресурсу відомості щодо П. І. Б. особи з помилками. У результаті е-медвисновок з непрацездатною особою буде сформовано, проте в Держреєстрі соцстрахування віднайти таку особу система не зможе. Результат — відсутній е-лікарняний.

Як вирішити цю проблему? Роботодавцю слід перевірити, чи правильно він зазначив дані свого працівника у звітності, яку отримує Пенсійний фонд. Якщо помилок немає, повідомляємо про це працівника та пропонуємо йому звернутися до медичного закладу й перевірити коректність введення інформації щодо нього. Особлива увага на апостроф та букву «і» в П. І. Б. працівника.

Новенький

Е-лікарняний формується, якщо непрацездатну особу буде ідентифіковано як застраховану особу. Коли мова йде про найманого працівника, то система повинна знайти його роботодавця за даними, наявними у Держреєстрі соцстрахування, яким володіє Пенсійний фонд.

Якщо працівник — новачок і його теперішній роботодавець ще не заявив через Об’єднаний звіт, що саме він є його роботодавцем, то система про це й не знатиме. Відповідно у разі хвороби працівника-новачка його е-лікарняний у особистому кабінеті теперішнього роботодавця не з’явиться.

Як вирішити проблему? Сидіти — чекати. Чого чекати? Коли завершиться звітний квартал, в якому прийнято працівника, та буде подана Об’єднана звітність з даними щодо цього працівника. У такому випадку Пенсійний фонд обіцяє, що система віднайде нового роботодавця та сформує/направить йому е-лікарняний працівника-новачка. Проте радимо спробувати інший варіант вирішення проблеми: подати Об’єднану звітність з типом «Довідковий» з відомостями на працівника-новачка.

Так ви визначите себе як роботодавця працівника.

Такий звіт буде складатися з Розрахунку із заповненою реквізитною частиною та:

  • Д5 (позначка в рядку 036 «для призначення інших соціальних виплат») з інформацією про прийняття на роботу;
  • Д1 (позначка в рядку 035 «для призначення інших соціальних виплат») — з відомостями про доходи працівника за місяці, що передують місяцю настання страхового випадку (за наявності таких).

Відпустка до 3 (6) років

У чому проблема? Вона схожа з проблемою новачків. Якщо ваша працівниця вийшла на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років й захворіла та Об’єднаний звіт за періоди після виходу на неї ще не подавався, то система може не ідентифікувати ваше підприємство (ФОП) як її роботодавця. У результаті е-лікарняний працівниці не буде отримано.

Як вирішити проблему? Так, як і з новачком. Єдине, що в Д5 із типом «Довідковий» потрібно буде зазначити закінчення відповідної відпустки (для догляду за дитиною до 3 років чи від 3 до 6 років).

Зайвий е-лікарняний. Що робити?

Ви заходите в кабінет страхувальника на порталі Пенсійного фонду і бац… бачите е-лікарняний, якого там не повинно бути.

Найчастіше таке відбувається щодо звільнених працівників, на яких ви ще не подавали Об’єднаний звіт за квартал, на який припали дати їх звільнення. Якщо такий працівник захворіє після звільнення, але до подання вами звіту, то система ідентифікує ваше підприємство (ФОП) як його страхувальника-роботодавця й підкине вам е-лікарняний.

Що з цим робити? Якщо початок тимчасової непрацездатності припадає на період після звільнення, то нічого не робити. Це не ваш лікарняний.

На початок тимчасової непрацездатності ви вже не є страхувальником особи, якій видано е-лікарняний.

Чи потрібно комісії (уповноваженому) із соцстрахування «малювати» в протоколі відмову в оплаті такого е-лікарняного? На наш погляд, ні, не потрібно. Адже відмова в протоколі тягне за собою повідомлення застрахованої особи про таку відмову (див. ст. 32 Закону » Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105). Де ви будете шукати ту особу? Та й навіщо?

