Перш ніж планувати прийдешній рік, варто підбити підсумки попереднього, розглянути результати, визначитись, в чому поталанило, а в чому була поразка, проаналізувати причини злетів та падінь. Але в жодному разі не слід картати себе. Навіть якщо не було видимих досягнень, це зовсім не означає, що ми погані, що ми гірші за тих, хто демонструє значні результати. Можливо, ми внесли у свій записник не «свої» цілі, «повелись» на чужі розмірковування, можливо, нам захотілось пожити чужим життям. Тож давайте згадаємо те хороше, що ми змогли здійснити, подумаємо, як ми можемо повторити цей результат, проаналізуємо негативний досвід та подумаємо, наскільки він дійсно є для нас невдачею.
1. Робити «ревізію» року важливо в ресурсному стані
У комфортному та затишному місці, без метушні та відволікань. Для цього підійде улюблена кав’ярня, тихий суботній вечір удома, період затишшя в офісі. Головне, щоб у цей час нас ніхто нас не турбував. Якщо ми відчуваємо пригнічення, занепокоєння, незадоволення собою, є велика ймовіність, що невиконані обіцянки ще більше введуть нас в дискомфорт. Тому варто задуматись, чи справимось ми з таким станом? Інколи краще не аналізувати минулі обіцянки, а рухатись далі.
2. Легко потрапити під вплив «успішного успіху»
Соціальні мережі переповнені історіями успіху, але ніхто не знає справжню ситуацію, тож не варто порівнювати себе з іншими. Найкращий варіант — порівнювати себе сьогоднішнього з тим, яким ти був минулого року: які нові навички розвинув, чого досяг, як змінилось твоє оточення, від яких негативних звичок позбувся, що покращив у своєму житті.
3. Варто фокусуватись на хорошому
І ось з цього моменту, коли ми аналізуємо рік, можемо на прийдешній рік взяти собі за правило вести щоденник успіху, до якого кожного вечора будемо записувати три хороші події, які з нами трапились протягом дня. Особливо корисним буде такий щоденник для людей із заниженою самооцінкою.
4. Обов’язково потрібно похвалити себе
За те, що вдалось виконати протягом року. Також корисно проаналізувати, за допомогою яких своїх сильних сторін вдалось досягнути такого результату. Можна заохочувати себе не лише приємними словами, але й тим, що має для нас цінність. Це можуть бути речі/дії, які дають нам радість.
5. Корисно візуалізувати підсумки свого року
Так ми «офіційно» визнаємо ці результати, осмислюємо їх. Це може бути лист собі, малюнок, діаграма, список задач з «галочками». Зараз дуже популярно розміщувати результати року в соцмережах. Це може бути для нас важливим, адже ми отримуємо підтримку наших знайомих, їхнє визнання наших досягнень. Але є ризик стати залежним від думки інших, зовнішнього схвалення. Пам’ятаймо, що насамперед такий аналіз ми робимо для себе, щоб розуміти, куди рухаємось, чи йти нам далі цим шляхом або варто змінити вектор.
Питання для самоаналізу
- Що нового я дізнався про себе протягом цього року?
- Які особисті якості стали для мене корисними?
- Чому я навчився в цьому році?
- Які три успіхи я б позначив для себе в цьому році?
- Які три уроки я виніс з цього періоду?
- Що б я робив по-іншому?
- Чи відчув я горизонтальний/вертикальний ріст? В чому він проявився?
- Яка книга/фільм найбільше мене вразив? Чому?
- Що нового я створив у цьому році?
- Які теми було найбільш цікаво вивчати? Чи планую я подальше вивчення цих тем?
- Які нові звички я опанував?
- Що було джерелом натхнення в цьому році?
- Які мої довгострокові цілі? Які кроки в цьому році я здійснив для досягнення цих цілей?
- Які цілі були «надумані», не мої?
- Які цілі я переношу в прийдешній рік? Чому?
- Яку найскладнішу проблему я вирішив? Завдяки чому це вдалось?
- Чи було в цьому році щось таке, про що я навіть і подумати не міг кілька років тому?
- Чи змінились мої цінності? Як? Як змінились пріоритети? Що стало найбільш цінним у цьому році?
- Як змінився мій фінансовий рівень? Як я планував свій бюджет? Що змінити в плануванні фінансів?
- Які нові знайомства були в цьому році?
- Закінчити речення «2021 рік для мене — це рік…»
- Закінчити речення «Я молодець, тому що за цей рік/в цьому році я…»
Планування наступного року
Планувати — корисно. Але вибір рухатись лише за планом призведе до поразки, адже неможливо врахувати всі нюанси. Реальність буде вносити свої корективи навіть в найідеальніший план. Найефективніше планувати 60 відсотків часу, решту резервувати на різні непередбачені обставини.
Надмірна (понадурочна) робота викликає втому, виснаження, що призводить до помилок. В результаті багато часу витрачається не на створення, а на виправлення недоліків.
Тож важливо планувати не лише робочі задачі, але й час відпочинку. Якщо в плані у нас недосяжні цілі, це приведе лише до вигорання. Тож ставимо цілі без героїзму та надриву (відомий принцип SMART).
План — це не константа. Важливо періодично перевіряти його на актуальність та адаптувати до сьогодення.
Одним із ефективних інструментів планування та досягнення цілей є піраміда Франкліна. Її основні елементи:
- Основні життєві цінності.
- Місія, візія, ціль.
- Генеральний план досягнення цілі.
- Довгостроковий план (5–3–1 роки).
- Короткостроковий план (місяць–тиждень).
- План на день.
Таке планування ефективне як для робочих, так і особистих питань.
Під час роботи над підведенням підсумків та плануванням майбутнього важливо прислуховуватись до себе, своїх потреб, настрою, не «одягати» себе в чуже бачення, цілі, думки. Такий підхід допоможе кожному з нас реалізуватись як професіонал та як особистість. Будемо ж до себе екологічними.
Вас может заинтересовать |
|
|
|
Надія Березова