Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Кандидат на посаду часто змінює робоче місце: про що це говорить та як діяти роботодавцю?
Новини
03.02.2023
Кандидат на посаду часто змінює робоче місце: про що це говорить та як діяти роботодавцю?
 

Чи варто вчитуватися в записи трудової книжки особи щодо її досвіду роботи? Як реагувати на часту зміну роботи претендентом? Хто такі job-seekers та як до них ставитися?

Як вважаєте, чи може робота постійно приносити задоволення? А чи змінюється ставлення до роботи через 5 або 10 років? За ідеологією радянської влади людина повинна була працювати на одному місці роботи фактично все своє трудове життя. Звичайно, це не було аксіомою і траплялися випадки, коли людина змінювала місце роботи, але це було рідко. Інакше й бути не могло, адже радянська планова економіка передбачала чітке виконання плану, а з плинністю кадрів досягти цього було б дуже важко. Часи змінилися, і ринкові відносити привнесли зовсім інший підхід до ведення бізнесу й участі в ньому працівників. Сьогодні більшість роботодавців упевнені в тому, що незамінних працівників не буває.

Про що свідчать багато записів у трудовій книжці

Хто сьогодні вчитується в трудові книжки щодо досвіду роботи працівника? Якщо це, наприклад, не якась державна служба, медична справа чи науково-педагогічна діяльність, то роботодавцеві, мабуть, достатньо зателефонувати декільком попереднім роботодавцям, у яких працювала особа, щоб дізнатися про її компетенції. І якщо законодавство не зобов’язує роботодавця дотримуватися якихось кваліфікаційних вимог, то претендент на вакантну посаду може її обійняти.

Розглянемо ситуацію щодо працевлаштування на підприємство, в установу, організацію (далі — підприємство) особи на посаду представника торговельного.

Ситуація

На торговельне підприємство потрібні представники торговельні, основні обов’язки яких, зокрема, передбачають пошук клієнтів для збуту продукції, створення логістичної системи маршрутів й оформлення замовлень від клієнтів.

Кого хоче бачити роботодавець на цій посаді? Переважно це має бути досвідчена і комунікабельна людина у віці 25–35 років, яка може значний час перебувати в русі (ходити чи їздити за кермом), уміє працювати зі спеціальними електронними програмами на гаджетах і має охайну зовнішність.

Резюме кандидата на посаду є достатнім для того, щоб прийняти такого працівника на роботу. Однак роботодавця зацікавив факт досвіду за трудовою книжкою, ознайомившись із яким він виявив, що людина за останні сім років змінила чотири місця роботи. Слід зазначити, що підприємства, на яких працювала ця особа, є відомими й успішними. Перші запитання, які виникають у роботодавця: чому особа звільнялася та які обставини вплинули на таке рішення?

Досвідчений працівник добре знає та відстежує ринок праці, знає потрібні підприємства. Як правило, він відповідає висунутим ними вимогам. Такий фахівець не проґавить можливості кар’єрного зростання, який за сучасних умов часто неможливий у межах одного підприємства, де вищі керівні посади вже зайняті молодими працівниками.

Отже, часто змінюючи місце роботи, людина в такий спосіб може прагнути змін (всупереч поширеній думці про велике щастя працювати у відомих підприємствах). Не завжди такі підприємства відповідають характеристикам і бажанням працівників: чи то незадовільна оплата праці, чи відсутність медичної страховки, чи відсутність часу на перерви (обіди, кава-брейки тощо). А можливо, й сам працівник мав певні вади на попередніх місцях роботи. Тому краще дізнатися спочатку від кандидата на посаду, чому так сталося, а після зв’язатися з попередніми роботодавцями.

У традиційних галузях часта зміна роботи насторожує роботодавця. На новій роботі працівник повинен якийсь час адаптуватися. Зазвичай для цього потрібно близько пів року. Віддачу від такого працівника слід очікувати до кінця року. Тому оптимальний час роботи на одному місці — це 3–5 років. Деякі роботодавці вважають, що людині, яка тривалий час пропрацювала на одному місці, складно буде адаптуватися до іншої корпоративної культури, і тому їй відмовляють у прийнятті на роботу. Однак є роботодавці, які вітають роботу на одному місці протягом тривалого часу (10 і більше років). Вони вважають це критерієм досвідченості, стабільності й високої лояльності.

