Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі
  СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Опитування
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку

Facebook
Реклама
Реклама
Як знайти підхід до складних колег на роботі?
Новини / В світі
26.04.2022
Як знайти підхід до складних колег на роботі?
 

Відносини між колегами в колективі — міцний плацдарм для ефективної роботи всієї команди, здорової доброзичливої атмосфери та дружніх стосунків всередині. Мабуть, ви відчували на собі, як від однієї людини на роботі буває незручно чи дискомфортно всьому колективу, або саме вам. Помічати такі незручні ситуації та складних колег це якраз обов’язок керівництва. Адже не відреагував на складну ситуацію один раз, чи спустивши її на самоплив, можна отримати токсичних співробітників, які постійно будуть псувати атмосферу в колективі тим самим гальмувати робочий процес.

Якщо ваша команда — однодумці, то вам легко й завжди приємно приходити кожного ранку на роботу. Проте, це не завжди буває так. Трапляється й таке, що працівники мають відмінну думку від вашої, не мають натхнення грати за вашими правилами, не розділяють ваші цілі. Такі токсичні робітники не дають рухатися вперед всій команді. Як знайти підхід до найскладніших колег на роботі та завжди мати доброзичливу робочу атмосферу в колективі?

Кажуть, щоб боротися з проблемою, її потрібно осягнути. Розберемося, хто така токсична людина і які типи токсичних співробітників існує.

Токсичний працівник — робітник організації, який цілеспрямовано або необдумано намагається психологічно похитнути авторитет того чи іншого члена колективу задля власної вигоди та зриву чи уповільненню робочого процесу.

Типи токсичних співробітників

Типи токсичних співробітників також бувають різні, все залежить від його цілей.

 • Працівник-бунтар

Емоційний член команди, який не може та не любить контролювати власні емоції. Він по-всякому показує власною поведінкою, що такі умови та правила йому не подобаються. До того ж він має власну правильну думку, і ніхто не повинен бути вище за неї. Така поведінка наче звертається до підлітка всередині нас, до бажання презирливо фиркнути, розвернутися чи висловити власну думку, яку не питали. Найчастіше працівник-бунтар не визнає правила, що встановлює керівництво; має специфічне почуття гумору, або навіть користується сарказмом; не визнає авторитетів чи лідерів в колективі; не долюблює керівництво, лає за спиною та показує це відверто перед колегами за спиною керівництва; не приймає критику у власну сторону.

 • Працівник-базіка

З таким працівником все зрозуміло: багато балакає — мало робить. Він постійно розповідає всім, скільки він робить для компанії, як працює, що за ким підмічає, проте великих звершень в професійній кар’єрі не має. Без чужої допомоги нічого не реалізовують, а перевіривши його досягнення, нічого важливого та примітного не знайдете. Працівники-базіки схильні звинувачувати інших в проблемах, проте за свою бездіяльність відповідальності не несуть ніколи.

 • Працівник-персоналізатор

Дуже чутливі, задумливі люди, яких легко образити. Вони завжди насторожі: чи звертаєте ви на них увагу, поважаєте їх? Критику у свою адресу сприймають, як особистий докір. Якщо щось йде не по-їхньому, вони неминуче відштовхують людей, що робить їх ще більш вразливими. Таким чином вони починають відчувати постійне розчарування, носити образу та чекати влучного моменту, щоб нанести помсту. Можуть сваритися з людиною, якщо відчувають себе скривдженими.

 • Працівник-нарцис

Увага нарцисичного співробітника прикута тільки до себе, але не до команди чи інших людей в колективі. Найчастіше працюють самостійно і можуть недооцінювати своїх колег. Часто кепкують з умінь та якості роботи інших, зневажливо ставляться до виконаної роботи інших. Свої потреби для них важливіше за все, тому часто роблять все по-своєму.

