За кожною успішною компанією, особистістю або подією постає грамотно вибудувана комунікаційна стратегія. Тому компанії так потрібен професійний піарник, і щоб знайти того самого — ми зробили список рекомендацій, які допоможуть розпізнати фахівця.
Перед тим, як перейти до оцінки hard skills
Програма мінімум перед співбесідою — ретельно підготуватися. Вивчити, чим займається компанія, хто її ключові керівники та інвестори, що пишуть про неї в медіа. Проаналізувати індустрію, знати конкурентів і профільні ЗМІ. Якщо кандидат цього не зробив, це перший сигнал, що перед вами не той, кого ви шукаєте.
Коли кандидат має уявлення і про компанію, і про ринок в цілому, можна переходити до другого етапу і тестувати професійні навички. Ось мінімум, яким має володіти фахівець.
Основні навички
Вміти правильно комунікувати. Не обов’язково бути душею компанії, щоб знайти спільну мову з журналістом або лідером думок. Досить дотримуватися загальних правил ділового етикету та листування. Справжній піарник має знати, що непрофесійний тон з медіа і інфлюенсерами може не тільки закрити дорогу до співпраці, а й зіпсувати репутацію компанії.
Бути проактивним. Піарник повинен дивитися далі, аналізувати швидше і навіть пророкувати низку подій. Чи варто говорити, що у професіонала завжди будуть заготовлені меседжі, адже час у комунікаціях — головний ресурс. Не варто також забувати про генерацію інфоприводів. Якщо немає теми для новин, значить, її потрібно згенерувати або знайти, і це завдання фахівця з комунікацій, адже якщо компанія не займає інформаційний простір, його займе хтось інший.
Швидко реагувати. Не кожен негатив — криза. Чи перетвориться проблема в кризу, залежить від того, наскільки швидко PR-фахівець відреагує на негативні повідомлення, а реагувати потрібно протягом 24 годин. Також не варто забувати про запити журналістів і відповіді на коментарі. У всього є свій таймінг, а щоб його дотримуватися, є сервіси, за допомогою яких комунікаційник може отримувати оповіщення про всі згадки компанії.
Писати грамотно й цікаво. Комунікаційники — це сполучна ланка між компанією та її аудиторією, тому писати потрібно грамотно й інформативно. Кандидат має відчувати tone of voice компанії і писати так, щоб його розуміли люди різних професій, рівнів життя і вікових груп. Зокрема, саме піарник відповідатиме за написання прес-релізів і статей для ЗМІ, підготовку речників і відповідей на запити журналістів.
Вимірювати ефективність своєї роботи і ставити цілі. Можливо, ви часто чули, що ефективність комунікацій не можна оцінити. Дотримуючись цього принципу, виходить, що неможливо дізнатися KPI, відстежити, яка стратегія працює, і, відповідно, розрахувати бюджет, але це не так. PR-фахівець має знати, як ставити завдання й оцінити результати. Головне, щоб цілі комунікацій витікали із загальної бізнес-стратегії компанії.
Спеціаліст має вміти аналізувати себе і конкурентів, розуміти ефективність комунікації, порівнювати динаміку було/стало. Навіть якщо це невеликий бізнес, фахівець завжди має спиратися на найбільш релевантні метрики: публікації в медіа, роль згадок, веб-трафік, SEO, конверсія.
Самоорганізованість. Тайм-менеджмент — один із важливих аспектів у роботі PR-менеджера, коли справа стосується мультизадачності. Тому шукайте кандидата, який вміє планувати свій час і керувати кількома проектами одночасно.
Знати англійську мову. Звичайно ж, якщо ви не хочете обмежитися тільки одним ринком. В інших випадках володіти англійською мовою на рівні upper-intermediate важливий hard skill.
Бути трохи всім. Хтось скаже, що не можна бути професіоналом у всьому, і матиме рацію. Але розбиратися в близьких сферах, таких як маркетинг, копірайтинг, SMM, івент-менеджмент і дизайн, — доведеться. Вичитати тексти або зробити презентацію, організувати захід, запропонувати потрібні референси дизайнеру і розуміти, який контент отримає охоплення в соціальних мережах, — навички, що визначають професійного піарника.
Замість підсумків
Професія PR-менеджер постійно розвивається, і в кожній сфері або компанії вона може обрости якимось своїм пулом навичок. Тому при виборі фахівця зверніть увагу на пріоритети і цілі вашої компанії: без цього ви ніколи не зможете правильно оцінити професіоналізм менеджера і, відповідно, не будете задоволені його результатом.
Вас может заинтересовать |
|
|
|