Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Декабрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Январь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Все события
Реклама
Щодо надання форми звітності № 3-ПН
Новости / Мониторинг законодательства
30.10.2017
Щодо надання форми звітності № 3-ПН
 

Коментар до листа Мінсоцполітики від 25.05.2017 р. № 420/0/126-17/243

У листі, що коментується, «трудове» Міністерство представило свої роз’яснення з приводу подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. № 316. Нагадаємо, що роботодавці (у тому числі бюджетні установи) мають подавати цю форму звітності при виникненні у них вакансій до центру зайнятості.

З 07.02.2017 р. застосовують форму № 3-ПН у новій редакції. І ось раніше відсутні деталі пазлу — у листі, що коментується.

Відповідальності за неподання форми № 3-ПН немає

Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі — Закон про зайнятість), Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. і Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X не містять норм стосовно відповідальності за неподання форми № 3-ПН. Тому Мінсоцполітики у листі, що коментується, зазначає: нормативною базою не передбачено фінансових санкцій для роботодавця чи адміністративної відповідальності для посадових осіб установи за неподання форми № 3-ПН.

Навіщо тоді роботодавцю подавати форму № 3-ПН?

У листі, що коментується, головне «трудове» відомство більше «б’є» на спільному вирішенні проблеми із працевлаштування безробітних громадян. Дійсно, після подання форми № 3-ПН роботодавець може не робити зайвих зусиль з пошуку кандидатів на вакантну посаду, а спокійно ждати потенційного працівника від центру зайнятості на вакантне місце. У такий спосіб установа може безкоштовно підшукати собі нового співробітника, а центр зайнятості виконує свою безпосередню функцію — знаходить місце роботи для безробітних.

Крім того, завдяки поданню форми № 3-ПН роботодавець має змогу за допомогою центру зайнятості працевлаштувати категорії громадян з додатковими гарантіями у сприянні працевлаштуванню (наприклад, одного з батьків, який має на утриманні дитину (дітей) віком до 6 років; молодь, яка уперше працевлаштовується протягом 6 місяців після закінчення вишу) для виконання 5-відсоткової квоти (ст. 14 Закону про зайнятість) або працевлаштувати осіб з інвалідністю — для виконання «інвалідного нормативу» (ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII).

Також зауважимо, що подана форма № 3-ПН з відміткою про намір працевлаштувати на вакантне робоче місце інваліда може слугувати доказом того, що роботодавець ужив усіх необхідних заходів із працевлаштування працівника-інваліда для виконання «інвалідного нормативу». Принаймні судові інстанції розглядають подану форму № 3-ПН як аргумент у справах із виконання роботодавцем «інвалідного нормативу» (див., наприклад, постанову ВСУ від 20.06.2011 р. у справі № 21-60а11).

Вважаємо, що подана форма № 3-ПН з відкритою вакансією для громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (ст. 14 Закону про зайнятість), може слугувати підтвердженням того, що роботодавець ужив усіх необхідних заходів для працевлаштування таких категорій громадян.

Окремо відзначимо: форма № 3-ПН обов’язково подається, якщо прийнято рішення про працевлаштування іноземця або особи без громадянства (п. 5 Порядку видачі, продовження дії та анулювання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого постановою КМУ від 27.05.2013 р. № 437). Бюджетним установам слід бути обачними при прийнятті рішення взяти на роботу іноземців або осіб без громадянства, адже в деяких сферах можливе укладання трудових договорів виключно із громадянами України.

Вакансія, заявлена у формі № 3-ПН, уже зайнята: як повідомити центр зайнятості

На практиці трапляються ситуації, коли роботодавцем уже подана форма № 3-ПН до центру зайнятості, а буквально через деякий час на заявлену посаду працевлаштовано працівника, якого «знайшов» роботодавець. Як повідомити центр зайнятості, що посада, зазначена у формі № 3-ПН, уже не вакантна?

Подання форми № 3-ПН з видом звітності «уточнююча» тут не помічник, оскільки уточнююча форма № 3-ПН подається для заміни «первинної» звітності або для коригування характеристик відкритої вакансії (п. 6 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. № 316). А види звітності «скасовуюча» для форми № 3-ПН не передбачено.

Разом із тим у п. 4 цього Порядку вказано: актуальність зазначених у формі № 3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, у телефонному режимі або через засоби електронного зв’язку.

На підставі цього припису фахівці Мінсоцполітики у листі, що коментується, пропонуються такі способи інформування центру зайнятості про працевлаштування працівника на посаду, яка раніше у формі № 3-ПН була заявлена як вакантна. Роботодавець може повідомити про це центр зайнятості у письмовій або усній (телефонній) формі. Також центр зайнятості може бути проінформований про зайняту посаду, раніше вказану як вакантна у формі № 3-ПН, «постфактум» (тобто коли потенційний працівник від центру зайнятості уже прибув до установи) — роботодавець ставить у корінці направлення на працевлаштування, виданого безробітній особі, позначку «відмовлено в прийнятті на роботу, робоче місце зайняте з «___» ___________ р.», а також підкреслює «не направляти» на це робоче місце іншу кандидатуру (див. форму Направлення на працевлаштування, затверджену наказом Мінсоцполітики від 17.08.2015 р. № 848).