 • Працівник-пліткар

Та людина в колективі, яка не проґавить пікантні історії про співробітників та розносить їх всім. Його завжди знайдете на обідніх перервах, перервах на перекур тощо. Такі люди стають токсичними, коли в основному зайняті кумедними історіями про співробітників. Тим самим псують життя оточуючим нісенітницями про них. Приділяйте увагу кількості виконаної роботи для таких співробітників, щоб поставити їх перед фактом кількості виконаної роботи ними за день чи дедлайнами.

 • Працівник-прокрастинатор

Працівник, який постійно шукає привід, щоб не працювати, наприклад позалипати в соцмережах. Дуже часто відкладає роботу, погано виконує, допускає багато помилок. Такого працівника потрібно навчити тайм менеджменту й також поставити в рамки дедлайнів.

 • Працівник-агресор

Найчастіше такими працівниками є грубіяни. Які дозволяють собі в розмові все, що завгодно, не поважаючи інших. Іноді в розмові з ними є емоційні спалахи незадоволення чи люті.

 • Працівник-перперфекціоніст

Колеги, що проявляючи свою перфекційність, впливають негативно на оточуючих своїми високими стандартами, які вимагають від інших без причини. Нав’язлива потреба в ідеалізації призводить до того, що колеги відчувають себе скривдженими й внутрішньо опираються. Така людина буде тиснути на команду своїми настановами й незадоволеністю, звинувачувати усіх в некомпетентності.

Взаємодія з токсичним працівником

 • Постійна увага та контроль

Токсичний працівник вимагає постійної уваги та контролю з боку керівництва чи адміністрації. Адже така людина не лише погано впливає на моральний дух та атмосферу команди, вона ще й уповільнює продуктивність. Так можна втратити гроші навіть після звільнення такого працівника, бо потрібен певний період, щоб знову налагодити атмосферу в команді та якісний робочий процес. Особливу увагу необхідно приділяти підбору персоналу. Вже під час співбесіди потрібно зрозуміти, що перед вами за людина, чи здатна вона на токсичність.

 • Грамотна комунікація

Якщо в вашому колективі є люди схильні до токсичності, то необхідно налагодити правильно комунікацію з ними. По-перше, налагодити з такою людиною комунікацію тет-а-тет, адже тільки в особистій розмові працівник може розказати, що в нього на душі та пояснити власні дії. По-друге, керівник повинен уміти згладжувати кути та обережно без особистих нападів розмовляти з таким співробітником. По-третє, вміти вчасно зупиняти токсичні прояви такого робітника, пояснюючи чи спілкуючись. Може статися й таке, що ви когось вважаєте токсичним працівником, а насправді ж просто не даєте йому чітких завдань, які він міг би правильно виконати. Тому треба все чітко пояснювати, адже, якщо ви недобре пояснили, люди вас погано зрозуміють. Поцікавтесь, як робітник розуміє своє завдання.

 • Другий шанс для кожного

Будьте розуміючим та лояльним керівником, другий шанс має кожний. До того ж якщо співробітник показує непогані результати в роботі чи працює довгий час, то цілком правильно буде поспілкуватися, прояснити ситуацію та досягти успіху шляхом спільних домовленостей. Коли ж така розмова не буде мати результату, необхідно розпрощатися з токсичним робітником.

 • Крайнє звільнення

Найчастіше особиста бесіда дає плоди. Проте перекроїти власний характер вдається не всім. Це постійна робота над собою та контроль власних думок та емоцій. Якщо розмова не подіяла, на жаль з токсичним робітником краще попрощатися, адже втрачається час, сили та продуктивність всієї команди.

Як впоратись зі складними ситуаціями?

Іноді досить складно підібрати правильне рішення щодо власних дій в складних ситуаціях. Маємо декілька практичних порад, якщо ви в подібних ситуаціях:

 • Якщо колеги посварилися, кращим буде розмежувати їх фронти роботи чи розбити їх роботу таким чином, щоб вони найменшим образом стикалися один з одним.
 • Якщо один колега скаржиться на іншого, розберіться чи доречні скарги, Якщо так, то поговоріть тактовно з нападками токсичного співробітника.
 • Якщо в колективі співробітники з різним характером, допоможіть розуміти один одного. Для цього транслюйте колегам, що найкращий спосіб порозумітися — говорити та спілкуватися.
 • Якщо в колективі ходять плітки, знайдіть джерело пліток. Завантажте співробітника роботою, щоб ніколи було на перервах базікати.

