Токсичні працівники — важкий тягар для компанії. Такий співробітник може отруїти життя в офісі, зіпсувати культуру, яка будувалася роками, і зробити нестерпним мікроклімат, через що гарний колектив розбіжиться в інші компанії. Щоб цього не сталося, вже на співбесіді потрібно звернути увагу на підозрілі ознаки в поведінці кандидата.
1. Пан «Буду пізніше»
Запізнитится може кожний. Але варто насторожитися, якщо людина вже на першу зустріч — співбесіду, дозволяє собі прийти тоді, коли зручно, і навіть не попередити про це. Якщо кандидат на вакансію запізнився і, захекавшись, розповідає підозрілу історію, намагаючись виправдатись, або взагалі не вважає за потрібне вибачитися та бодай щось пояснити… Це привід замислитися. Чи не є така поведінка нормою? І якщо так, чи не стане це проблемою в колективі? Адже почнуться питання про те, чому Івану запізнюватися можна, а іншим — ні. Так, запізнення — це ще не привід відмовляти в роботі. Але варто звернути увагу та перевірити, чи не приховується за цим щось серйозніше (наприклад, неповага до оточуючих).
2. Суперстар
Такий кандидат може довго-довго розповідати про те, як вам пощастило, що саме він зараз сидить навпроти. Варто визнати, що іноді так і є. Але тільки якщо слова підтверджують реальні досягнення, результати, проекти, про які кандидат також розповість, його колишні колеги підтвердять, а найкращим доказом стануть знання та навички, які пошукач продемонструє вже на співбесіді. Якщо ж єдине досягнення кандидата — це самолюбство, доведене до рівня майстерності, то, можливо, краще попрощатися, адже зіркам місце — на небі, а не в земному колективі.
3. Непідготовлений
Як ставитися до того, що кандидат прийшов на співбесіду абсолютно непідготовленим? Не прочитав нічого про компанію, а іноді навіть не дізнався її назву? І розраховує, що ви, як черговий потенційний роботодавець, самі ознайомите його з компанією на співбесіді? Така людина не зацікавлена в роботі з вами. Замість того, щоб ставити змістовні запитання для визначення відповідності вимогам вакансії та культурі компанії, ви з нуля розповідаєте кандидату все, що написано на десятках сайтів. Ситуації бувають різними, і часто дефіцит персоналу примушує закривати очі на це. Проте якщо вибір є, краще пошукати тих, у кого мотивації вистачило на щось більше, ніж просто притягти себе в певне місце для якоїсь розмови.
4. Жертва
Постійні скарги на першій зустрічі — це один із основних індикаторів, які мають насторожити. І роботу не може знайти, і грошей вже немає, і так багато часу витратив на пошуки… Та ще й воду гарячу відключили, машина зламалася, з тещею посварився… І це тільки початок. Всі ми — люди, і накипіти може в кожного. Але якщо на співбесіді кандидат розповідає виключно про особисті проблеми замість професійного досвіду, варто готуватися, що в ролі співробітника він поводитиметься так само, коли пояснюватиме, чому знову зірвав дедлайн чи втратив клієнта.
5. Зрадник «ексів»
На співбесіді — як у житті. Якщо людина пліткує про інших, коли ви не чуєте — пліткуватиме про вас. Якщо кандидат дозволяє собі не просто критикувати колишнього роботодавця, а і, наприклад, ділитися конфіденційною інформацією екс-компанії, будьте готові, що і ваша внутрішня інформація в небезпеці.
6. Базіка
Під час співбесіди він відволікається та розповідає історії не по темі, і після зустрічі є про що поговорити. Це схоже на монолог. Таких людей варто тактовно зупиняти, перш ніж заболять вуха. Якщо з кандидатом важко вести діалог, він дозволяє собі багато говорити, перебивати або просто переривати розмову і спрямовувати її в потрібне йому русло — можливо, варто сказати «стоп». Це може бути ознакою того, що людина занадто хвилюється, адже дуже хоче отримати цю роботу. Але якщо це стиль поведінки, домовитися з такою людиною буде вкрай важко.
7. Гуморист
А в таких кандидатів у запасі є по декілька анекдотів на будь-яку тему, та ще й із перчинкою. Доречно чи ні — їх не цікавить. Самі розповіли, самі посміялися. Гумор — чудова риса, але вчасне та виважене його використання не менш цінне. Особливо якщо кандидат претендує на посаду, яка передбачає спілкування з клієнтами.
8. Брехун
Якщо кандидат активно загинає пальці та перераховує свої досягнення на попередньому місці роботи — ще не час радіти: можливо, він просто видає бажане за дійсне. Наразі дуже легко перевірити інформацію: зателефонувати попередньому роботодавцю, переглянути соцмережі тощо. І тричі подумати, перш ніж пускати в колектив того, кому не можна довіряти.
9. Грубіян
Чи контролює кандидат свої емоції? Чи не відволікається на телефон та інші гаджети? Чи не реагує агресивно на звичайне запитання? Так, ідеальних людей не буває. І, можливо, у вашому колективі кандидат, який комусь здається токсичним, стане ідеальним колегою та чудовим фахівцем. Немає поганих кандидатів, є ті, які не підходять певній культурі.
Катерина Гончаренко