На нашу думку, за допомогою телефонного, електронного зв’язку, особистого прийому роботодавець може повідомити центр зайнятості про те, що роботодавець не потребує допомоги центру зайнятості у пошуку працівника на вакансію, вказану у формі № 3-ПН. Річ у тім, що попередня редакція форми № 3-ПН передбачала позначку, за допомогою якої роботодавець визначав — бажає він чи ні укомплектувати вакансію за сприяння центру зайнятості. У новій же редакції форми № 3-ПН такої позначки немає.

Способи подання форми № 3-ПН

У листі, що коментується, Мінсоцполітики визнає: подання форми № 3-ПН в електронній формі не передбачено. Пояснюється це тим, що форма № 3-ПН не пристосована до накладання електронного цифрового підпису.

Увага! До центру зайнятості роботодавець подає форму № 3-ПН особисто або відсилає «традиційною» поштою.

Утім, у листі, що коментується, «трудове» Міністерство виводить ще один варіант подання звітності про вакансії. Відомство пропонує надіслати скановану форму № 3-ПН електронною поштою до будь-якого центру зайнятості, а згодом надати її паперовий варіант (особисто або поштою), де керівник установи ставить свій підпис. Однак саме на формі № 3-ПН у паперовому вигляді фахівець центру зайнятості проставить відмітку про прийняття. Тож фактично електронного способу подання форми № 3-ПН й досі не існує.

Видання для кадровиків

Людмила Бєлєвцова

Оплата праці

Просмотров: 1719 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Основні законодавчі норми укладення трудових договорів
Процедура винесення штрафів за порушення трудового законодавства
У декрет із запізненням: нюанси оплати лікарняного
Прожитковий мінімум не зміниться із 1 січня
Графік відпусток: складаємо вже зараз
Чи оплатять працівнику лікарняний, виданий в іншій країні
Вивільнення та зміни істотних умов праці працівників
Президент підписав Держбюджет на 2020 рік
Надання допомоги по тимчасовій непрацездатності демобілізованому працівнику
Щорічна відпустка авансом
Трудове законодавство: новий порядок здійснення інспекційних відвідувань, відповідальність за порушення
Кто в 2020 году сможет выйти на пенсию по возрасту
Застосування законодавства з питань держслужби та служби в ОМС
Особливості оплати праці при виконанні робіт різної кваліфікації
Чи може суд визнати трудовий договір фіктивним?
Чи зараховується період строкової служби до страхового стажу для оплати лікарняного?
Право на пільгову пенсію у разі зміни назви професії
Повідомили ДПС про прийняття на роботу у день прийому працівника: які наслідки?
Незабаром зможемо укладати електронні трудові договори: прийнято Закон
Кабмин перепишет механизм выдачи соцпомощи
За яких умов можна встановити колективну матвідповідальність
Які зміни пропонується внести в трудове законодавство
З нового року українців можуть перевести на електронні лікарняні
Врахування премій при обчисленні відпускних
Який мінімальний та максимальний розмір лікарняних і декретних буде у 2020 році
Відпустку за свій рахунок можуть збільшити до 30 днів
Увага! Порядок перевірок з праці знову зазнає змін
Яких посад і професій стосуються нові позиції у «шкідливих» списках
Як зміняться оклади держслужбовців у 2020 році
Чи потрібно перераховувати середню зарплату після лікарняного?
Перевірки працевлаштування осіб з інвалідністю: що треба знати роботодавцю
Звільнення за ініціативою роботодавця: у запитаннях та відповідях
Протягом доби у відрядженні на території України та за кордоном: який розмір добових?
Виплата декретних, якщо частину декретної відпустки жінка працювала
Обчислюємо страховий стаж для оплати лікарняного правильно
Працівник хоче поділити щорічну відпустку: чи може роботодавець відмовити?
З ким можна укладати договір про стажування замість трудового?
Питання законності звільнення при скороченні, якщо раніше була отримана виробнича травма
Що робити, коли отримали фіктивний лікарняний лист
Працівника призвали на військову службу: топ-5 запитань
Скасування трудових книжок: Кабмін направив законопроект до Ради
Відпустка з подальшим звільненням: як оформити?
Допустили до роботи працівника без трудового договору: які штрафи?
Види додаткових відпусток, за якими при звільненні виплачується компенсація
Работник не при делах: накажут ли трудящихся за неоформленную занятость
Підтвердження декретної відпустки
У які строки виплачувати зарплату, щоб при перевірках не покарали?
Кодифікування законодавства про працю: парад проектів
Додаткова соціальна відпустка на дітей для працівниці-сумісниці
Реорганізація підприємства не є підставою для звільнення працівника
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Существует ли в вашей компании «дресс-код»?
Да, стиль одежды всех сотрудников регламентирован внутренними нормативными документами и строго контролируется
Обязательные требования к одежде установлены только для отдельных категорий сотрудников
Формально требования к стилю одежды персонала прописаны, но на деле чаще всего не соблюдаются
Официально требования к внешнему виду сотрудников не зафиксированы, но существуют негласные нормы, которых принято придерживаться
Дресс-код в компании не действует; внешний вид сотрудника — его личное дело

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2019 © МЕДИА-ПРО
2019 © HR-Лига
Copyright © 2005–2019 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.