Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Январь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       

Февраль 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
       

Все события
Реклама
Апґрейд перевірок ФСС: аналізуємо зміни
Новости / Мониторинг законодательства
13.11.2020
Апґрейд перевірок ФСС: аналізуємо зміни
 

Напевно, ви вже чули про зміни у порядку проведення перевірок Фонду соціального страхування України (далі — ФСС). Ці нововведення вже працюють. Тож давайте розглянемо «нові правила гри» та дізнаємось, як не потрапили під «приціл» ФСС.

Які перевірки проводитимуться за новим Порядком?

Раніше Інструкція про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження від 22.12.2010 р. № 29 (далі — Інструкція № 29) передбачала тільки документальні перевірки, які могли бути як планові, так і позапланові, як виїзні, так і невиїзні.

У новому Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання від 02.10.2020 р. № 23 (далі — Порядок № 23) документальні перевірки (як планові, так і позапланові, як виїзні, так і невиїзні) залишаються. Додатково з’явиться новий вид перевірок — це камеральні перевірки. Але не треба їх лякатися. Їх розрізняти доволі легко.

Простіше кажучи, документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка, а ось позапланова — це перевірка, яка таким планом-графіком не передбачена і проводиться за наявності певних підстав (про них розповімо далі).

При цьому вони можуть бути як виїзними (проводяться за місцем знаходження страхувальника), так і невиїзними (проводяться в приміщенні відповідного органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за згодою (письмовою заявою) страхувальника та за умови надання ним усіх необхідних документів).

Камеральна перевірка: що це за «звір»?

Камеральна перевірка — це перевірка, що проводиться у приміщенні ФСС без повідомлення страхувальника, за відомостями, що містять:

  • інформаційно-аналітичну систему ФСС;
  • заяву-розрахунок, яку подав роботодавець;
  • повідомлення про виплату коштів застрахованим особам;
  • дані з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, отриманих у порядку інформаційного обміну між Пенсійним фондом України та ФСС.

Простіше кажучи, камеральні перевірки допомагають ФСС виявляти порушників. Тож якщо страхувальнику не пощастило і в результаті такої перевірки контролери знайшли порушення, вони зафіксують це в довідці.

Цей документ буде підставою для проведення планової або позапланової перевірки роботодавця.

Коли можна потрапити до плану-графіка перевірок?

Раніше Інструкція № 29 установлювала періодичність проведення планових перевірок залежно від наявності (відсутності) витрат, заборгованості по коштах Фонду станом на 01.01.2011 р. та в наступних звітних періодах, кількості працівників.

Наприклад, страхувальники з чисельністю працівників менше 25 осіб за наявності витрат по коштах Фонду перевірялися не рідше 1 разу на 3 роки, а за відсутності порушень по використанню коштів Фонду, що встановлено попередньою перевіркою, наступна перевірка проводилася не раніше ніж через 4 роки.

Відтепер у Порядку № 23 закріплені нові підстави проведення планових перевірок. Тож незалежно від кількості працівників до плану-графіка потрапить страхувальник, де наявна хоча б одна з нижчезазначених підстав.

Якщо ж страхувальник підпадає під декілька критеріїв, він включатиметься в першу чергу до плану-графіка проведення перевірок на наступний квартал.

І тільки у тому разі, якщо страхувальник не підпадає під жоден з цих критеріїв, йому пощастило бути перевіреним не частіше 1 разу на 3 роки.

Зверніть увагу! Перевірятимуть документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка (строків давності немає).

До речі, як і раніше, план-графік проведення перевірок на наступний квартал формується щоквартально до 20-го числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Ознайомитися з ним можна на регіональних вебсторінках офіційного вебпорталу Фонду.

Коли можлива раптова перевірка?

Фонд оновив підстави й для документальної позапланової перевірки. Вони наведені у п. 2.9 Порядку № 23.

Тож радимо ознайомитися з ними детальніше, щоб розуміти, чи можуть до вас завітати небажані гості-контролери.

Адже про свій візит вони не повідомлятимуть. Наведемо деякі з них.

Що ще потрібно знати про перевірки?

Контролери повинні чітко виконувати вимоги нового Порядку № 23. Тож радимо вам контролювати дотримання ними таких правил.

Правило 1. Перевіряючі повинні мати при собі службове посвідчення і направлення на перевірку (у двох примірниках — для страхувальника та для Фонду) за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 23. Зверніть увагу! Направлення на проведення документальної перевірки є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення документальної перевірки. Звідси висновок, що «прострочені» направлення не є підставою для перевірки.

Правило 2. Про планову перевірку страхувальник має бути попереджений заздалегідь — не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку заходу. Причому страхувальник має право не допускати посадову особу Фонду до здійснення документальної планової перевірки в разі неотримання повідомлення про здійснення планового заходу.

Правило 3. Перевіряючі повинні внести запис щодо перевірки до журналу реєстрації перевірок (за його наявності у страхувальника).

Правило 4. Свій візит інспектори можуть здійснювати тільки в робочий час страхувальника, установлений правилами внутрішнього трудового розпорядку, з відома керівника або уповноваженої особи страхувальника.

Правило 5. Планова перевірка повинна проводитися без порушення вимог до періодичності планових перевірок. До речі, документальні планові перевірки одного й того ж страхувальника, за яким спрацьовують вищезазначені підстави, проводяться не частіше ніж один раз на рік.

Правило 6. Під час проведення документальної позапланової перевірки розглядаються виключно ті питання, які стали підставою для її проведення та зазначені у направленні на проведення такої перевірки.

