Як встановити особисті кордони на роботі: 7 корисних порад
Новини
04.11.2024
Як встановити особисті кордони на роботі: 7 корисних порад
Баланс між роботою й особистим життям — ключовий аспект щасливого та продуктивного життя. Однак, без чітких особистих кордонів, робота може почати поглинати весь час і енергію. А це може негативно позначитися на ваших стосунках, здоров’ї та загальному добробуті. Щоб такого не сталося, ділимось порадами, які допоможуть встановити здорові особисті кордони на роботі.
Визначте свої потреби
Зрозумійте, що для вас важливо в особистому та професійному житті. Можливо, потрібно більше часу приділяти сім’ї, здоров’ю, хобі чи саморозвитку. Чітке визначення потреб допоможе зосередитися на тому, що дійсно має значення. Не менш важливо визначити проблему, через яку стає складніше поєднувати роботу та особисте життя. Наприклад, ви можете помітити, що постійно працюєте понаднормово або вас часто турбують у неробочий час з нетерміновими питаннями. Або можливо, регулярно берете на себе завдання, які виходять за межі основної роботи і через це дуже виснажуєтесь. Чітке усвідомлення цих проблем допоможе краще зрозуміти, де саме потрібно встановити межі.
Навчіться говорити «ні»
Багато людей не відмовляються від певних завдань чи прохань через страх виглядати непрофесійно. Але, коли ви бездумно погоджуєтеся на кожне нове завдання, ризикуєте вигоріти та підірвати своє здоровʼя. Також таким чином ви знецінюєте власні потреби та пріоритети. А це призведе до зниження мотивації та продуктивності. Натомість відмова покаже вашу професійність і вміння розумно розподіляти свої сили. Щоб максимально твердо та ввічливо відмовити, можете використовувати такі формулювання:
«Це цікаве завдання цікаво, але зараз я сфокусований на іншому проекті. Чи можемо обговорити його пізніше?».
«Мені дуже подобається ваш підхід, але наразі мій графік повністю заповнений».
«Це завдання вимагає багато часу, а зараз я не можу взяти на себе додаткове навантаження. Можливо, хтось інший з команди може допомогти?».
Відкладіть відповідь на запити
Не відповідайте миттєво на нетермінові повідомлення. Краще спершу обдумати, чи дійсно у вас є час і ресурси для виконання цього завдання. До того ж негайна відповідь може відірвати вас від терміновіших завдань. Аби не порушити робочий графік, приділить конкретний час на відповідь протягом робочого дня й поза ним не відповідайте.
Якщо ж ви працюєте віддалено або маєте різні часові пояси, встановіть чіткі правила щодо свого графіка. Один зі способів це зробити — в налаштуваннях електронної пошти додайте нотатку з приводу розкладу роботи та часу відповіді на повідомлення. Наприклад: «Я відправляю цей лист у зручний для мене час. Будь ласка, відповідайте, коли вам буде зручно».
Встановіть пріоритети
Щоб ефективно керувати робочим часом і ресурсами, необхідно навчитися правильно розставляти пріоритети. Так ви зможете зосередитися на виконанні важливих завдань і відкласти другорядні справи. Можете використати матрицю Ейзенхауера — розділити завдання на чотири категорії: важливі і термінові, важливі, але не термінові, неважливі, але термінові, і неважливі й нетермінові.
Під час встановлення пріоритетів, також врахуйте свої ресурси. Найважливіші й найскладніші завдання краще виконувати тоді, коли ви найбільш зосереджені та продуктивні (наприклад, на початку робочого дня). Менш важливі задачі зробіть, коли ваша енергія та концентрація знизиться.
Визначте часові рамки для роботи
Важливо встановити конкретні години, впродовж яких ви будете зосереджені на роботі. Це допоможе уникнути перевантаження та підтримувати баланс між роботою та особистим життям. Наприклад, якщо ваш робочий день триває з 9:00 до 18:00, переконайтеся, що всі важливі завдання встигнете зробити в межах цього часу. Не беріть на себе зайву роботу, щоб не затримуватися на кілька годин. Також намагайтесь не перевіряти робочі повідомлення або електронні листи після закінчення робочого дня (або на вихідних) і встановіть часові рамки для кожного завдання. Це допоможе краще контролювати свій день і не витрачати зайвий час на другорядні справи.
Приділяйте час для відпочинку
Фізичне та психічне здоров’я — основа вашої продуктивності та успіху на роботі. Дотримуйтеся здорового режиму дня (достатній сон, збалансоване харчування, фізична активність) і робіть регулярні перерви під час робочого дня (короткі прогулянки, розтяжка під час обідньої перерви тощо). Це допоможе уникнути втоми, зберегти енергію для виконання завдань та покращити концентрацію. Крім того, не забувайте про відпочинок після робочого дня. Це може бути медитація, читання або просто спокійний вечір з близькими людьми. Відсторонення від робочих справ допоможе зняти стрес, відновити емоційну рівновагу, а також уникнути вигорання.
Розкажіть колегам про свої кордони
Важливо не тільки визначити особисті межі, але й чітко донести їх до своїх колег і керівництва. Це допоможе уникнути непорозумінь і зробить ваші кордони зрозумілими для інших. Якщо ви не працюєте після певної години або не відповідаєте на робочі листи у вихідні, варто це озвучити. Наприклад: «Я закінчую роботу о 18:00 і відповім на всі запити наступного робочого дня», «На вихідних я не відповідаю на робочі повідомлення, щоб зосередитися на особистих справах. Всі питання можемо обговорити в понеділок». Таке чітке формулювання допоможе встановити здорові кордони й уникнути стресу, спричиненого несподіваними повідомленнями в неробочий час.
Особисті кордони на роботі — запорука вашого добробуту та професійного успіху. Не бійтеся їх встановлювати і дотримуйтесь вищезгаданих порад, щоб уникнути вигорання, зберегти енергію для важливих завдань і підтримувати баланс між роботою та особистим життям.
Вас може зацікавити
Журнал «КАДРОВИК.UA»
Головний кадровий журнал України вже понад 20 років. Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній. З додатковими сервісами для передплатників. А саме: