Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Сезонне нездужання: як зберегти енергійність команди в зимовий період
Новини
06.12.2019
Сезонне нездужання: як зберегти енергійність команди в зимовий період
 

Від початку жовтня й принаймні до кінця березня більшості населення властиві фізична слабкість, поганий настрій, сонливість та апатія. Наслідком скорочення тривалості світлового дня є те, що орієнтовно 60–85% населення відчувають емоційно пригнічений стан. Саме в осінньо-зимовий період, через скорочення організмом синтезу гормону серотоніну, людині властиві знесилення та втрата працездатності.

Як попередити негативний вплив зимового періоду на самопочуття?

Кількість світла. Не слід нехтувати прогулянками на свіжому повітрі: сонячні промені у вигляді природнього вітаміну Д активно впливають на формування імунітету. Подбайте про достатнє освітлення у ваших домівках та на робочому місці. Оскільки якісне штучне світло сприяє підтримці високого рівня працездатності, зберігає здоров’я людини та покращує настрій.

Раціон харчування. Дієвими антидепресантами, які сприяють синтезу серотоніну, вважаються сезонні фрукти та овочі, фініки, горіхи, молочні продукти та чорний шоколад. Зміна сезону — невдалий час для дієтичних експериментів. Тож не відмовляйтеся від прогулянки до улюбленої кав’ярні.

Фізичні вправи. Спорт вважається рушійною силою в боротьбі зі смутком, лінощами та втомленістю. Якщо немає бажання відвідувати спортивні зали, фізичну активність варто реалізувати за рахунок виїздів на природу та піших прогулянок. Головне — це отримання позитивних емоцій та задоволення від фізичних вправ, адже будь-яка активність стимулює підвищення рівня ендорфіну — гормону щастя, котрий конче необхідний у холодну пору року.

Планування. Варто фіксувати кілька завдань на день, аби не блукати, «не знаючи, куди себе подіти». Як наслідок, окрім досягнення результатів, завдяки чіткому плануванню дій мінімізуєтеся можливість виникнення емоційно пригніченого стану. Натомість однією з переваг тайм-менеджменту є феномен Парето (або принцип 80/20), згідно з яким людині властиво встигати більше, ніж вона собі уявляє. Досить чітко цей феномен прослідковується в бізнес-середовищі, адже 20% часу, витраченого на аналіз стратегічного впровадження бізнес-ідей, знаменує отримання 80% прибутку для компанії.

Турбота про оточуючих. Адже у встановленні та підтримці близьких відносин важливу роль відіграє гормон прихильності — окситоцин, або «гормон любові». Продукування цього гормону сприяє поліпшенню загального самопочуття, знижує рівень тривоги та впливає на вияв щедрості. Ба більше, представники філософії «хюге», досліджуючи вплив «гормону любові» на психологічний стан людини, визначили, що рівень окситоцину підвищується саме тоді, коли людина створює нові дружні взаємини або щиро піклується про інших. Отриманий результат дослідження є свідченням соціально-біологічного підґрунтя, підтримки позитивного самопочуття людини.

Інколи слід бути егоїстом. Можливо, це здається занадто зухвалим, проте турбота про особисті бажання, пріоритетність власних інтересів, досягнення цілей без нанесення шкоди та образ оточуючим, вияв самоповаги та впевненість у собі є ознаками «розумного егоїзму». На думку психологів, це природня якість людини, якій властиве почуття власної гідності та прагнення задовольнити свої потреби. Тож піклуйтеся про себе, не завдаючи шкоди іншим.

Творчість та пізнання нового. Це ідеальний час, аби не зволікати можливістю реалізувати професійні задуми чи приділити більше часу захопленням (хобі). Варто лише обрати те, що цікавить, бадьорить і надихає саме вас: арт-студії, щоб написати картину за власним мотивом, але з професійними рекомендаціями майстра; конференц-холи раді вітати охочих на різноманітних лекціях. Для професійно активних людей актуальними є бізнес-сніданки з досвідченими фахівцями. Все це може допомогти подолати «сезонне нездужання».

Як підтримати продуктивність працівників?

Людині властиво відчувати потребу в самоактуалізації, тобто сприяти максимальному розвитку своїх здібностей та можливостей, бути корисним суспільству. Однією з можливостей задоволення потреби в самоактуалізації є професійна реалізація людини. Відповідно, задля досягнення успіхів, стрімкий розвиток бізнес-середовища провокує сучасних фахівців понаднормово перебувати на робочому місці.

