Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Декабрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Все события
Реклама
Заповнення лікарняного: контрольні точки
Новости / Мониторинг законодательства
30.10.2020
Заповнення лікарняного: контрольні точки
 

Помилки, допущені при заповненні лікарняного листа, можуть слугувати причиною відмови в оплаті періоду тимчасової непрацездатності. Саме тому контролери Фонду соціального страхування України дуже пильну увагу приділяють цьому питанню. Пройдемося по тих контрольних точках лікарняного листа, заповнення яких викликає запитання. А їх там чимало.

Лицьовий бік бланка

Підставою для нарахування лікарняних є виданий і оформлений в установленому порядку листок непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», далі — Закон № 1105). Контролює правильність заповнення лицьового боку лікарняного листа працівника його роботодавець. Давайте розглянемо, на що звернути увагу передусім.

  • «Первинний», «продовження»

За одним страховим випадком може бути видано декілька лікарняних листів.

Інформація про те, що лікарняний первинний, тобто виданий у зв’язку з настанням страхового випадку, або про те, що він є продовженням попереднього листа, зазначається лікарем шляхом підкреслення відповідного слова «первинний» або «продовження» на бланку. У разі «продовження» в першому лікарняному у верхній частині бланка підкреслюється «первинний», а в нижній частині бланка в рядку «Видано новий листок непрацездатності (продовження) № …» ставиться номер наступного лікарняного. У другому лікарняному у верхній частині тоді вже підкреслюється «продовження листка № … «і зазначається номер першого лікарняного. Така ж зв’язка повинна дотримуватися між другим і третім лікарняним тощо. Тільки так можна простежити за тим, що весь цей ланцюг листів стосується одного і того ж страхового випадку.

  • «Місце роботи…»

Тут повинні стояти повна назва підприємства (установи, організації) та його місцезнаходження (адреса) (п. 3.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406, далі — Інструкція № 532).

Зазначати скорочену назву (наприклад, «ТОВ НВП «Ромашка») допустимо, тільки якщо така скорочена назва затверджена установчими документами (лист ФСС з ТВП від 19.05.2016 р. № 5.1-31-768).

І ще. У цій графі обов’язково має бути зазначена юридична адреса роботодавця (п. 3.1 Інструкції № 532, лист ФСС від 21.09.2018 р. № 6-14/Н-1277з-1634). Хоча в самому бланку розшифровка місця роботи обмежується назвою.

  • Шифр МКХ-10, діагнози — «первинний», «заключний»

Така інформація заповнюється лікарем виключно за згодою пацієнта (п. 3.2 Інструкції № 532). Тому якщо інформація в цих графах не заповнена, це не може бути приводом для відмови в оплаті лікарняного.

Дата видачі. При амбулаторному лікуванні дата початку лікарняного (день установлення непрацездатності) в табличній частині «Звільнення від роботи» і дата видачі лікарняного повинні збігатися.

Майте на увазі, що п. 2.6 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455) допускає видачу лікарняного особі, яка звернулася по медичну допомогу після закінчення робочого дня, з її згоди з наступного календарного дня.

Якщо лікування проходило в стаціонарі, то дата видачі повинна збігатися з днем виписки пацієнта (останнім днем хвороби) (п. 2.5 Інструкції № 455).

  • Графа «Причина непрацездатності»

У цій графі в обов’язковому порядку підкреслюється одна з причин непрацездатності.

Зверніть увагу, якщо підкреслено «догляд (вік) …. — 10», то в порожньому полі лікар зазначає вік хворої дитини або члена сім’ї, якому потрібен догляд. Лікарі по-різному зазначають вік дитини: кількість повних років; кількість повних років та місяців; рік народження. Який із цих варіантів обере лікар, не має значення, оскільки Інструкція № 532 конкретних вказівок із цього приводу не дає.

Увага! Відносно нещодавно з’явилася ще одна причина непрацездатності — «ізоляція від COVID-19 — 11». Її лікар вписує власноруч.

  • Графа «Режим»

Тут стоїть вид лікарняного режиму залежно від того, який саме призначали хворому. Із запропонованих п. 3.4 Інструкції № 532: «стаціонарний, амбулаторний, постільний, домашній, санаторний, вільний тощо».

  • Графи «порушення режиму», «Примітка»

У разі порушення пацієнтом режиму лікар повинен записати до бланка лікарняного листа дату порушення і засвідчити її підписом (п. 3.4 Інструкції № 532). При цьому в графі «ПРИМІТКА» коротко описується характер порушення, наприклад: алкогольне, наркотичне сп’яніння під час лікування; самовільний вихід зі стаціонару, нез’явлення (несвоєчасне з’явлення) на медичний огляд лікаря, лікарсько-консультаційну комісію (ЛКК), медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) тощо.

Такий лікарняний лист на особливому контролі в комісії із соцстрахування. Адже дні порушення лікарняного режиму не оплачують.

