Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку

Facebook
Реклама
Реклама
Що таке резильєнтність, або Як мотивувати й надавати сил команді під час війни?
Новини
21.04.2022
Що таке резильєнтність, або Як мотивувати й надавати сил команді під час війни?
 

Під час війни вкрай складно підтримувати навіть себе, а інших — і поготів. Проте HR-ам і керівникам важливо допомагати команді зберігати стійкість та рухатися далі. Як саме?

Людям завжди складно адаптуватися до змін, а коли вони настільки кардинальні та болючі — особливо. Проте єдність допоможе нам лишатися сильними та перемогти.

Щоб допомогти командам працювати в умовах війни, варто розвивати резильєнтність — тобто здатність відновлюватися навіть в умовах найскладніших життєвих обставин. Це надважлива якість для українців.

Резильєнтність складається з кількох елементів:

 • надія — пов’язана із впевненістю в тому, що ми можемо пройти через складнощі та «вийти до світла»;
 • оптимізм — у контексті війни це не про веселощі, а про віру в те, що перемога буде;
 • адаптивність — здатність пристосовуватися до змін, у військовий час — дуже швидко;
 • стійкість — здатність не опускати руки навіть попри трагічні обставини.

Турбота про тіло та дух

Для керівників та HR-ів це критично: якщо у вас немає власного ресурсу — на жаль, ви роздаєте свій стан команді, як вай-фай. Це неможливо приховати через вимучену посмішку.

Так, надзвичайно складно піклуватися про себе під час війни. Проте необхідно, щоб тримати рівновагу. Аби нагадувати тілу, що воно живе, треба дбати про сон, харчування, фізичні навантаження. Знайдіть доступний собі спосіб піклуватися про тіло — наприклад, самомасаж чи душ.

Щоб підтримувати дух, насамперед кожній людині потрібно бути на своєму боці — що б не відбувалося. Бути для себе самого найкращим другом.

Українці проходять через горе та біль, і попри це багатьох переслідує провина. Зараз життєво необхідно постійно нагадувати собі: «Що б я не робив — зараз це найкраще, що я можу». Якщо цькувати себе — це паралізує та руйнує самооцінку. Якщо ж навчитися завжди бути за себе — саме з цієї позиції ми можемо довіряти собі, любити себе, а відтак — рухатися до перемоги. Ідеться про самоцінність — тобто здатність цінувати себе не за щось, а за те, що ти просто є.

Якщо ви переповнені емоціями — це цілком адекватна реакція. Важливо вміти впоратися з ними, щоб не виливати на оточення. Насамперед емоції треба назвати вголос (це вже зменшує інтенсивність), поговорити про почуття з тими, хто не буде знецінювати, виписувати та малювати їх, випускати (кричати, бити подушку тощо).

Дихайте. Наприклад, спробуйте таку просту, проте напрочуд ефективну техніку: мінімум протягом хвилини робіть видихи з полегшенням, як після важкої справи. Практикуйте «квадратне дихання»: 4 секунди вдих — затримка на 4 секунди — 4 секунди видих — затримка на 4 секунди.

Спонукайте себе та команду «виринати» з новин — наприклад, читати їх двічі на день. Щоб давати собі більше енергії, допомагайте команді створювати нові нейронні зв’язки — вчитися зараз складно, але, наприклад, можна дивитися короткі TED-виступи.

Підтримка міцних стосунків

Внутрішня опора людини в складних життєвих обставинах стає слабшою. І важливо шукати опори зовні, щоб спиратися на них. В американському футболі є квотербек — гравець атакувального складу, і гравці лінії захисту.

В команді ми можемо бути «лінією захисту» одне для одного. Людьми, на яких можна розраховувати. Створити острівці безпеки, де кожний може бути самим собою та мати підтримку.

Підтримувати важливо так, щоб не нашкодити. Насамперед нам важливо самим бути в ресурсі в цей момент. Інакше є ризик токсичної реакції — наприклад, засудження (на кшталт «Як ти можеш жалітися, адже в інших усе набагато гірше?») — а це тільки погіршить стан.

Людям важливо відчувати, що їх чують, приймають, визнають їхні почуття, розуміють складність їхньої ситуації, без оцінок, звинувачень та очікувань. Але, знову-таки: щоб бути поряд із людиною в її ситуації — нам треба мати сили на це. Не можна віддавати свою «кисневу маску» іншим, якщо сам не можеш дихати — спочатку подбайте про себе.

