Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
У чому різниця між HR-департаментом та психологічною службою та навіщо це бізнесу?
Новини
22.02.2022
У чому різниця між HR-департаментом та психологічною службою та навіщо це бізнесу?
 

Малому бізнесу може підійти ремісницький підхід. Запорука успіху великих компаній — мануфактура. Щоб розвиватися та збільшувати дохід, потрібно розібратися з усіма функціональними позиціями.

У цій статті визначимо зону компетенції психологів та HR, відокремимо одні зерна від інших. Хтось звик до терміну «роль» та формулювання «роль людини в компанії». Теоретично одна людина може виконувати ролі Діда Мороза, Снігуроньки, зайчика та тіні батька Гамлета. Але робити це буде з різним успіхом і точно не одночасно. Тому варто говорити не про роль співробітника, а саме про функціональну позицію. Бухгалтер може посидіти на ресепшені, водій без проблем поговорить у кол-центрі, дизайнер зможе перевстановити Windows, а в цей час адміни намалюють новий логотип. Все як у «Плутаниці» Корнея Чуковського. Тому давайте спробуємо раз і назавжди розділити поняття «HR-департамент» та «психологічна служба».

Навіщо бізнесу психолог?

Якщо коротко, то це дві зони компетенції:

  • проектування моделі робочих процесів;
  • побудова системного мислення та турбота про mental health.

Говорячи ширше — психолог вирішує 3 типи завдань, покликаних збільшувати прибуток та гармонійно задовольняти інтереси власників, співробітників та клієнтів:

1. Життєзабезпечення

Ця категорія включає організацію робочого простору, встановлення та перегляд зарплат, тайм-менеджмент тощо. З іншого боку, психолог займається питаннями професійного та особистісного зростання працівників. Якщо у співробітника немає особистої мети, то й користі від нього мало. Психолог допомагає розкритися кожному учаснику команди. Одні співробітники потребують додаткового розвитку, для інших — актуальний варіант переходу до сусіднього відділу, а хтось (виправдано чи ні) хоче збільшення заробітної плати. Прикладів може бути багато, але суть одна — психолог, з огляду на інтереси бізнесу, організує взаємодію СЕО та виконавців.

Пересічним співробітникам не завжди комфортно спілкуватися з топами, а у керівників просто немає часу на такі маневри. Щоб знайти оптимальне рішення, яке задовольнить усіх, потрібно глибше розуміти психологію кожної людини та співвідносити її з бізнес-завданнями.

2. Комунікація

Відносини, взаємодія, розуміння структури компанії та її стратегічної мети — все це про те, щоб рухатися в одному напрямку, а не «лебідь, рак та щука». Є одна грань цього питання: юридичні аспекти, оформлення контрактів, оффери, KPI тощо. Все це важливо і потребує уваги, але не варто забувати про інший аспект комунікацій — як люди говорять, як слухають та розуміють, як роблять.

Співробітники з різних сфер та відділів розмовляють про одне, але різними мовами. Нормальна ситуація призводить до непорозуміння та погіршення результату. Як приклад згадується розмова розробників програмного забезпечення та співробітників, які відповідають за бізнес-процеси. Навіть не цитуватиму, кожна компанія стикається з подібними ситуаціями. Ви можете уявити, наскільки різне світовідчуття у програмістів і керівників. У певному сенсі їм потрібний перекладач, але це риба. А вудка — побудова комунікації, налагодження взаєморозуміння, коли кожен чіткіше розуміє свою роль і поділяє зони відповідальності.

Інший приклад — проект, над яким працювали 3 команди із різних країн: Аргентина, Малайзія, Україна. Не те щоб усе було не до ладу, але якось скуто та повільно. Виявилося, що членам команди потрібно просто змінити формальну обстановку і трохи випити з аргентинцем. І все відразу пішло чудово — з розумінням та підтримкою. Проста верхньорівнева потреба, але вона була причиною складнощів.

Завдання психолога — зняти питання з топ-менеджерів, організувати комунікацію, допомогти команді зробити дефрагментацію завдання. Альтернатива директивним вказівкам — гнучкіші інструменти, які забезпечують розуміння та підвищують ефективність. Зона відповідальності СЕО — це стратегія. Для маневрів є інші працівники, але вони мають реально розуміти, чого від них чекають і що саме потрібно зробити.

3. Перспектива

Це рівень ідей (глобальних цілей, розвитку, орієнтованості у майбутнє). Ми звикли до того, що бізнес вивчає цільову аудиторію. Чим більше знань і глибше їх аналіз, тим чіткіше картинка, а отже, більш ефективно можна задовольнити потреби ЦА. Водночас багато хто не враховує, що співробітник — це внутрішній клієнт компанії. Потрібно знати його потреби та проблеми на рівні комунікації, амбіцій, ідей. Психолог відстежує потреби і вирішує їх через менторинг, медіацію, фасилітацію, коучинг.

Якщо говорити про проблеми, то вони можуть нести в собі складності взаємодії, негативний життєвий досвід, деструктивні особисті стратегії, кризи Фрейда, переживання гештальтистів, транзакти батьків/дорослих, проблеми системного та рефлексивного мислення. Виникає необхідність вибору технік та вирішення ситуації екологічними методами. Тільки психолог може зробити це якісно та безболісно. Погодьтеся, бізнесу дуже складно прогресувати, якщо його працівники не розвиваються або гірше — деградують.

Агов, а ейчар?

