Із колег у керівники: як будувати стосунки з командою?
Новини
03.02.2025
Із колег у керівники: як будувати стосунки з командою?
Вертикальний кар’єрний ріст всередині компанії — чи не найбажаніший сценарій розвитку кар’єри кожного працівника. Він має чимало переваг: вам не потрібно проходити співбесіди та намагатися показати себе з найкращого боку, адже керівництво вже знає всі ваші сильні сторони, ба більше — підвищення їх і підтверджує.
Але є нюанс, який здатний викликати побоювання перед отриманням такого бажаного кар’єрного росту. Це колеги, з якими ви раніше працювали на рівних умовах пліч-о-пліч, а тепер мусите стати їх керівником, наприклад. Як за таких умов залишитися в гарних стосунках з командою? Зібрали поради, які вам у цьому допоможуть.
Коли повідомляти про своє підвищення?
Найкраще, якщо ви зберете команду та повідомите про це до офіційного листа про кадрові перестановки від HR-a. Це можна зробити в невимушеній обстановці та подалі від зайвих людей. Щиро поділіться, що згодом отримаєте підвищення, розкажіть про свої плани та хвилювання. Але варто бути готовими, що хтось з команди може не зрадіти вашим успіхам і це цілком нормально в умовах робочої конкуренції.
Далі ви можете запланувати one-to-one зустрічі з кожним із нових підлеглих, які раніше були колегами, на яких вони почуватимуться більш безпечно для надання чесного зворотного зв’язку. Особливо такі зустрічі необхідні, якщо з кимось із колег ви не просто працювали разом, а й стали друзями. У розмові необхідно підкреслити цінність ваших дружніх стосунків та нагадати про амбіційні цілі в роботі. Наприклад:
«Для мене дуже цінні наші дружні відносини. Оскільки я займатиму іншу посаду, доведеться відповідати за результати роботи всієї команди. Тому, сподіваюся, ти сприйматимеш нормально, коли я буду цікавитися результатами твоєї роботи та надаватиму зворотний зв’язок. Але якщо ти відчуватимеш якийсь дискомфорт, говори, будь ласка, про це відкрито, щоб ми могли щось змінити. Адже я не хочу, аби робота вплинула на нашу дружбу».
Водночас важливо дотримуватися чітких кордонів та не давати дружбі впливати на бізнес-процеси. Ситуації, коли ваш колега-друг вважає, що він може зірвати дедлайн або розраховувати на поблажливе ставлення — неприпустимі.
Основні принципи для побудови відносин після підвищення
Для досягнення результатів у роботі, необхідний згуртований колектив. Ви, як ніхто, знаєте його настрої, точки болю та росту, тож від них і потрібно відштовхуватися, щоб зробити роботу ефективнішою. Проте для будь-якої системи управління важливі три основні принципи: довіра, відповідальність та чесність.
Довіра
Успішний керівник не повинен контролювати кожен крок команди та думати «Якщо хочеш мати гарний результат, зроби це сам», а має їй довіряти. Щоб вибудувати відносини взаємної довіри, необхідно відкрито ділитися процесами, що відбуваються всередині компанії, прислуховуватися до ідей команди та давати можливості для їх реалізації, не сварити за помилки, а знаходити шляхи вирішення проблемних ситуацій. Також не менш важливо будувати ці відносини не лише на робочих справах, а й підтримувати неформальне спілкування на спільних обідах чи корпоративних заходах.
Відповідальність
Раніше у вас та колег була одна зона відповідальності, проте після кадрових змін ваші обов’язки точно зміняться. Тому потрібно одразу проаналізувати, хто за що буде відповідати і кому ви делегуєте свої попередні обов’язки. Для керівника-початківця це може бути найважчим. Адже здається, що простіше виконати знайомі завдання самому, аніж доручати колегам і потім давати зворотний зв’язок, який може бути і негативним. Але визначення зон відповідальності кожного члена команди, делегування та контроль допоможуть вам вибудувати систему, що якнайкраще працюватиме на результат.
Чесність
Важлива для побудови довірливих стосунків у колективі. Адже коли члени команда відчувають, що керівник з ними чесний, їхню думку цінують та поважають, то у загальний результат компанії хочеться вкладатися більше. Також такий підхід допомагає уникнути непорозумінь та потенційних конфліктів.
Вас може зацікавити
Журнал «КАДРОВИК.UA»
Головний кадровий журнал України вже понад 20 років. Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній. З додатковими сервісами для передплатників. А саме: