Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Декабрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Все события
Реклама
Щодо надання форми звітності № 3-ПН
Новости / Мониторинг законодательства
30.10.2017
Щодо надання форми звітності № 3-ПН
 

Коментар до листа Мінсоцполітики від 25.05.2017 р. № 420/0/126-17/243

У листі, що коментується, «трудове» Міністерство представило свої роз’яснення з приводу подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженої наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. № 316. Нагадаємо, що роботодавці (у тому числі бюджетні установи) мають подавати цю форму звітності при виникненні у них вакансій до центру зайнятості.

З 07.02.2017 р. застосовують форму № 3-ПН у новій редакції. І ось раніше відсутні деталі пазлу — у листі, що коментується.

Відповідальності за неподання форми № 3-ПН немає

Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі — Закон про зайнятість), Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. і Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X не містять норм стосовно відповідальності за неподання форми № 3-ПН. Тому Мінсоцполітики у листі, що коментується, зазначає: нормативною базою не передбачено фінансових санкцій для роботодавця чи адміністративної відповідальності для посадових осіб установи за неподання форми № 3-ПН.

Навіщо тоді роботодавцю подавати форму № 3-ПН?

У листі, що коментується, головне «трудове» відомство більше «б’є» на спільному вирішенні проблеми із працевлаштування безробітних громадян. Дійсно, після подання форми № 3-ПН роботодавець може не робити зайвих зусиль з пошуку кандидатів на вакантну посаду, а спокійно ждати потенційного працівника від центру зайнятості на вакантне місце. У такий спосіб установа може безкоштовно підшукати собі нового співробітника, а центр зайнятості виконує свою безпосередню функцію — знаходить місце роботи для безробітних.

Крім того, завдяки поданню форми № 3-ПН роботодавець має змогу за допомогою центру зайнятості працевлаштувати категорії громадян з додатковими гарантіями у сприянні працевлаштуванню (наприклад, одного з батьків, який має на утриманні дитину (дітей) віком до 6 років; молодь, яка уперше працевлаштовується протягом 6 місяців після закінчення вишу) для виконання 5-відсоткової квоти (ст. 14 Закону про зайнятість) або працевлаштувати осіб з інвалідністю — для виконання «інвалідного нормативу» (ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII).

Також зауважимо, що подана форма № 3-ПН з відміткою про намір працевлаштувати на вакантне робоче місце інваліда може слугувати доказом того, що роботодавець ужив усіх необхідних заходів із працевлаштування працівника-інваліда для виконання «інвалідного нормативу». Принаймні судові інстанції розглядають подану форму № 3-ПН як аргумент у справах із виконання роботодавцем «інвалідного нормативу» (див., наприклад, постанову ВСУ від 20.06.2011 р. у справі № 21-60а11).

Вважаємо, що подана форма № 3-ПН з відкритою вакансією для громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (ст. 14 Закону про зайнятість), може слугувати підтвердженням того, що роботодавець ужив усіх необхідних заходів для працевлаштування таких категорій громадян.

Окремо відзначимо: форма № 3-ПН обов’язково подається, якщо прийнято рішення про працевлаштування іноземця або особи без громадянства (п. 5 Порядку видачі, продовження дії та анулювання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого постановою КМУ від 27.05.2013 р. № 437). Бюджетним установам слід бути обачними при прийнятті рішення взяти на роботу іноземців або осіб без громадянства, адже в деяких сферах можливе укладання трудових договорів виключно із громадянами України.

Вакансія, заявлена у формі № 3-ПН, уже зайнята: як повідомити центр зайнятості

На практиці трапляються ситуації, коли роботодавцем уже подана форма № 3-ПН до центру зайнятості, а буквально через деякий час на заявлену посаду працевлаштовано працівника, якого «знайшов» роботодавець. Як повідомити центр зайнятості, що посада, зазначена у формі № 3-ПН, уже не вакантна?

Подання форми № 3-ПН з видом звітності «уточнююча» тут не помічник, оскільки уточнююча форма № 3-ПН подається для заміни «первинної» звітності або для коригування характеристик відкритої вакансії (п. 6 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. № 316). А види звітності «скасовуюча» для форми № 3-ПН не передбачено.

Разом із тим у п. 4 цього Порядку вказано: актуальність зазначених у формі № 3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, у телефонному режимі або через засоби електронного зв’язку.

На підставі цього припису фахівці Мінсоцполітики у листі, що коментується, пропонуються такі способи інформування центру зайнятості про працевлаштування працівника на посаду, яка раніше у формі № 3-ПН була заявлена як вакантна. Роботодавець може повідомити про це центр зайнятості у письмовій або усній (телефонній) формі. Також центр зайнятості може бути проінформований про зайняту посаду, раніше вказану як вакантна у формі № 3-ПН, «постфактум» (тобто коли потенційний працівник від центру зайнятості уже прибув до установи) — роботодавець ставить у корінці направлення на працевлаштування, виданого безробітній особі, позначку «відмовлено в прийнятті на роботу, робоче місце зайняте з «___» ___________ р.», а також підкреслює «не направляти» на це робоче місце іншу кандидатуру (див. форму Направлення на працевлаштування, затверджену наказом Мінсоцполітики від 17.08.2015 р. № 848).