Варто розуміти, що HR-департамент — це про функцію бізнесу, а не про people management. Психологічна служба, серед іншого, досліджує профіль особистості: як керувати співробітником, як розкрити його потенціал, як отримати максимальну продуктивність, що і як можна покращити в особистих та професійних якостях. У чистому вигляді HR має свою «дорожню карту» — бюджет, завдання, пошук людини, її адаптація, введення в посаду і лише зрідка навчання та аналіз роботи. HR збирає внутрішні потреби компанії, вимоги та очікування. Але часто не працює з тим, що раніше був Василь, а тепер Петро. І хоча посада одна, але Петро — не Василь. Системно всі елементи на місці, але за фактом організм змінився.

Одне з найважливіших завдань HR — відстеження якості виконання робіт та ефективності їхньої передачі між функціональними одиницями (співробітниками, відділами). Але для цього HR має бути психологом, захопленим темами рефлексивності мислення та комунікацій. А це велика рідкість. Психолог займається профільуванням особистісних стратегій, які мають бути вбудовані в організацію для реалізації завдань. Наприклад, одні — візуали, інші — аудіали й у кожного є свої формати взаємодії. А ще треба розуміти, чим перевантажена людина чи з ким у неї токсичні стосунки. І головне — що треба зробити, щоби збільшити продуктивність.

Підсумок та приклад

HR має займатися своїми завданнями, а психологічна служба допомагати людям і командам, вирішуючи завдання топ-менеджера. У масштабах компанії людина впливає на команду, команда — на відділ, відділ — на всю компанію. Диявол криється в деталях. У 99% ейчарів просто немає знань та часу, щоб виявити ці проблеми та вирішити їх.

Наведу дуже простий приклад із нашої практики. Мідл-менеджер був упевнений, що варто один раз озвучити завдання, і вся команда одразу візьметься за роботу, а потім просто принесе результат. По кілька разів на день він повторював фрази на кшталт «я ж усім все сказав, навіщо ви по кілька разів приходите». Хороші відповіді для поганого вчителя молодших класів. Але з дорослою командою це не працює. Люди мають розуміти завдання загалом. Потрібно комунікувати, навчати, показувати. У ході роботи виявилося, що проблема не лише в розумінні «учнів», а й у таланті «вчителя». В результаті через пару місяців ми отримали прорив у комунікаціях. Люди розуміли, до кого звертатися, де уточнити, з ким поговорити. Вони не боялися ставити запитання, а менеджер навчився правильно на них реагувати. Погодьтеся, значно ефективніше та органічніше розкривати свої сильні сторони — бути на функціональній позиції, а не грати роль.

Вас может заинтересовать

Журнал для руководителей и HR-ов «Управление персоналом»

«Управление персоналом» — первое и единственное на сегодняшний день специализированное периодическое издание в Украине для профессионалов в сфере управления человеческими ресурсами.

О журнале
Свежий номер
Презентационный номер

Приобрести издание

 

Віра Романова

ПроHR

Переглядів: 1188 Версія для друку
 
Дивіться також:
Рекрутер і хайринг-менеджер: як знайти компроміс?
5 ознак високоефективних рекрутерів: якими навичками володіють кращі фахівці?
Кар’єрні цілі для HR-фахівців: 12 прикладів
Майбутнє HR: 10 навичок, які варто розвивати вже сьогодні
10 найбільш затребуваних навичок для рекрутерів
Яка роль HR-фахівців в управлінні змінами?
Не ставайте для кандидатів батьками: 10 помилок рекрутерів-початківців
12 важливих м’яких навичок для HR-фахівців
Як HR-у заробляти більше: 11 ідей для додаткового доходу
Чи зможе штучний інтелект замінити кадровика?
Три речі, які варто зробити рекрутеру у разі звільнення
Функції HR під час війни
Поради HR-ам: екстрена допомога команді під час війни
Как сделать успешную карьеру в области HR-аналитики?
Как HR способен помочь в достижении бизнес-целей
Может ли финансовый отдел выполнять функции HR?
Как из HR-специалиста стать HRBP?
Как должен работать HR-менеджер
Чи потрібно HR-у любити людей?
Маркетинг в HR: битва за внутреннего клиента
Співпраця рекрутера та лінійного менеджера: як налагодити?
Когда компании нужно нанимать HR, а когда — нет
Дэйв Ульрих: принцип синергии в HR
«HR для вас — это…»
5 советов, как HR-у развить личный бренд
Какие навыки нужны, чтобы начать карьеру в HR?
6 новых профессий в HR, которые набирают популярность
Кар’єра в HR: гайд для початківців
От HR-функции к партнерству: чем HRBP отличается от директора по персоналу
10 признаков того, что HR-специалисту пора сменить компанию
Топ-6 навичок HR-менеджерів у 2021 році
Емоційний інтелект HR-менеджера: як його розвивати
Как освоить профессию рекрутера и стать настоящим профи: руководство для начинающих
Як HR-менеджеру спланувати рік: 6 ключових сфер
З другого погляду: 12 стереотипів у роботі з персоналом
10 «звоночков» неэффективного эйчара
Чем HR может помогать бизнесу
13 эйчаров на одного айтишника: кто и как удерживает ценного сотрудника
Как начать карьеру IT-рекрутером или ресерчером
Когнітивні упередження: 16 пасток HR-менеджера
HR ищет работу для себя: советы и лайфхаки
Пандемия — время возможностей. Что эйчару делать прямо сейчас
Кар’єра в HR: з чого розпочати та можливі шляхи розвитку
Що повинен зробити HR-фахівець під час карантину?
15 мифов о профессии HR
Грехи HR-менеджера
Стереотипы об эйчарах: какие они и откуда берутся
HR-аналитик как профессия на рынке труда
10 фактов из жизни HR
Как эйчарам оставаться востребованными
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com