Правило 7. Контролери повинні дотримуватися строків проведення перевірок. Так, планова перевірка не може перевищувати 10 робочих днів (раніше — 15 робочих днів), а страхувальників — суб’єктів мікро-, малого підприємництва — 5 робочих днів. У свою чергу, позапланова перевірка може тривати не більше 10 робочих днів, а страхувальників — суб’єктів мікро-, малого підприємництва — 2 робочих днів. Продовження строків можливе, але про це страхувальник обов’язково повинен бути повідомлений під розписку або рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Правило 8. За результатами документальної перевірки складають акт у двох примірниках, в якому детально описуються всі порушення і додаються копії підтвердних документів. Але пам’ятайте, що ви не зобов’язані погоджуватися з інформацією, викладеною в акті, тож маєте право протягом 5 робочих днів звернутися до ФСС, який розгляне ваші заперечення протягом 7 робочих днів і надасть письмову відповідь. І навіть якщо це не принесе очікуваних результатів і буде прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінсанкцій, не слід впадати у відчай. Рішення ФСС можна оскаржити, як і раніше, в адміністративному (до спеціальної комісії ФСС) та судовому порядку. До речі, на строк, поки комісія ФСС або суд розглядатиме вашу скаргу, строк сплати страхових коштів і фінансових санкцій зупинять.

Зупинення виплат із Фонду можливе

Це право ФСС було закріплено ще в Законі про соцстрахування, а більш детально регламентовано вже новим Порядком № 23.

Коли можливе зупинення виплат? У разі відмови страхувальника або перешкоджання у проведенні перевірки, а також у разі виявлення фактів подання недостовірних відомостей до ФСС або порушення використання страхових коштів. Простіше кажучи, наприклад, якщо страхувальник не допустить контролерів до перевірки без належних підстав або перешкоджатимете її проведенню, ФСС може зупинити виплати. Поновлення виплат з Фонду здійснюється тільки після усунення порушень, що призвели до зупинення таких виплат.

Вас може зацікавити

Журнал реєстрації перевірок

Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18).
Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.

Придбати видання

 

Оксана Кучерова

Оплата праці

Просмотров: 663 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Зміни для донорів крові
Відсутність роботи для працівника: чи потрібно оформлювати простій
Коли батько має право на відпустку для догляду за дитиною: позиція ВС
Переносити не можна святкувати: законопроект про скасування перенесення робочих днів
«Плаваючий» вихідний у графіках роботи працівників
5 нюансів гнучкого режиму робочого часу
Уряд затвердив нову тарифну сітку
Як розрахувати компенсацію за невикористані дні відпустки, якщо відпрацьовано менше року?
Закриття торгової точки: чи можна звільнити продавчиню-декретницю?
Чи можуть роботодавці подати звіт про квоти в електронній формі?
Штрафи за борги по зарплаті можуть зрости втричі
Державна служба з питань праці: що варто знати
Чи може роботодавець виплачувати декретні частинами?
Утвержден показатель средней зарплаты за ноябрь 2020
Який порядок надання скан-копій трудових книжок роботодавцями?
Держстат збільшив кількість звітів, які подаються в електронній формі у 2021 році
Чи може працювати особа з інвалідністю на посаді вантажника?
В Україні хочуть скасувати перенесення робочих днів
Порядок дій роботодавця для переходу на електронні трудові книжки
Що робити у разі нестачі пенсійного стажу для пенсії?
Соціальний захист під час «декретної» відпустки
Локдаун проверкам — не помеха
Допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору: позиція ВС
Додаткова відпустка одразу після основної
Підстави та порядок оплати листків непрацездатності
Чи можна звільнити військовослужбовця-контрактника, у зв’язку з реорганізацією підприємства?
Оплата лікарняного до та після звільнення
Зменшили обсяг виробництва: чи можна зменшити зарплату працівникам?
5 нюансів дистанційної (надомної) роботи
Продовжуємо відпустку через хворобу: нова позиція ВС
5 соціально-трудових гарантій для осіб з інвалідністю
Як зберігати та обліковувати трудові книжки?
Відпустки: у графік завжди можна внести зміни
Як приймати працівника на місце декретниці: позиція ВС
Особливості зарахування до страхового стажу періоду, за який сплачено страховий внесок, менший ніж мінімальний
Робота на комп’ютері: якими нормативно-правовими актами має керуватися роботодавець?
Відмовили одинокій матері у працевлаштуванні: які дії?
Чи можна оплачувати час простою із розрахунку середньої зарплати?
Чи оплачують повноцінно лікарняний працівнику, який звільняється?
5 нюансів залучення до роботи у неробочі дні
Маєте 8 та більше основних працівників за 2020 рік? Зареєструйтеся до 1 лютого у Фонді соцзахисту інвалідів
До 1 лютого роботодавцям необхідно подати Звіт з квот за 2020 рік
Форма звітності про масове скорочення працівників зазнає змін
Пропонується підвищити у 2021 році мінімальну зарплату, прожитковий мінімум та пенсії
Оновлено форми документів, які складають при перевірці Держпраці
Нові правила оплати відпусток та відряджень: приклади розрахунку
З 1 січня 2021 зросли штрафи Держпраці
Мінімальна зарплата-2021
Прожитковий мінімум-2021
Січневий локдаун: 5 варіантів для роботодавця
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как Вы считаете, какие основные ошибки совершают люди, ищущие работу?
Отсутствие плана по поиску работы
Поиск работы только с помощью газетных объявлений
Поиск работы исключительно с помощью знакомых
Поиск работы исключительно через Интернет
Резюме плохо подготовлено: «пробелы» в биографии
Резюме не соответствует требованиям вакансии
Отсутствие навыков самопрезентации

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.