Що таке маніпуляція?
Маніпуляція (фр. manipulation) — складний прийом впливу, операція, витівка.
Маніпулятор — це людина, яка використовує складні прийоми впливу, щоб отримати вигоду та за допомогою інших досягнути своєї мети.
Маніпуляція — це добре чи погано? Це як полум’я. Воно може зігріти, а може й спалити. Все залежить від того, для чого і хто його використовує.
Під час маніпуляції на благо особа переслідує хорошу, сильну, екологічну мету та використовує певні інструменти впливу, щоб залучити до неї якомога більше людей. Проте існують маніпуляції, після яких життя інших перетворюється на пекло.
Як же розпізнати маніпулятора?
Маніпуляції — це ігри мозку. Чим досвідченіша людина, тим віртуозніше вона володіє навичками маніпуляції.
Методи впливу вивчають на спеціальних курсах, цій темі присвячено багато книг і статей в інтернеті. І бути в них обізнаними — це необхідність у сучасному світі. Хоча б для того, щоб вчасно протистояти та не вскочити в халепу.
Одна моя знайома (ріелторка) розповідала, що у статусних людей, в будинках з великими бібліотеками, книги з впливу на інших займають вагоме місце. А з приходом інтернету ці методи стали доступні взагалі всім.
Але що робити людині, яка не знається на цій темі?
Довіряти відчуттям свого тіла, тобто — своїй інтуїції. Наше «шосте чуття» все знає і завжди попереджає про небезпеку.
Жити в стані, коли ти іграшка для іншої людини і виконуєш чужі забаганки, не природно для тіла. Воно починає стискатися щоразу, коли ми спілкуємося з маніпулятором, чи від нас вимагають щось таке, чого ми не хочемо робити.
Просто запам’ятайте мову свого тіла і спілкуйтесь з ним. Розширення і задоволення — це для нас добре. Стиснення, бажання стати меншим ніж є насправді, це сигнал, що щось йде не так: «Увага! Небезпека!».
Ще один знак, що на вас впливають підсвідомо — ви ніби в тумані починаєте виконувати те, що не планували робити.
Це підсвідомі та енергетичні методи впливу. Протистояти їм можна тільки одним способом — триматись якнайдалі від такої людини. Навіть якщо ваша цікавість більша за інстинкт самозбереження. Вами пограються і, коли досягнуть мети, ви станете нецікаві. Якщо маніпулятор використовує ці методи, то людина для нього — просто об’єкт для експериментів і виконання своїх забаганок. У такій взаємодії немає ні краплі конструктиву та виграшу для вас.
Беріть паузу на «подумати». Не приймайте важливі рішення, коли вас підганяють. Якщо на вас під час спілкування з маніпулятором якось несанкціоновано вплинули, то за час, коли ви будете думати, цей вплив пройде і ви зможете прийняти адекватне рішення.
Поставте собі питання: «Я хочу це зробити?», «Що я втрачу, якщо це не зроблю?», «Це дійсно моє бажання?», «Це відповідає моїм цілям?», «А я можу це зробити так, щоб від цього виграти?» (якщо ситуація дійсно важлива для вас).
Чи можна і чи потрібно протистояти маніпулятору?
Все залежить від вашої мети. Якщо ваші з маніпулятором цілі співпадають і при цьому ви почуваєте себе нормально, ви маєте для себе вигоду, то чому б і не «так»?
Але якщо ваша інтуїція сигналізує, що вас використовують і ви лише іграшка в руках вмілого ляльковика, то тут постає питання — «З яких причин ви опинились в цій ситуації?». «Ви не вмієте казати «ні»?», «У вас низька самооцінка?», «Ви не знаєте і не вмієте відстоювати свої кордони?», «Ви невпевнені у собі?», «А чи є у вас мета та бажання її досягти?».
Це все причини звернутися до психолога та вирішити з ним ці питання раз і назавжди. Самому з цим важко впоратись. Таке самонавчання потребує багато часу та відбувається через «танці на граблях». Власний досвід коштуватиме вам набагато дорожче і в психічному, і в матеріальному, і в часовому плані, і в плані здоров’я.
В цьому сенсі маніпулятор — ваш вчитель з особливою місією. Він має навчити вас любові до себе, самоцінності та самоповазі. І за це ви маєте бути йому вдячні.
Коли у людини є висока самооцінка, вона перестає піддаватись маніпуляціям, починає більше заробляти та підвищує свій статус.
Така людина знає чого хоче, йде до своєї мети і її важко відхилити зі свого шляху, розказуючи «казочки». Ця людина занадто важка здобич для маніпулятора. Йому вигідніше не витрачати на неї велику кількість енергії та знайти більш легкий об’єкт для маніпуляцій. Маніпулятори теж живуть у режимі енергозбереження.
Корабель заходить до порту, бо у нього є мета туди потрапити. Тріски, які плавають у морі, мети не мають, тому їх носить деінде і вони залежать від будь-яких примх навколишнього середовища.
Найбільше, що ви можете зробити, щоб протистояти маніпуляціям — це жити та мати мету, високу самооцінку, самоповагу. Говоріть вголос про те, що вас не влаштовує. Домовляйтесь з іншими з позиції win-win («виграв — виграв»).
Кажіть своє чітке «ні» тому, що вас не влаштовує. Йдіть без зайвих вагань з того місця, де з вами поводяться недостойно і чути не хочуть про гідність і порядність, де грають у «брудні ігри». І завжди, завжди слухайте свою інтуїцію. Вона своїх в біді не залишає. Ніколи.
Вас может заинтересовать |
|
|
|
Юлія Хмелівська