Інша справа, якщо початок тимчасової непрацездатності припав на період трудових відносин і після звільнення працівника ви отримуєте лікарняні, які є продовженням. Тут про зайвість уже не йдеться. Адже право на допомогу по тимчасовій непрацездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Висновки

  • Е-лікарняний формується автоматично, якщо непрацездатну особу буде ідентифіковано як застраховану особу.
  • Ідентифікація відбувається на підставі відомостей з Держреєстру соцстрахування, постачальником яких є Об’єднаний звіт з ЄСВ та ПДФО (звітність, що раніше подавалася до Пенсійного фонду).

Лілія Ушакова

Податки & бухоблік

Просмотров: 1207 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Тривалість щорічної відпустки особам з інвалідністю
Чи обов’язково вказувати бажану дату звільнення в заяві про звільнення за власним бажанням?
Коли е-лікарняний стає підставою для призначення допомоги?
Новий ДСТУ для оформлення документів: відповіді на запитання
Чи можуть притягнути до дисциплінарної відповідальності за відмову вакцинуватися?
Як формується номер е-лікарняного?
Перекриття періодів непрацездатності в різних е-лікарняних однієї особи
Захист трудових прав: профспілки пропонують прийняти новий Трудовий кодекс
В оголошеннях про вакансії заборонено зазначати дискримінаційні обмеження
Затверджено перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим
Робота в надурочний час: коли й кому дозволено та як оплачувати
Втрачено трудову. Як підтвердити стаж при виході на пенсію?
Як діяти працівнику, якому відкрили е-лікарняний?
Які обов’язки несе суб’єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю)?
Відсторонення від роботи: що потрібно знати працівнику
Яку відповідальність несе роботодавець за ненадання працівнику відпустки?
Чи можуть роботодавці відмовитись від типових форм?
Відповіді на найпоширеніші питання про е-лікарняні від МОЗ
Виплата компенсації за невикористані дні відпустки за час затримки видачі трудової книжки при звільненні
Що може завадити роботодавцю перевести працівника на іншу роботу?
Надання додаткової відпустки за роботу з ненормованим робочим днем
Е-лікарняні: як їх оформляють та оплачують з 1 жовтня?
Навчальна відпустка: чи враховувати святковий день?
Інспекційні відвідування Держпраці знову під забороною!
Чи повинен ФОП вести облік кадрових документів?
МОЗ змінює правила виписки е-листків непрацездатності
Важливі зміни в оформленні відносин з директорами
Що треба знати про виплату вихідної допомоги при звільненні
Лікарняні можуть видати в паперовому вигляді: чотири випадки
Україна повністю перейшла на електронний лікарняний: як це працює
Кримінальна відповідальність за порушення трудового законодавства: хто за що відповідає?
Як встановити працівнику випробування і яка його максимальна тривалість?
МОЗ доопрацював проект переліку професій для обов’язкової вакцинації від COVID-19
Електронна трудова книжка: про що варто знати роботодавцям і працівникам?
Річна винагорода у розрахунку відпускних: роз’яснення від Мінекономіки
Які перевірки можуть проводити контролюючі органи під час карантину?
Працівник відмовляється від обов’язкової вакцинації від COVID-19: які наслідки?
Лайфхаки: звільнення за угодою сторін або звільнення за власним бажанням
Скільки днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець?
10 новел ДСТУ 4163:2020 «Вимоги до оформлення документів»
Електронний лікарняний: покроковий алгоритм
Строковий договір: чи подавати Повідомлення?
Відпустка при переведенні на інше підприємство: що потрібно знати?
Кого зобов’яжуть вакцинуватися від коронавірусу: МОЗ підготував перелік професій
Дисциплінарні стягнення: види та процедура застосування
Особова картка працівника: чи має її складати ФОП?
Е-лікарняні без помилок
Звільнення за власним бажанням: що важливо знати
Які документи подає особа з інвалідністю під час прийняття на роботу
З основного місця роботи на сумісництво: поради Держпраці щодо оформлення
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
На каких условиях Вы возьмете на работу студента?
Низкая заработная плата и не очень ответственная работа
Без заработной платы, дам возможность приобрести у нас опыт
На общих условиях
Принципиально не беру на работу студентов

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com