Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Декабрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Все события
Реклама
Рекрутинг: від ери «хенд-мейд» до епохи штучного інтелекту
Новости / В мире
28.01.2020
Рекрутинг: від ери «хенд-мейд» до епохи штучного інтелекту
 

Життя та бізнес надзвичайно динамічні, тому й рекрутинг, наче живий організм, змінюється, підлаштовуючись під потреби ринку.

Вчора: ера «хенд-мейд» рекрутингу

Років 5–10 назад була ера «хенд-мейд» рекрутингу, коли сотні рекрутерів усе робили самі, «руцями». Процес пошуку був довгий, тижнями збирались резюме кандидатів, потім — багаторівневий відбір. Це все могло тривати від 4 тижнів до 2 місяців і, як не дивно, відсоток кандидатів, котрі на цьому шляху зникали або сходили з дистанції з власної волі, був дуже малим. Чому? Бо працювали насамперед із поколінням, яке налаштоване на довготривалу співпрацю з роботодавцем та відоме своєю високою лояльністю.

Як здійснювався сам процес пошуку? Інформація поширювалася через два канали: мережу контактів, тобто сарафанне радіо для вакансій більшості рівнів, окрім керівників, і друковані ЗМІ для посад різних рівнів, на дошках оголошень у районних центрах і на стовпах про роботу без кваліфікації. А от на джоб-сайтах рекрутери активно шукали керівників вищої та середньої ланок, створювали багатотисячні бази резюме.

Основними перепонами на шляху рекрутерів був важкий доступ до кандидата та відсутність у вільному доступі персональної професійної інформації. Таку інформацію отримували за рекомендаціями або з відкритих джерел, таких як експертні статті, чи на профільних виставках і конференціях.

Це була ера телефонного рекрутингу. Контакти отримували, застосовуючи конспіративні підходи. Наприклад, потрібно було «пройти» секретаря. Цьому навіть на тренінгах з рекрутингу вчили: рекрутер складав легенду, щоб отримати можливість поспілкуватися з кандидатом, і вже тоді починався хантинг.

Діджитал-революція стала кінцем ери «хенд-мейд» рекрутингу. Процес трансформувався, він ще ніколи не був таким складним, але водноночас і захоплюючим, як зараз.

Сьогодні: соціальність та мобільність

З одного боку, ми маємо зміну поколінь кандидатів: молоде покоління не є беззастережно лояльним, відповідно вони не орієнтовані на співпрацю з роботодавцем роками. А з іншого боку, змінився і рекрутер, який має думати і продавати вакансію, як маркетолог. Така трансформація процесів відбулася в останні роки, і робота рекрутера вийшла за звичні рамки — «шукай та оцінюй». Наразі, щоб залучити кращих кандидатів, необхідно проявляти творчий підхід та використовувати нові, сучасні технології для комунікації з майбутніми працівниками.

Тепер рекрутер не просто шукає персонал «на вчора» на конкретну вакансію; він працює на майбутнє з активними та пасивними кандидатами, формує потребу — бажання вибрати саме його компанію як наступного роботодавця. Відбувається це через комунікацію з потенційними кандидатами, насамперед онлайн: у соціальних мережах, через поширення інформації про життя компанії, її проекти, філософію, ілюструючи це фото та відео з працівниками, робочих процесів, у блогах, статтях тощо. Йдеться про активне формування бренда роботодавця.

Комунікація з потенційними кандидатами перейшла в онлайн, і рекрутинг також. Ми шукаємо кандидатів/інформацію про кандидатів, ведемо переговори та співбесіди і оцінюємо кандидатів онлайн, і тепер особиста зустріч рекрутера з кандидатом не є обов’язковою для успішного закриття вакансії.