Отже, вимоги сучасних роботодавців різноманітні й часто суперечливі. Але ні на одному підприємстві не вітаються так звані job-seekers (з англ. «особи, що шукають роботу»). Особливо насторожено роботодавці ставляться до різкої зміни спеціалізації. Наприклад, сьогодні людина керує транспортним підприємством, завтра — рестораном, а потім шукає посаду в торговельному бізнесі. На думку роботодавців, це аж ніяк не свідчить про високий і різнобічний професіоналізм, а сприймається як показник конфліктності людини або конфлікту людини в собі. Найімовірніше, це нестабільна та незріла особа, яка не визначилася, чого вона хоче, або не знає, як цього досягти. У роботодавця цілком виправдано виникають сумніви щодо того, чи надовго такий працівник затримається на новому місці.

Кожна людина, змінюючи робоче місце, керується безліччю чинників, загальні рекомендації тут не працюють. Хіба що роботодавець сприйматиме часту зміну роботи як прагнення змін на краще, зробить акцент на бажанні професійного й особистісного зростання працівника, які були неможливі на попередніх робочих місцях. Однак роботодавець також розуміє: якщо людина відмовилася від роботи на відомому й успішному підприємстві, то тут є підводне каміння. І це каміння краще виявити завчасно.

Претендент на посаду часто змінював місце роботи: дії роботодавця

Що ж робити й чим керуватися роботодавцю, коли кандидат на відповідну посаду змінив кілька місць роботи за короткий строк? Ось декілька порад.

1. Пильно опрацюйте резюме

Резюме може створити оманливе враження про претендента на посаду, тому не варто відразу ж відкидати його лише через те, що особа, наприклад, за останні два роки змінила трьох роботодавців. Можливо, для цього були поважні причини. Наприклад, якщо це резюме студента, який тільки-но закінчив виш, він міг зазначити роботодавців, у яких проходив стажування. У результаті складається враження, що такий кандидат є типовим «перебіжчиком», хоча насправді він може бути працьовитою людиною, яка навчалася, стажувалася і підробляла барменом одночасно.

Звертайте увагу й на те, у які часові проміжки кандидат змінював роботу. Можливо, це було за часів фінансових криз, коли більшість підприємств скорочували свій штат, і людина могла потрапити саме під таке скорочення. Звертайте увагу не на перерви в роботі чи кількість підприємств, які змінила людина, а на те, що вона робила, щоб заново побудувати свою кар’єру. Так можна дійти висновку щодо того, ким саме кандидат є насправді.

2. Запрошуйте на співбесіду

Співбесіду потрібно провести з використанням «мозкового штурму», тобто розпочати з першого місця роботи та просуватися до наступних, не оминаючи жодного підприємства, на якому працювала особа. Загальноприйнятим питанням є: «Чому Ви звільнилися з попередньої роботи й вирішили влаштуватися на іншу?». А закінчити слід проханням до кандидата розповісти про те, чому він обрав ваше підприємство та що може для нього зробити.

Під час співбесіди ви зможете вловити динаміку повторюваності тієї чи іншої характеристики за кожним місцем роботи. Можна виявити позитивні й негативні характеристики попередніх роботодавців і безпосередніх керівників, визначити, яке місце відводилося кандидату на попередній роботі, зрозуміти ставлення особи до корпоративної етики.

3. Прислухайтеся до кандидата на посаду

Модель поведінки, коли людина дає негативну оцінку своїм колишнім роботодавцям, колегам або ж клієнтам, — це особливий сигнал, який дозволяє вам зрозуміти, чого чекати від такої людини, якщо ваша фактична пропозиція збігається з тією, яку колись ця особа прийняла від попереднього роботодавця. Однак у тому випадку, коли претендент просто бажає більший рівень оплати праці або відповідальнішу посаду, слід розуміти, на що він може піти в разі затримки виплати або ж зменшення заробітної плати. Це буде додатковою характеристикою претендента у форс-мажорних обставинах на підприємстві.

4. Дайте шанс

Якщо після співбесіди ви ще не до кінця впевнені в тому, що кандидат на посаду затримається на вашому підприємстві, запропонуйте йому дати зобов’язання (на словах) відпрацювати на вакантній посаді певний строк. Сформулювати таке прохання можна так:

«(Ім’я, по батькові), Ви відповідаєте нашим вимогам на цю посаду. Однак, зважаючи на те, що за останні два роки Ви часто змінювали місце роботи, у нас виникли побоювання щодо того, як довго Ви пропрацюєте на цій посаді. Наше підприємство не може дозволити собі плинність кадрів, особливо щодо цієї посади, тому нам потрібен працівник на строк не менш ніж 3 роки. Чи готові Ви до цього?».