  • Дозвіл головлікаря

Зараз ми можемо самі обрати лікаря первинної ланки, у якого будемо обслуговуватися. Обрати фахівця можна незалежно від місця реєстрації та місця проживання (прописки).

У разі вибору особою лікаря не за місцем проживання, в графі лікарняного «Видачу листка непрацездатності дозволяю:» повинні стояти підпис головного лікаря та кругла печатка лікувально-профілактичного закладу.

  • «Звільнення від роботи»

У розділі «Звільнення від роботи» лікар може заповнити декілька рядків. У такому разі його посада, прізвище, підпис і печатка повинні стояти навпроти кожного такого запису-рядка.

Якщо тимчасова непрацездатність триває більше 10 календарних днів при амбулаторному лікуванні, лікарняний продовжується. У цьому випадку в графах «Посада і прізвище лікаря» і «Підпис та печатка лікаря», крім даних і підпису лікаря, обов’язково повинні стояти дані та підпис завідувача відділення, засвідчені печаткою.

  • Графа «Стати до роботи»

Тут ставимо дату виходу на роботу. Число і місяць у цьому рядку мають бути написані прописом.

  • «Продовжує хворіти»

Якщо працівник продовжує хворіти, то обов’язково підкреслюють «ПРОДОВЖУЄ ХВОРІТИ» і зазначають номер та серію наступного лікарняного листа.

Виправлення на лицьовому боці бланка

Припустимо, проглянувши лицьовий бік бланка лікарняного, ви помітили помилку (а може, й не одну). Не зволікайте, відправляйте працівника з лікарняним на виправлення до лікувальної установи, де такий лист був виписаний. Потім простежте, щоб кожне з виправлень було засвідчено записом «Виправленому вірити», підписом лікаря та печаткою медичної установи (п. 4.5 Інструкції № 532).

Важливо: у бланку листка непрацездатності лікарем може бути зроблено не більше двох виправлень (п. 4.5 Інструкції № 532).

Якщо виправлень більше, лікарняний оплаті не підлягає — він є недійсним. «Зіпсований» лікарняний поверніть працівникові, щоб він обміняв його на «новий» — дублікат (лист Фонду від 19.05.2016 р. № 5.1-31-768). У верхньому кутку листка непрацездатності — дубліката зазначається слово «дублікат». У дублікаті теж допускається не більше двох виправлень (на лицьовому боці бланка).

Зворотний бік бланка

Зворотний бік листка непрацездатності умовно поділено на чотири розділи, які заповнює відповідна служба підприємства (уповноважений на це працівник). Розпочнемо з І розділу. Пройдемося по деяких його реквізитах.

«Не працював з «___»_____20__р. до «__»_____20__р.». Тут зазначаємо період хвороби. Увага: незважаючи на те, що в реквізиті стоїть прийменник «до», необхідно зазначити, по яке число місяця хворів працівник. Інформація повинна відповідати даним, наведеним на лицьовому боці листка непрацездатності.

«Неробочі дні за період непрацездатності». Оскільки зараз лікарняні розраховують виходячи з календарних днів, цей рядок можна не заповнювати.

Переходимо до розділу ІІ.

«Застрахована особа віднесена: до осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС або доглядають дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеран війни (потрібне підкреслити)». Тут співробітник відділу кадрів підкреслює відповідний пільговий статус працівника, який надає йому право на лікарняні в розмірі 100% середньої зарплати незалежно від загального страхового стажу.

Зверніть увагу: у бланку лікарняного наведено не весь пільговий контингент застрахованих осіб. Підставу, якої не вистачає, можна дописати самостійно.

«Страховий стаж на день настання непрацездатності: до 5 років, від 5 до 8, від 8 і більше років (потрібне підкреслити)». Тут ви повинні зазначити страховий стаж працівника (детальніше про порядок його визначення читайте «Страховий стаж для лікарняних: розраховуємо без проблем» цього номера). Але у формі листка непрацездатності досі фігурує стара процентівка для розрахунку лікарняних. При заповненні цієї частини лікарняного листа по працівниках зі страховим стажем понад 3 роки запитань не виникає. А як бути з працівниками, які ще не накопичили 3-річного страхового стажу? Фахівці ФСС пропонують уповноваженій особі підприємства самостійно — від руки — дописати тут текст щодо стажу до 3 років.

Ідемо далі. Розділ ІІІ. Його заповнюють на підставі протоколу засідання комісії із соціального страхування.

«ПРИЗНАЧЕНА ДОПОМОГА» «З тимчасової непрацездатності в розмірі __% за __ робочих (календарних) днів». Зазначаєте розмір виплати у відсотках залежно від загального страхового стажу, а також кількість календарних днів хвороби, що підлягають оплаті.

«Допомога не надається з причини: __». Заповнюєте тільки в разі відмови в наданні допомоги. Зазначаєте причину відмови (перелічені в ст. 23 Закону № 1105).

Розділ IV. Дивимося, що тут цікавого.

