Утримати неможливо звільнити. Кожен роботодавець ставить кому там, де вважає за потрібне. А точніше, в залежності від того, чи працюють інструменти та важелі утримання персоналу в компанії. Рітейл, як завжди, на передовій ринку праці та вимушений шукати рішення щохвилини.
За статистичними даними, середньорічна плинність персоналу в рітейлі досягає 80%, і це є нормою. Середня тривалість роботи в компанії одного працівника дорівнює 6 місяців. З такими невтішними цифрами дуже складно боротися, особливо у висококонкурентному середовищі, де панує ринок кандидата.
В умовах, коли роботодавець бореться за кожного працівника, утримання персоналу є однією з найбільш важливих тем. Правильно побудовані інструменти дають роботодавцям не просто конкурентну перевагу, але й знижують витрати на підбір та збільшують ефективність персоналу, а це впливає на прибуток компанії.
Давайте розглянемо, які з інструментів утримання персоналу працюють в рітейлі.
1. Збалансована система адаптації на робочому місці
Декілька ключових умов:
- У процесі адаптації повинні брати участь лише мотивовані працівники. Нав’язана роль наставника викликає негатив у працівників, який дуже швидко розповсюджується на новачків. Це пришвидшує процес їх звільнення.
- Наставником може бути будь-який працівник, окрім безпосереднього керівника. Дуже часто в операційній метушні керівник працює в режимі багатозадачності та тримає під контролем велику кількість процесів, поки стажер залишається сам на сам зі своїми запитаннями та помилками в роботі. Керівник витрачає час на новачків за залишковим принципом, що створює негативний досвід у останніх та призводить до частих звільнень саме в перший місяць роботи.
- Варто створити систему підтримки для наставників. Тому що в процесі роботи з новачками наставники стикаються з запереченнями, сумнівами та величезною кількістю запитань. Постійне навчання інших часто призводить до вигорання та потребує профілактики.
Результати працюючої системи адаптації дають зниження плинності персоналу в період випробувального терміну на 35%.
2. Створення сприятливих умов праці для лінійного персоналу
Ключовим фактором серед умов праці є гнучкі графіки роботи. Адже головним трендом останніх років є пошук балансу між роботою та особистим життям, зокрема для лінійного персоналу.
Для роботодавця цей фактор є досить складним в реалізації, тому що потребує значних зусиль в забезпеченні магазинів необхідною кількістю персоналу на зміні. Але практика використання гнучких графіків доводить свою ефективність в цифрах. Плинність персоналу, що працює за гнучким графіком, на 50% нижча, ніж серед працівників зі сталим графіком роботи. А витрати на фонд заробітної плати персоналу з гнучкими графіками нижчий від фонду заробітної плати зі сталими графіками на 30%.
Декілька ключових умов для успішної реалізації гнучких графіків:
- Для мінімізації ризиків на зміні варто завжди працювати з двома видами графіків одночасно. Частина працівників працює за сталим графіком, частина — за гнучким.
- Умови оплати праці повинні бути збалансовані відповідно до функціональних обов’язків та відпрацьованих годин.
- Частка персоналу з гнучким графіком не повинна перевищувати 30% від основного штату. Особливо якщо компанія працює в бізнесі з великою кількістю операцій з товаром.
- Профіль кандидата на роботу зі сталим графіком суттєво відрізняється від профіля кандидата з гнучким графіком. Процес підбору персоналу варто будувати по-різному, враховуючи всі фактори.
Результатом ефективної реалізації інструменту є збільшення середнього терміну роботи працівника в компанії на 50%.
3. Стабільність та захищеність в компанії
Цей драйвер набув своєї актуальності за останні два роки у зв’язку з пандемією. Кожному працівнику в сфері торгівлі важливо розуміти, що він не залишиться без роботи через карантинні обмеження. Non food retail знаходиться в найбільшій зоні ризику. Саме тому одна з головних причин звільнення працівників — це страх втратити роботу.
Декілька ключових умов для успішної реалізації стабільності та захищеності персоналу в компанії:
- Своєчасне інформування персоналу про будь-які зміни в роботі компанії. Чесні та прозорі комунікації допоможуть створити атмосферу довіри, що знижує плинність персоналу на 15%.
- Створення програм зайнятості працівників на період жорстких локдаунів. Для багатьох мережевих компаній паузи в роботі магазинів можуть бути використані для реалізації інших важливих завдань, наприклад, проведення інвентаризацій, зміни планограм тощо. Така зайнятість збереже робочі місця та допоможе компанії реалізувати важливі завдання. Головне — своєчасне інформування персоналу про такі програми.
- Реалізація всіх заходів захисту персоналу під час тісної взаємодії з клієнтами. Лінійний персонал знаходиться в постійному контакті з величезною кількістю людей, що створює додаткові ризики для здоров’я працівників.
Результатом ефективно реалізованої системи захисту лінійного персоналу є зниження плинності на 10–15%.
Отже, будуючи систему утримання персоналу варто відслідковувати всі важливі показники плинності та максимально оперативно коригувати інструменти.
Вас может заинтересовать |
|
|
|
Вікторія Закарчевна