Уважність, концентрація та хороша пам’ять надають велику перевагу в кар’єрі та бізнесі. Це ті soft skills, які ви навряд чи зазначите в резюме, але точно продемонструєте вже з перших робочих днів.
У нашому матеріалі — 9 перевірених стратегій і методик, які допоможуть добре засвоювати інформацію, нічого не забувати, запам’ятовувати все миттєво та назавжди. Наш мозок можна програмувати. Це факт.
Сторітеллінг
Історії мають все те, що так потрібно для запам’ятовування інформації: яскраві зображення, персонажі, сюжетні лінії. Вигадуйте різні образи з елементами, які вам потрібно запам’ятати. Поєднуйте їх у послідовність і створюйте історію, якою ваш мозок зможе керуватися.
Практичне застосування: спробуйте зобразити свого домашнього улюбленця на речах, які вам потрібно не забути, або уявіть, як ваш улюблений актор робить те, що повинні зробити ви.
Розбивка та систематизація
Рандомні числа, думки, слова запам’ятати складніше, ніж те, що організовано в чітку структуру. Пошук закономірностей — це частина нашого досвіду, і наш мозок налаштований на це.
Практичне застосування: використовуйте техніку об’єднання елементів на основі семантичного кодування та групуйте фрагменти відповідно до контексту та шаблонів.
Асоціації та нагромадження
Те, що ви добре розумієте, має набагато більше шансів залишитися у вашій пам’яті. Привнесіть відчуття усвідомлення та сенсу, пов’яжіть факти та концепції. Легко запам’ятати те, що можна пов’язати з інформацією, яка вже живе у вашій пам’яті.
Практичне застосування: поєднуйте та асоціюйте нову інформацію зі знаннями, що вже існують. Якщо нові думки потраплять у вашій голові в певний контекст, їм буде легко там і залишитися.
Експресія та артистизм
Зображайте те, що намагаєтеся запам’ятати, рухами та жестами. Вкладайте в «сухі» дані емоції та подавайте інформацію так, ніби ви проголошуєте її зі сцени. Вимовляйте все чітко та голосно.
Практичне застосування: якщо вам потрібно запам’ятати великий текст, спробуйте його прокричати, а щоб вивчити окремі слова чи тези — голосно вигукуйте їх.
Зміна декорацій
Наш мозок схильний пов’язувати місця з живими спогадами. Пам’ять чіпляється за простір, контекст, звуки. Скористайтеся цим, коли потрібно запам’ятати великий обсяг тексту.
Практичне застосування: розділіть матеріал на логічні смислові блоки, і вивчайте кожен у новому оточенні. Запам’ятайте, які місця відповідають певним частинам тексту. Відтворюйте текст за допомогою цього «маршруту».
Метод Фейнмана
Це комбінований підхід до запам’ятання тексту, який поєднує візуальні, асоціативні, інтервальні та логічні техніки. Найкраще підходить для вивчення складних і термінологічних матеріалів.
Практичне застосування: випишіть ключові тези тексту та спробуйте пояснити складні моменти простою мовою. Зробіть з усієї інформації повноцінну історію, проговоріть текст, запишіть на диктофон і приділіть особливу увагу проблемним місцям.
Метод римської кімнати
Або ланцюжок Цицерона. Це — техніка створення структури матеріалу, сенс якої полягає в тому, щоб розставляти об’єкти в добре знайомій кімнаті та в чітко визначеному порядку. Достатньо буде потім просто згадати простір, щоб відтворити потрібну інформацію.
Практичне застосування: ходіть по квартирі та подумки розташовуйте ключові моменти матеріалу, який вам потрібно вивчити. Можете використовувати будь-яку локацію, структура якої вам добре відома.
Ефект краю
Психологи давно з’ясували, що ми краще запам’ятовуємо початок і кінець статті, виступу, лекції, вистави. Радимо спробувати перехитрити свій мозок.
Практичне застосування: структуруйте матеріал таким чином, щоб найскладніший фрагмент опинився на самому початку.
Візуалізація та змістовні малюнки
Підключайте зорову пам’ять і перетворюйте слова на картинки. Навіть якщо ви не вважаєте себе візуалом, ми краще запам’ятовуємо те, що зображено. Крім того, чим більше органів чуття беруть участь у процесі відкладання інформації, тим легше мозку буде її відтворити. Робіть картинки яскравими й емоційно забарвленими, і ваш мозок їх точно не забуде.
Практичне застосування: створіть візуальний «каркас» матеріалу за допомогою асоціативних символів і малюнків, які відповідають певним словам або фразам.
Пояснюйте, ставте питання, постійно перевіряйте себе, підтримуйте порядок у голові, а найголовніше — вірте у можливості свого мозку. Пам’ять має значення.
Вас может заинтересовать |
|
|
|
Ольга Тимошенкова