«ДОВІДКА ПРО ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ». Цей розділ не заповнюєте, а до листка непрацездатності додаєте розрахунок середньої зарплати, засвідчений підписами керівника і головного бухгалтера (див. лист ФСС з ТВП від 20.07.2016 р. № 2.4-46-1257).

Помилка на зворотному боці бланка

Якщо ви допустили помилку при заповненні зворотного боку, то її обов’язково потрібно виправити. Як це зробити?

Інструкція № 532 описує порядок виправлення помилок тільки лицьового боку бланка. Порядок же коригувань неточностей, допущених на зворотному боці, ніде не прописаний. Тому залишається виправляти помилки за загальними правилами, передбаченими розд. 4 Положення № 88: неправильний текст або цифри закресліть і над закресленим надпишіть правильний текст або цифри. Плюс до цього зробіть напис: «Виправлено». Він має бути підтверджений підписами осіб, які підписали той розділ лікарняного листа, куди закралася помилка. Обов’язково поставте дату виправлення.

А якщо помилково заповнений рядок, який заповненню не підлягає, тоді «відповідальному» за помилку на полях бланка потрібно зробити запис: «Рядок «…» вважати незаповненим» і підтвердити підписом.

Майте на увазі: кількість виправлень на зворотному боці бланка лікарняного не обмежено. Їх може бути два, три і більше. Зверніть увагу на цей момент.

Вас може зацікавити

Журнал реєстрації листків непрацездатності

Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.

Придбати видання

 

Олена Савченко

Податки & бухоблік

Просмотров: 1935 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Чи можна прийняти на тимчасову роботу студента ВНЗ?
Чи треба вказувати в трудовому договорі місце і час відпочинку?
Борги роботодавців із ЄСВ позбавляють працівників допомоги по безробіттю
Верховний Суд вказав на незаконність перевірок Держпраці на підставі інформації від ПФУ
Кабмін підготував програми підтримки громадян та бізнесу під час карантину
Звільнення за прогул: як правильно оформити
Електронні лікарняні запрацюють з 2021 року
Роботодавець вимагає від працівника результат ПЛР-тесту — чи це законно?
Табелюємо роботу під час відпустки для догляду за дитиною до 3-х років
Лікарняні у разі звільнення працівника
Працюєте і навчаєтесь на денній формі? Скільки вільного від роботи часу можете отримати?
Звільнення за прогули: як працівник може відстояти свої законні права
Карантин вихідного дня: хто може, а хто не може працювати?
Чи зараховується стаж роботи в іншій країні та як платити податки?
Чи можна звільнитися за власним бажанням без відпрацювання?
З 1 грудня підвищиться прожитковий мінімум: на що це вплине?
Поліцейські рейди під час карантину: на яких підставах поліція може прийти до підприємця
Надання відряджень та способи їх оплати
Трудові спори: огляд практики Верховного Суду
Дистанционный режим работы: три ошибки при оформлении
Внесення запису до трудової книжки ФОПом, який є першим роботодавцем
В Україні хочуть ввести три програми накопичувальних пенсій
5 нюансів проходження випробування
ВС висловився про повноваження інспекторів з праці під час здійснення перевірок
Дерегуляція трудових відносин
Уряд схвалив закон про накопичувальну пенсію для деяких категорій робітників
Дистанційна робота: як правильно оформити і чи повинен роботодавець компенсувати витрати на особисту техніку і інтернет?
Скасування суміщення за ініціативою працівника
Облік робочого часу водіїв
Коли батько дитини може отримати додаткові 10 днів соціальної відпустки?
Утвержден показатель средней зарплаты за сентябрь 2020
Карантин вихідного дня: куди подіти працівників?
Лікарняний та як його оформити
Як оформити «декретну» відпустку на батька
За образливу атмосферу на роботі керівників каратимуть штрафами
Чи може роботодавець вносити зміни у посадову інструкцію в односторонньому порядку?
5 нюансів трудових відносин між працівником та ФОП
Як робітникам отримати компенсацію під час самоізоляції?
Апґрейд перевірок ФСС: аналізуємо зміни
Оплата праці при дистанційній роботі: ключові моменти
Як укласти строковий договір на заміщення відсутнього працівника?
Маски-шоу знову в тренді. Яка небезпека для бізнесу?
Відпустка для догляду за дитиною: відповіді на запитання
Самоізоляція: як оформити та оплатити
Профкваліфікації будуть присвоюватися по-новому
Дерегуляція чи демонтаж трудових прав?
5 речей, які треба знати про трудові книжки
При створенні робочих місць роботодавцям компенсують частину витрат на сплату ЄСВ
Мінекономіки пропонує по-новому вирішувати трудові спори
Мінекономіки пропонує дерегуляцію трудових відносин
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Какова на Ваш взгляд основная причина увольнения по собственному желанию?
Недовольство заработной платой
Недовольство условиями труда
Неуважительное отношение со стороны руководства
Неоправдавшиеся надежды
Неустойчивость служебного положения
Невозможность сделать карьеру

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.