Головне пам’ятайте, що стресові та конфліктні ситуації трапляються в кожному колективі й це нормально. Проте головне, як ви з цієї конфліктної ситуації виходите та виводите колектив: чи розв’язуєте проблему, чи залишаєте після розв’язання ситуації щось недосказане, чи залишаєте ображених людей, як наказуєте тих, хто винен. З кожним співробітником можна знайти спільну мову й домовитись — все залежить тільки від вас.

Лоліта Платошкіна

Jobs.uaПереглядів: 348 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Усталость от перемен: как стабилизировать команду
Зворотний зв’язок: основні правила спілкування зі співробітниками
5 порад щодо внутрішньої комунікації під час війни
Как безболезненно внедрять изменения в компании
Все больше компаний в мире переходят на четырехдневную рабочую неделю
Почему переход на гибридную работу может навредить компании больше, чем полноценная удаленка
Пять ошибок, которые мешают руководить удаленной командой
Самоуправляемые организации: выгоды для собственников и сотрудников
Топ-10 книг об управлении талантами
Почему важно управлять изменениями в компании
9 ошибок менеджеров-джунов
Чому команда не стає зрілою та як це змінити: 5 пасток менеджера
Пять мифов о гибком графике, которые мешают наладить эффективную работу
Как следить за работой сотрудников этично
Как правильно сообщать сотрудникам о грядущих изменениях
4 видео о лидерстве от лидеров
Как критиковать работу сотрудников, чтобы не вызвать сопротивления?
Непродуманная стратегия работы из дома — риск для компании
Как распознать некомпетентного начальника
Выстраиваем работу в коллективе, чтобы не было авралов и простоев
Испания проведет эксперимент с четырехдневной рабочей неделей
Сотрудник уходит: как передать задачи
Как оставаться лидером, когда все работают из дома
В Европе работа из дома становится обязательной
Выход есть: как разработать антикризисный бизнес-план
Как бизнесу повысить эффективность в условиях кризиса
Как ставить задачи, или Почему кофе холодный
4 причини, чому працівники не спілкуються з керівниками
Закаленные карантином: пять сценариев поведения руководителей во время кризиса
17 советов за 17 минут. Мировые и украинские эксперты — о том, как делать бизнес во времена пандемии
Тест на прочность, или В какие офисы мы вернемся после пандемии
Европейцы отказываются работать в старом режиме даже после пандемии
Почему руководителям компаний важно работать с персональным брендом
Сотрудники назвали неуважение к ним главной причиной увольнения
Кто для вас сотрудники — люди или станки?
Слухи в компании: контролировать и использовать
7 шагов негативной обратной связи
Как правильно делегировать: лайфхаки для гендиректора
«Не молчи на меня», или Важность обратной связи
Что нужно делать новому руководителю, чтобы не упустить время
Вы даете обратную связь своим сотрудникам? А руководителям?
Рост компании опережает развитие: действия HR
Четыре типа кадровых решений, которые нужны вам сейчас
Почему сотрудники плохо работают: пять подсказок руководителям
Условия труда после карантина
Как проконтролировать качество работы сотрудников на удаленке
Время большой игры, или Что должен делать руководитель во время кризиса?
Як зменшити вплив пандемії на співробітників
Новый вызов для бизнеса — удаленная работа в командах
Если не доходит: как работать с людьми, не осознающими, что причиняют вред
Всі новини
Реклама
Видання для професіоналів
Опитування
Какова численность работников в вашей компании?
До 50
51-100
101-500
501-1000
1001-5000
Больше 5000

Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2022 © МЕДІА-ПРО
2022 © HR-Ліга

Copyright © 2005–2022 HR-Ліга
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com