Рекрутинг став соціальним та мобільним — це дві основні риси. Соціальні мережі перестали бути частиною дозвілля кандидатів. Це відбулося через вихід на ринок покоління Z, яке активно використовує для пошуку роботи такі канали, як Twitter, Instagram, частково Facebook. Для покоління міленіалів актуальні Facebook та LinkedIn. Загалом соціальні мережі ідеально підходять для взаємодії з молодими і пасивними кандидатами. Найкраще через соціальні мережі закриваються вакансії з категорії «перша робота» для студентів чи випускників без досвіду, вакансії без спеціальних навичок, сезонні роботи. У цих каналах пошуку кандидати добре відгукуються на вакансії в таких сферах, як PR, маркетинг, логістика, HR, фінанси та ІТ. Вакансії керівників середньої та керівної ланки також цілком реально закрити за допомогою соціальних мереж; тут працює саме професійна соціальна мережа Linkedin.

Застосовуючи соціальні мережі як інструмент пошуку персоналу, рекрутер має можливість проявити свої здібності та навички в галузі маркетингу, оскільки вакансії в соціальних мережах мають менш офіційний стиль та емоційну складову, яка формується особистим стилем рекрутера і часто для виділення в потоці інформації доповнюється фото чи картинкою.

Зараз наш ринок праці належить кандидатам, тому рекрутери намагаються зробити рекрутинговий процес максимально зручним та швидким з погляду комунікації. Саме соціальна спрямованість рекрутингу зробила його таким. Кандидати можуть податись на вакансію, пройти відео-співбесіду та виконати тестове завдання, і навіть підписати джоб-офер онлайн. Швидка комунікація з кандидатами стала можливою через появу месенджерів у соціальних мережах, бо сучасна людина практично живе в смартфоні. Ми пересвідчились, що кількість відповідей на запити через месенджери є в середньому на 25–30% вищою в порівнянні з традиційними мейлами.

Джоб-сайти лишаються важливим джерелом пошуку кандидатів, однак успішний рекрутинговий процес більше не зосереджується на звичайній публікації вакансії та пасивному очікуванні. Окрім якісного опису вакансії, орієнтованого на потреби активних кандидатів, дає результати активний пошук по базі резюме на джоб-сайті із застосуванням різноманітних комбінацій ключових слів. Це джерело пошуку зараз добре працює для вакансій середнього, адміністративного рівня та вузькоспеціалізованих посад. Основна перевага джоб-сайтів — це охоплення всієї України, коли рекрутер отримує доступ до потенційних кандидатів не лише з великих міст, але і з районних центрів та містечок.

Оголошення в друкованих виданнях в еру онлайн працюють не так ефективно, як колись. Однак вони допомагають залучати необхідний персонал середнього віку та старше з районних центрів та сільської місцевості, а також на вакансії у сфері торгівлі, надання послуг та виробництва.

Завтра: штучний інтелект та полювання на фрілансерів

Яким же буде рекрутинг завтрашнього дня? Прогнозів багато, і всі пов’язані з автоматизацією рекрутингових процесів та застосуванням штучного інтелекту. Наприклад, активне застосування чат-ботів, які можуть робити добірку кандидатів з джоб-сайтів за вимогами вакансій, а далі контактувати з кандидатами, навіть проводити відео-інтерв’ю за вказаними рекрутером запитаннями. Такі технології вже зараз є успішними при закритті масових вакансій, однак поширені насамперед за кордоном, або ж ними користуються поодинокі великі компанії на місцевому рівні. Ще однією особливістю рекрутингу стане зростання кількості контрактних працівників та фрілансерів, відповідно, збільшиться кількість вакансій на проектну роботу. Саме на таких кандидатів для сервісних та технологічних компаній будемо полювати завтра.

Хотілося б вірити, що рекрутери після прочитання цього тексту згадають свій досвід «хенд-мейд» рекрутингу і час, коли ринок належав роботодавцям. А рекрутери, які прийшли в професію вже в епоху інновацій, оцінять усі переваги сучасного рекрутингу. Однак, як би не змінювались технології, джерела пошуку чи ринок праці, завжди будуть затребувані рекрутери, яких відрізняє емпатія та емоційний інтелект, а які не просто закривають вакансії, а поєднують таланти кандидатів з можливостями компаній.

Вас может заинтересовать

Журнал для руководителей и HR-ов «Управление персоналом»

«Управление персоналом» — первое и единственное на сегодняшний день специализированное периодическое издание в Украине для профессионалов в сфере управления человеческими ресурсами.

О журнале
Свежий номер
Пролистать журнал

Приобрести издание

 

Оксана Абраменко

Rabota.ua

Просмотров: 1080 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Аутстаффинг как правоотношения по «аренде» работников
Як оцінити вольові компетенції: приклади кейсів та питань для рекрутерів
Правильные вопросы, или О чем не надо говорить с кандидатом
Как HR-аналитика помогает нанимать лучших сотрудников
Психолингвистика: искусство задавать вопросы
Кто ищет, тот найдет: 3 searching-инструмента для рекрутеров
Онлайн-интервью с кандидатом: рекомендации HR-психолога
Аутсорсинг и аутстафинг: понятие и особенности
Как сделать привлекательную заявку на подбор персонала
6 «пляшкових горлечок» рекрутингу. Як їх усунути?
Не просто «продавец голов»: 12 заповедей рекрутера
Собеседование на расстоянии: на что обратить внимание
Магия текста: 8 советов, как привлечь «своих» кандидатов с помощью вакансии
Яркие тексты: 16 трендов копирайтинга в рекрутинге
Программист нашел вакансию и понял: не подойдет никто
Как ответы о первом рабочем опыте характеризуют человека
Как заинтересовать пассивного кандидата: 10 шагов
Когда можно и нужно использовать ситуационное интервью для подбора персонала
Есть ли найм на карантине: блиц-интервью с IT-рекрутерами
Cпівбесіда на відстані: топ-5 порад, як знайти нового співробітника віддалено
Входящий рекрутинг: 7 преимуществ для работодателя
Як оцінити лідерські компетенції: приклади кейсів та питань для рекрутерів
Як оцінити позитивне мислення: приклади питань та поради рекрутерам
5 уроков о найме, которые я поняла, уволив сотни сотрудников
Новые тренды в HR при собеседовании
Как составить идеальное объявление о вакансии: 12 важных нюансов
Сроки закрытия вакансий: 8 факторов и метрика Time to Hire
Поиск и найм внутреннего HR: советы и лайфхаки
Как «зацепить» штучного специалиста: советы эксперта по сорсингу
Ідеальний PR-менеджер: шпаргалка для HR
Этичный рекрутинг в социальных сетях
Щось не так: 9 кандидатів, над наймом яких варто подумати тричі
Как нужно искать и нанимать сотрудников: секреты от эксперта в области HR
7 трендов, которые сформируют рынок рекрутинга в 2020 году
Чому HR-процеси не працюють: 9 причин
12 «поганих» звичок рекрутерів: антирейтинг за відгуками пошукачів
Почему не закрываются вакансии: топ-10 ошибок HR
Хитрі запитання роботодавців на співбесіді
Як створити профіль посади: поради для рекрутера та керівника
Правило «трех вопросов» для эффективного рекрутинга
Як оцінити соціальні компетенції: приклади кейсів та питань для рекрутерів
Як оцінити інтелектуальні компетенції: приклади кейсів та питань для рекрутерів
9 шагов эффективного рекрутинга
Не зацикливайтесь на образовании, опыте и недостатках кандидата
Секреты найма в IT: как искать программистов
6 стоп-фраз для рекрутерів: що не можна говорити кандидату
Як залучити релевантних кандидатів: 7 «гачків»
Кого хочешь, выбирай. Внутренний или внешний рекрутер?
О чем нельзя спрашивать соискателя
Манипуляции в рекрутинге: как им противостоять
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как Вы собираете информацию о рынке труда?
По данным общих обзоров рынка труда
Собственными силами (HR-отдел, отдел маркетинга, информация от кандидатов, информация в СМИ, личные контакты)
Заказываем индивидуальное исследование рынка труда
Используем все перечисленные способы
Не собираем информацию

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.