Не варто заперечувати почуття інших людей. Вербально це може проявлятися так: «Все не так погано. Ти ж у безпеці — то чому ти плачеш? Не вигадуй. Радій і насолоджуйся життям». Людина не може «неправильно відчувати». Будь-яка реакція — нормальна. Навіть якщо людина в безпеці, всі думки — в Україні і в подіях, які відбуваються з нею. Натомість варто казати: «Я розумію твої емоції. Мені шкода, що це сталося» — звичайно, якщо ви щиро такої думки. Загасити почуття неможливо — спонукайте їх звільняти та будьте поряд.

Коли людині боляче і вона в розпачі, не допоможе: пошук філософських смислів («Це все відбувається не просто так») та заклики бути джерелом світла, щастя та любові в світі. Якщо людина відчуває лють, ненависть, розпач — вона має право про це говорити, і якщо це приймають — стає легше.

Заклик «Зберись, тримайся!» краще замінити на «Тримаємося, я поруч. Скажи, що тобі потрібно — чи можу я допомогти?». І постійно повторюйте це, адже не всім легко приймати допомогу.

Якщо людина ділиться страхом — не варто підбурювати і казати, що насправді все ще гірше. Це як у вогонь лити бензин — тільки погіршує становище. Ніхто не знає, як буде — не на часі жахливі прогнози та залякування людей.

Ми по-різному сприймаємо світ та реагуємо на події. Ми різні, але можемо бути емпатійними одне до одного.

Уникнення катастрофічного мислення

У людей опускають руки, коли здається, що нічого не можна вдіяти. Люди часто кажуть: «Я більше не можу це витримувати». Це відбувається, коли ми залякуємо самі себе. Проблема здається величезною, а ми самі порівняно з нею — маленькими.

Коли на нас тривалий час тиснуть обставини, на які ми не можемо впливати, виникає навчена безпорадність. У такому стані люди не здатні рухатися навіть тоді, коли обставини змінюються. Дуже важливо не допустити цього стану.

Протилежність навченій безпорадності — позитивне світосприйняття. Навіть під час війни. Йдеться про три ідеї, які є ключовими:

 • «Так буде не завжди». Це про віру. Війна також закінчиться, перемога буде. Проте тут важливо не встановлювати дати, адже ніхто не знає, коли саме.
 • «Не все так погано». Це про надію. Так, є безліч жахливих подій. Проте є й ті, за які можна триматися, щоб іти далі. Виконайте просту вправу: подивіться навколо та знайдіть усі предмети чорного кольору. Заплющіть очі. Ви запам’ятаєте все чорне, а якщо попросити назвати, що в вашому оточенні, наприклад, блакитного кольору — навряд чи згадаєте. Ми концентруємося на чорному, особливо в важких обставинах. Проте щоб вистояти — ми маємо бачити й те, задля чого йдемо до перемоги.
 • «Я люблю себе». А отже, не кажу собі: «Все погано — і я сам поганий, тому що не зробив…». Натомість ми маємо говорити собі: «Так, мені болить. І іншим болить. Але я роблю все, що можу в цій ситуації».

І здавалося б, під час війни жарти недоречні. Проте гумор зараз дуже важливий, він дійсно допомагає вистояти.

Прийняття життєвих обставин, які не можна змінити

Ми маємо прийняти, що наш світ змінився. І навіть після нашої перемоги все буде дещо по-іншому. Проте це не означає, що виключно гірше.

Йдеться не про те, щоб здатися та згаснути. Проте немає сенсу протидіяти тому, що вже відбувається. Замість того, щоб битися з обставинами, варто прийняти їх як є — і зробити їх поштовхом до руху та змін. Це зберігає внутрішні сили, допомагає видихнути та зрозуміти, що саме робити далі.

Попередні пункти надзвичайно важливі — тільки коли люди змогли проявити все, що відчувають (страх, біль, злість) і їх у цьому підтримали, тільки коли команда відчула землю під ногами — є сенс переходити до наступних кроків:

 • Встановлення цілей. Це дуже складно. Але командам необхідно розуміти цілі. Це підтримує енергію, адже зрозуміло, що життя й робота тривають. Усім непросто, проте команда і кожен у ній здатний адаптуватися до будь-яких умов. Коли люди бачать картинку майбутнього, до якої йдуть, відчувають, що керівники в це щиро вірять, — це мотивує та надає сенс. Наша надія та «лінія захисту» нам у поміч.
 • Готовність до рішучих дій. Якщо ми віримо в перемогу, знаємо, що команда нас підтримає — ми відчуваємо в собі ресурси для перемог навіть у найскладніших обставинах.
 • Розвиток впевненості в собі та вміння навчатися в минулого. Ми з командами все проходили крізь кризи (наприклад, під час пандемії) — проте вистояли та стали сильнішими. А тому зможемо перемогти й цього разу.