На нашу думку, за допомогою телефонного, електронного зв’язку, особистого прийому роботодавець може повідомити центр зайнятості про те, що роботодавець не потребує допомоги центру зайнятості у пошуку працівника на вакансію, вказану у формі № 3-ПН. Річ у тім, що попередня редакція форми № 3-ПН передбачала позначку, за допомогою якої роботодавець визначав — бажає він чи ні укомплектувати вакансію за сприяння центру зайнятості. У новій же редакції форми № 3-ПН такої позначки немає.

Способи подання форми № 3-ПН

У листі, що коментується, Мінсоцполітики визнає: подання форми № 3-ПН в електронній формі не передбачено. Пояснюється це тим, що форма № 3-ПН не пристосована до накладання електронного цифрового підпису.

Увага! До центру зайнятості роботодавець подає форму № 3-ПН особисто або відсилає «традиційною» поштою.

Утім, у листі, що коментується, «трудове» Міністерство виводить ще один варіант подання звітності про вакансії. Відомство пропонує надіслати скановану форму № 3-ПН електронною поштою до будь-якого центру зайнятості, а згодом надати її паперовий варіант (особисто або поштою), де керівник установи ставить свій підпис. Однак саме на формі № 3-ПН у паперовому вигляді фахівець центру зайнятості проставить відмітку про прийняття. Тож фактично електронного способу подання форми № 3-ПН й досі не існує.

Видання для кадровиків

Людмила Бєлєвцова

Оплата праці

Просмотров: 1999 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Поліцейські рейди під час карантину: на яких підставах поліція може прийти до підприємця
Надання відряджень та способи їх оплати
Трудові спори: огляд практики Верховного Суду
Дистанционный режим работы: три ошибки при оформлении
Внесення запису до трудової книжки ФОПом, який є першим роботодавцем
В Україні хочуть ввести три програми накопичувальних пенсій
5 нюансів проходження випробування
ВС висловився про повноваження інспекторів з праці під час здійснення перевірок
Дерегуляція трудових відносин
Уряд схвалив закон про накопичувальну пенсію для деяких категорій робітників
Дистанційна робота: як правильно оформити і чи повинен роботодавець компенсувати витрати на особисту техніку і інтернет?
Скасування суміщення за ініціативою працівника
Облік робочого часу водіїв
Коли батько дитини може отримати додаткові 10 днів соціальної відпустки?
Утвержден показатель средней зарплаты за сентябрь 2020
Карантин вихідного дня: куди подіти працівників?
Лікарняний та як його оформити
Як оформити «декретну» відпустку на батька
За образливу атмосферу на роботі керівників каратимуть штрафами
Чи може роботодавець вносити зміни у посадову інструкцію в односторонньому порядку?
5 нюансів трудових відносин між працівником та ФОП
Як робітникам отримати компенсацію під час самоізоляції?
Апґрейд перевірок ФСС: аналізуємо зміни
Оплата праці при дистанційній роботі: ключові моменти
Як укласти строковий договір на заміщення відсутнього працівника?
Маски-шоу знову в тренді. Яка небезпека для бізнесу?
Відпустка для догляду за дитиною: відповіді на запитання
Самоізоляція: як оформити та оплатити
Профкваліфікації будуть присвоюватися по-новому
Дерегуляція чи демонтаж трудових прав?
5 речей, які треба знати про трудові книжки
При створенні робочих місць роботодавцям компенсують частину витрат на сплату ЄСВ
Мінекономіки пропонує по-новому вирішувати трудові спори
Мінекономіки пропонує дерегуляцію трудових відносин
Особливості роботи водіїв
За якими принципами сформовані плани перевірок Держпраці на 2021 рік
Працівник захворів у відпустці: чи можна замінити грошовою компенсацією невикористані дні?
Як працюватиме накопичувальна пенсійна система: пропозиції Мінсоцполітики
Положення про відрядження: поради для небюджетного підприємства
Трудовий контракт: п’ять ключових особливостей
У Раді хочуть карати за мобінг: що це таке і кого стосується
Домашню працю пропонують узаконити та укладати трудові договори
Звільнення працівників: актуальна судова практика
Працівник часто хворіє: як рахуємо 4 місяці, які дають право його звільнити?
Відсторонення від роботи: коли нараховується середній заробіток
Компенсація працівникам на дистанційці під час карантину
Застосування обліку робочого часу при роботах у важких та шкідливих умовах праці
Правила заміни тимчасово відсутніх працівників
Діджиталізація урізання трудових прав? Законопроект про «гіг-працівників»
Допомога по вагітності та пологах
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Какое значение для вас при устройстве на работу имел бренд работодателя?
Решающее
Одно из важных
Не имел значения
А что такое бренд работодателя?

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.