Аби забезпечити працездатність працівників та сприяти психічному здоров’ю, особливо в період адаптації емоційного стану до сезонних змін, роботодавцеві варто звернути увагу на робоче середовище. Адже атмосфера доброзичливості, відкритості та підтримки є запорукою сприятливого психологічного клімату та ефективних взаємовідносин у колективі. Тому, задля досягнення комфортних умов праці, ключовими механізмами в роботі з персоналом можуть бути:

  • Контроль навантажень. Варто розподіляти кількість завдань у залежності від пріоритетності, аби професійна завантаженість співробітників не призвела до втоми та психічного/фізіологічного виснаження. Саме в період імовірності виникнення «сезонного нездужання» — це надважливо.
  • Зацікавленість. Доречно без натиску й дорікань висловити щиру цікавість щодо актуального перебігу та потенційних результатів виконання завдань. Подібне звернення уваги, на підсвідомому рівні, транслює прояв небайдужості та сприяє заохоченню до якнайкращого виконання доручень.

  • Вдячність. Згідно з численними дослідженнями, людині важливо отримувати подяку за свою працю. Варто акцентувати, йдеться не про матеріальний еквівалент винагороди, адже емоційне підґрунтя вдячності сприяє відчуттю причетності працівників до реалізації амбіційних бізнес-ідей.

Враховуючи контекст «сезонного нездужання», стратегія співпраці з персоналом — це особистий вибір HR-фахівця, наставника або ментора. Головне, щоб враховувалися індивідуальні ознаки та мотиваційні потреби кожного з працівників.

Вас может заинтересовать

Журнал для руководителей и HR-ов «Управление персоналом»

«Управление персоналом» — первое и единственное на сегодняшний день специализированное периодическое издание в Украине для профессионалов в сфере управления человеческими ресурсами.

О журнале
Свежий номер
Пролистать журнал

Приобрести издание

 

Ірина Никоненко

Rabota.ua

Переглядів: 1635 Версія для друку
 
Дивіться також:
5 пріоритетів для HR-лідерів у 2025 році
Бумери, а не зумери — найбільш цілеспрямоване покоління: дослідження
Сила сторітелінгу у внутрішніх комунікаціях
Employee visibility як один із важливих HR-трендів
Локальні та глобальні фокуси уваги HR-фахівців у 2024 році
9 стратегічних пріоритетів HR-спеціалістів в умовах війни
11 стратегічних орієнтирів для HR-фахівців
Прощаємося зі співробітниками правильно
На чому варто зосередитись HR-спеціалістам у 2024 році?
Як підтримати HR-бренд під час війни: кейси людяності
Ключові HR-тренди 2024 року: що чекає на сферу управління персоналом?
Як провести бесіду з цінним співробітником, який хоче звільнитися?
Як розробити та просувати EVP: покрокова інструкція для HR
Exit-інтерв’ю: як правильно говорити з працівником, який іде з компанії
Stay-інтерв’ю: як запобігти звільненню цінних співробітників
По-новому: ключові HR-тренди 2022
Коворкинг как инструмент HR-коммуникации
9 типів співробітників, яких позбуваються роботодавці
Святкові перегляди: 11 новорічних фільмів про роботу та команду
6 трендів, які змінять майбутнє HR
Увольнять нельзя повысить
Как выстроенный процесс адаптации влияет на текучесть кадров
Работодателей будут штрафовать, если они лишний раз побеспокоят сотрудников
Покоління «альфа»: якими вони будуть на ринку праці?
Почему люди лгут на работе?
Онбординг удаленных сотрудников: 5 лайфхаков от IT-компании
Як допомогти команді керувати емоціями: поради Forbes
Управление репутацией работодателя
Антихарасмент: як створити культури безпеки в компанії?
О чем нужно знать HR-ам, если они хотят быть эффективными
Занадто добре: чому токсична ввічливість шкідлива
Як покращити процес адаптації за допомогою методики SCAMPER
Как и о чем говорить с сотрудником на грани увольнения
Анти-ейджизм: практики роботодавців, які допомагають подолати дискримінацію за віком
Cквозной и цифровой: как HR меняется в процессе digital-трансформации бизнеса
Нові HR-тренди та виклики в рітейлі
Покоління Z: як HR-ам порозумітися з цифровим поколінням
Пять мировых постковидных трендов в HR
Какие сотрудники нужны компаниям в посткризисном мире
Как привлекать и мотивировать почасовых сотрудников
Что делать после исследования вовлеченности?
Онбординг удаленных сотрудников: 5 лайфхаков
Чому працівники звільняються: 6 справжніх причин та 2 кроки, щоб їх зберегти
Успешная HR-стратегия: разработка и примеры
Как зумеры меняют рынок
Онбординг: чек-лист для новых сотрудников
Этичное управление персоналом: от теории к практике
Четырехдневная рабочая неделя: насколько это реально в Украине?
7 нових HR-тенденцій 2021 року
Сотрудник мечты: 5 главных компетенций идеального подчиненного
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com