Також спікерка поділилася порадами від Тіа Грехем (Tia Graham), американської дослідниці теми щастя та тренерки з лідерства, авторки книги «Щасливий керівник» (Be a Happy Leader):

 • Комунікуйте з працівниками про те, що їхня робота має велике значення та наповнена змістом. Пов’язуйте мету вашої команди з тим, як ваша робота змінює світ на краще. Це мотивує та підбадьорює.
 • Якщо ви з командою підтримуєте Україну — говоріть про те, як ваша допомога впливає на життя людей.
 • Зараз багатьом людям складно розповідати про свій стан. Вони закриваються, і це ще небезпечніше, ніж гостра емоційність. Щоб допомогти, підтримуйте, слухайте, ставте відкриті питання. Щоб зрозуміти стан людини, звертайте увагу не тільки на слова, а й на невербаліку.
 • Давайте чесний позитивний зворотний зв’язок.
 • Спілкуйтеся з працівниками в невеликих групах — багатьом зараз складно розповідати про себе, коли поруч людно. Спонукайте ділитися тим, що хвилює, проживати свій стан у безпечній атмосфері. Зараз це — найкращий тімбілдинг.

Алла Клименко

ПроHR

Переглядів: 2434 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Які нефінансові заохочення можуть підвищити лояльність та мотивацію працівників?
Як рекрутери можуть підсилити бренд роботодавця: 8 практичних порад
Як наймати штат, коли всі хочуть працювати віддалено, а вам потрібні працівники в офісі?
Як залучити найкращих співробітників: стратегії, які працюють
Десять ідей, як мотивувати працівників нематеріально
Що насправді приховує тренд «тихого звільнення»
Як підвищити продуктивність у працівників: поради роботодавцям
Підвищуємо індикатори щастя працівників під час війни
В Британии начали масштабный эксперимент с 4-дневной рабочей неделей
HR-бренд: что сейчас требуется соискателям?
Що демотивує працівників: 10 факторів
Как отметить успехи коллектива: 12 стратегий от экспертов Форбс
Антимотивація для віддалених працівників, або Як відбити у дистанційників бажання працювати?
Чому компанії втрачають новачків: топ-7 причин та як цього запобігти
Почему люди на самом деле увольняются: 9 факторов, которые важнее зарплат и бонусов
Три стратегии, которые помогут команде «проснуться»
Как снизить текучесть кадров?
Как повысить эффективность временного персонала в ритейле?
Как мотивировать персонал без затрат?
Три драйвери утримання лінійного персоналу в роздрібних мережах
Теорії мотивації X, Y, Z. Як ви керуєте командою?
Девять способов поощрить удаленных сотрудников
Як зробити офіс комфортним влітку: топ-10 ідей
Цікаві дні в офісі: 13 креативних ідей
Як створити систему мотивації на основі теорії Герцберга
10 способів порадувати й здивувати співробітників
Теория «пряника»: инициатива снизу
Временные сотрудники: стратегия мотивации
Корпоративна валюта: як і навіщо запроваджувати її?
Фактори, що впливають на мотивацію та утримання співробітників
Как мотивированные сотрудники влияют на бизнес-показатели
5 поколений в одной компании: комфортная среда для всех
Лояльність персоналу
Віддалені карантином: нові-старі методи управління командою
Движущая сила: 4 фактора нематериальной мотивации в бизнесе
Новые вызовы: как настроить команду на эффективную работу
Как компании поддерживают в сотрудниках командный дух
Как привлекать и мотивировать почасовых сотрудников
Как мотивировать сотрудников во время кризиса
Как работать с сотрудниками разных поколений: X, Y, Z
Как удержать самых эффективных сотрудников
Бренд роботодавця в соцмережах: 7 правил та важливі підказки
Бренд роботодавця не йде на карантин: 6 порад від HR-маркетолога
KPI или ценности компании: что больше влияет на трудоспособность команды?
Что посмотреть: лучшие фильмы для мотивации сотрудников
Вихідний для розбитого серця й кімната для сну: 11 цікавих мотиваційних опцій
Как замотивировать производственный персонал и менеджеров по продажам?
Что делать, если сотрудники против изменений?
Как мотивировать сотрудников на удаленной работе
«Чорне дзеркало»: 7 ідей для онлайн-тімбілдингу
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com