Зверніть увагу на те, що таке прохання має виглядати як особисте звернення до претендента. Якщо особа вагається, необхідно дати їй певний час на роздуми (1–3 дні). Якщо ж вона відразу погоджується на ваші умови, то вважайте, що співбесіда пройшла успішно й вакантне місце вже зайняте.

Така методика, хоч і потребує чимало часу, але більш дієва, ніж заповнення претендентом анкети чи проходження психологічного тесту. За її допомогою роботодавець зможе зрозуміти, яким за складом характеру є кандидат на посаду (професіонал, менеджер середньої ланки чи лідер) та чи може він претендувати на кар’єрне зростання в майбутньому на обґрунтованих підставах.

Вас може зацікавити

Журнал «КАДРОВИК.UA»

Головний кадровий журнал України вже понад 20 років.
Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній.
З додатковими сервісами для передплатників. А саме:

  1. Консультації по телефону та електронній пошті.
  2. Доступ до нормативно-правової бази.
  3. Зразки та шаблони документів у Word.

Придбати видання

 

Сергій Кравцов

КАДРОВИК.UA

Переглядів: 1025 Версія для друку
 
Дивіться також:
Які аспекти варто враховувати рекрутерам, аби отримувати більше відгуків на вакансії?
Як писати вакансії, щоб привабити достойних кандидатів?
Аутстафінг як форма залучення персоналу
Тестове завдання: навіщо воно потрібне компанії та кандидату?
Як відмовити кандидату, якщо він не підходить за soft skills?
Яким форматам співбесіди варто сказати «ні»?
Інтерв’ю з зумерами: особливості та поради рекрутерам
Як оцінити soft skills кандидата?
Як оцінити hard skills кандидата?
13 звичок найуспішніших рекрутерів світу: практичні поради та дієві рекомендації
Як найняти кваліфікованого HR-спеціаліста: 40 запитань для співбесіди
Рекрутерам на замітку: як писати вакансії, щоб привабити достойних кандидатів?
Як перевірити реальні навички кандидата?
Цікаві ідеї для опису вакансій, щоб знайти кандидата на посаду
Як завоювати довіру кандидатів під час процесу найму?
Як сформувати невідмовний офер для пасивного кандидата?
Сторітелінг у рекрутингу: як це працює?
Як змінився рекрутинг під час війни: мотивація кандидатів та спрощення процесів
Як виявити кандидатів із високим потенціалом: 30 запитань для співбесіди
Чеклист для рекрутера: чи можете ви відповісти на 8 найпоширеніших запитань від кандидатів?
Причини, чому не варто наймати на роботу друзів
6 свіжих та цікавих ідей для опису ваших вакансій
Рекрутинг під час війни
12 стереотипів у роботі з персоналом
Співбесіда з кандидатом, що пережив війну: 4 поради рекрутерам
Метапрограми: як зрозуміти спосіб мислення кандидата на співбесіді
Почему главное слово нового рекрутмента — это «гибкость»?
Как провести интервью по компетенциям
Як розмістити вакансію на сайті служби зайнятості?
Ошибки руководителя на собеседовании
Чому я маю обрати саме це резюме: секрети ефективного скринінгу
Как составить объявление о вакансии, чтобы получить много откликов: 6 лайфхаков
Нові must have підходи при залученні кандидатів
Чому роботодавці насправді не вказують зарплату у вакансії?
IT- и HR-специалисты: два взгляда на один вопрос. Верно ли вы понимаете ожидания кандидатов?
Як повернути довіру кандидата, якщо зіпсував діалог у минулому: 4 кейси
Как описать вакансию, чтобы получить отклики от нужных людей
Гостинг кандидатів: як попередити?
Як зробити відеоспівбесіди більш «людяними»: 4 поради
Как получить от соискателя правдивые ответы на неудобные вопросы?
«Чому я маю обрати вашу компанію?»: як відповідати на складні питання кандидатів
Как привлечь на вакансию «своих» людей?
Нові тренди віддаленого найму
Рекрутинг у ТікТок: чому варто спробувати?
5 стресових питань рекрутера, які варто ставити обережно
Слишком квалифицированный кандидат — нанимать или нет?
Сарафанное HR-радио: 5 правил, как подбирать кандидатов по рекомендациям
«Заочное знакомство», или Как оценить кандидата по страничке в соцсетях
Як оцінити креативність на співбесіді?
Як підвищити ефективність інтерв’ю: 5 тактичних прийомів
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com