Співбесіди у відеоформаті останнім часом користуються великим попитом і в роботодавців, і у працівників. Такий варіант взаємодії допомагає покращити комунікацію та зекономити час для обох сторін. Це можливість зробити співбесіди більш демократичними та гнучкими. Але у ситуації, де немає живого людського спілкування у звичному форматі офлайн-зустрічі, потрібно подбати про те, аби дистанційні співбесіди не стали надміру формалізованими й сухими. Адже такий побічний ефект зменшив би ефективність комунікації.
Коли триває пошук потрібного спеціаліста, добре не обмежуватися географією одного міста, а розглядати вакансії по всій країні (а якщо є потреба — то й за її межами). Якщо роботодавець пропонує гарну зарплатню та комфортні умови праці, багато потенційних працівників з інших міст зголосилися б змінити місце проживання заради улюбленої роботи. Але мало людей може собі дозволити їздити на живі співбесіди в інші міста, якщо перспектива працевлаштування є «туманною» на перших етапах. З огляду на це, відеоспівбесіди дають можливість на підготовчому до співпраці етапі вирішити усі питання в дистанційному форматі.
Якщо компанія та працівник підходять одне одному, тоді вже можна запрошувати людину до іншого міста. Співбесіда у форматі онлайн суттєво полегшує спілкування на етапі перемовин. Кандидату не потрібно витрачатися на дорогу до іншого міста та проживання у готелі, а керівнику підприємства — створювати для кандидата важкі та непривабливі умови взаємодії вже з самого її початку. Отож, у випадку перемовин із потенційними працівниками з інших міст такий варіант спілкування є відмінним рішенням. Він створює умови для співпраці там, де за інших обставин вона могла не відбутися.
Ще одна ситуація, коли відеоспівбесіда є гарним рішенням, — це прийняття людини на віддалену роботу. Якщо сама співпраця відбуватиметься дистанційно, то цілком нормально і починати взаємодію в такому форматі. Врешті, в цьому випадку обидві сторони зазвичай готові до спілкування онлайн.
І ще один випадок, коли відеоспівбесіда є оптимальним варіантом, це ситуація, при якій прийняття працівника на роботу відбувається у два етапи, а спілкування онлайн передує живій співбесіді. Аби продовжувати спілкування на більш ґрунтовному рівні, обом сторонам варто для початку просто познайомитися. І відеоспівбесіда тут стає доречним форматом для спілкування. Ба більше, якщо кандидат є сором’язливим за своїми особистісними якостями, такий підготовчий етап дозволяє йому краще звикнути до спілкування з роботодавцем або його представником. У такому разі на основній співбесіді людина менше хвилюватиметься та матиме суттєво більше можливостей для того, аби краще розкритися та показати свої фахові якості.
Аби співбесіда, котра проходить у відеоформаті, була комфортною для кандидата, варто використати наступні лайфхаки.
1. Подбайте про правильний початок спілкування
Задайте йому позитивну тональність, знявши напругу. Ви можете після привітання зробити невелику вступну репліку на кшталт: «Розумію, що дистанційний формат накладає певні обмеження, але, ознайомившись з вашим резюме, хочеться дізнатися про вас більше. Тож, сподіваюся, наше спілкування буде плідним та цікавим». Доброзичливий тон допоможе згладити певну напругу, котра може бути пов’язана із відсутністю живого контакту.
2. Уникайте пауз та абстрактних запитань на початку спілкування
Якщо дистанційна взаємодія створює певну напругу, її можна зменшити послідовною поведінкою роботодавця. Як відомо сучасній психології, люди важко реагують на невизначеність. Тому слід зробити усе, аби зменшити вплив цього фактору. Прямі та конкретні запитання про досвід, побажання до місця роботи, персональні якості та вміння долати труднощі будуть суттєво більш ефективними, аніж розлогі запитання, де респондент не знає, що від нього хочуть почути. Іноді люди навпаки думають, що конкретика діє важче, але у більшості випадків це не так. Чим чіткіше звучать запитання працедавця, тим краще кандидат розуміє, у якому руслі йому будувати бесіду.
3. Захистіться від можливого домінування кандидата
Роботодавець задає ключовий тон розмови. І це важливо для того, аби зберігалася правильна розстановка сил, а керівник компанії чи рекрутер міг дізнатися саме те, у чому справді зацікавлене підприємство.
Якщо ж домінувати починає кандидат, то тут виникає логічне запитання: «А з ким тоді проводять співбесіду?». З одного боку, потенційний працівник теж обирає роботодавця серед привабливих для себе компаній. З іншого боку — завданням представника компанії під час співбесіди є дізнатися, наскільки кандидат на посаду відповідає тим критеріям, котрі до нього висуваються. Тут можна вчинити так: на початковому етапі спілкування структурувати бесіду, анонсувавши: «Мені б хотілося, аби протягом найближчих 20 хвилин ми поговорили про ваші компетенції, а далі залишимо 10 хвилин на ті запитання, котрі ви маєте до нашої компанії».
4. Уникайте неприємних пауз у спілкуванні
У кожної сторони своя швидкість інтернет-зв’язку. Тож дуже неприємними є моменти, коли люди або говорять синхронно, не розуміючи, чи завершив їхній візаві, або ж — синхронно мовчать, створюючи паузу в розмові. Аби уникнути обох подібних ситуацій, ви можете попросити кандидата, аби він давав знати, коли завершив відповідати на запитання. Це убезпечить від ситуацій, коли людина не договорила, замислилася над другою частиною відповіді, а її перебили.
Відеоспівбесіда є сучасним, зручним та комфортним способом спілкування між роботодавцем та потенційним працівником. Вона відкриває багато можливостей для співпраці з людьми з різних міст, економить час, робить співбесіду більш демократичною. Але для працедавця важливо не почати штучно спрощувати такий формат взаємодії.
До співбесіди потрібно готуватися не менш ретельно, аніж до традиційної живої зустрічі. Тоді вона дійсно спростить взаємодію сторін на початковому етапі та стане виграшною як для компанії, так і для її потенційного працівника. Головне — аби це спілкування було структурованим та логічно побудованим. У такому випадку відеоспівбесіда стане ефективним рішенням та першою сходинкою до можливої подальшої співпраці.
Вас может заинтересовать |
|
|
|
Катерина Бабіч