Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Рекрутер і хайринг-менеджер: як знайти компроміс?
Новини
21.10.2024
Рекрутер і хайринг-менеджер: як знайти компроміс?
 

Часто рекрутери розповідають про певні складнощі у взаємодії з хайринг-менеджерами в процесі найму. Як побудувати цю колаборацію, уникаючи ризиків та хибних рішень?

Ефективність рекрутингу значною мірою залежить від взаєморозуміння та ефективної комунікації між рекрутером та наймаючим менеджером. Якщо плинність кадрів в компанії незначна і наймаючий менеджер не часто проводить співбесіди та не завжди розуміє поточний стан ринку праці — рекрутер буде джерелом інформації та помічником під час всього процесу.

З чого почати?

Сам процес варто почати з обговорення ролі, функціоналу, складання опису вакансії разом з хайринг-менеджером. Буде логічно на старті оцінити потенціал власних співробітників та визначитися, хто міг би зайняти нову роль. Адже процес їх адаптації на новій ролі буде швидший, ніж фахівців ззовні. Зокрема, вже є розуміння їхніх сильних якостей та навичок, які потребують додаткового розвитку, загалом це знижує ризики.

Також на початку пошуку варто подумати про компанії, які можуть бути донорами кандидатів з потрібним досвідом. Хайринг-менеджер може розширити цей перелік.

Як не потрапити у пастку «вічно відкритої» вакансії?

Якщо ж менеджер вирішує починати пошук кандидата за межами компанії, то якісно складений опис вакансії дозволить запустити процес рекрутменту у правильному напрямку. Якщо ж відсутня конкретика, опис ролі дуже загальний, то є ризик того, що вакансія перейде у статус «вічно відкритої». Тому рекрутер може надавати власні рекомендації щодо профілю потрібного кандидата.

Рекрутер — не асистент, а партнер

Важливо, щоб рекрутер виступав саме партнером, а не асистентом і організатором зустрічей з кандидатами. Готуватися до співбесіди має як рекрутер, так і хайринг-менеджер.

Навіть за умови відомого і позитивного бренду роботодавця, зустріч з наймаючим менеджером, як з потенційним керівником, має вирішальний характер, на її основі кандидат буде приймати рішення.

Якщо ж менеджер навіть не має перед очима резюме кандидата під час співбесіди, плутає його ім’я, не розуміє досягнення, пропонує почати розмову з переказу попереднього досвіду, то така зустріч, напевно, буде останньою.

Хибні переконання

Іноді у менеджерів складається хибне враження, що всі мають хотіти працювати в їхній компанії, що кандидатів на ринку безліч і що є хтось кращий за вже розглянутих. Ця ситуація певною мірою виникає через те, що ще не пройшло достатньо часу, щоб наймаючий менеджер, особливо з великої міжнародної компанії, яка звикла легко хантити кандидатів на привабливі умови, зміг оцінити брак кадрів та їх неготовність до зміни відносно стабільних поточних місць. І, якщо перший кандидат є відповідним, то це велика удача, а не погано пропрацьований ринок та ілюзія, що ще десь ходить саме той «ідеальний» кандидат.

Бувають випадки, коли відмова кандидату зумовлена навіть не відсутністю чи невідповідністю його навичок вимогам вакансії, а аргументами, наприклад, що «кандидат має низький емоційний фон», «не патріот, адже виїхав за кордон і не має чітких планів щодо повернення». Це вже не кажучи про те, що «не співпали по вайбу», «не горять очі» тощо.

Ситуація і виклики сьогодні

Ринок праці з початком війни зазнав значних змін і вони тривають досі:

  • кандидати продовжують скаржитися, що втомилися від пошуку роботи, нескінченних тестових завдань, які ні до чого не призводять;
  • роботодавці відчувають нестачу кандидатів, нервують через тривале закриття вакансій;
  • напрацьована рекрутером база кандидатів часто не є актуальною через те, що багато хто виїхав за кордон.

Якщо роботодавці вже звикли до гібридного формату роботи, то пропонувати їм повністю віддалену співпрацю, навіть якщо робота може бути налагоджена віддалено і виконуватися ефективно, не варто, адже до цього більшість з них не готова. Тому список кандидатів, з якими можна контактувати й пропонувати вакансії, значно скоротився. І ці тенденції зберігаються.

Бувають випадки, коли вакансія відкрита 3–6 місяців і навіть рік. Робота розподіляється поміж поточними співробітниками, що призводить до овертаймів, вигорання і навіть звільнень.

Все частіше зустрічаються випадки світчу з професії в професію. І йдеться не про перехід в ІТ, а, наприклад, про перехід з позиції копірайтера у виробничу сферу. Це теж варто враховувати.

Що далі?

Тенденція ринку така, що брак кандидатів буде зростати. Станом на травень-червень 2024 року на ринку України спостерігалась аномальна тенденція, коли співвідношення вакансій до резюме на job-сайтах доходить до критичних 1:1. Хоча раніше кількість резюме там завжди переважала (до війни це було приблизно 2 резюме на вакансію). З початком війни, звісно, кількість вакансій значно знизилась, доходило до 11 резюме на 1 вакансію.

Боротьба за кадри буде загострюватися. Зараз бізнеси, які відчувають нестачу персоналу, йдуть на розширення функціоналу поточних співробітників, шукають можливості підвищення рівня оплати, щоб втримати фахівців.

Рекрутерам все складніше заповнювати вакансії незалежно від рівня ролі. Тому однією з їх головних задач є своєчасно сигналізувати та доносити інформацію бізнесу про стан ринку кандидатів, щоб уникати завищених очікувань та упереджень.

Гнучкість і компроміси

Навіть якщо кандидат дещо не відповідає вимогам, але готовий навчатися і зацікавлений у співпраці, мотивований на роботу у певній компанії, то логічно інвестувати деякий час у його навчання і вже мати співробітника, ніж продовжувати шукати ідеал.

Гнучкість у підборі та пошук компромісних рішень, готовність наймаючого менеджера брати під крило кандидата з меншим досвідом або такого, який зацікавлений у зміні професії, готовність до найму старших кандидатів і ветеранів, допомога і більш активна участь хайринг-менеджерів в адаптації нових співробітників — тенденції нашого часу.

Інколи після тривалого пошуку врешті-решт менеджер готовий повернутися до кандидата, якому вже відмовили. Але той не завжди готовий прийняти пропозицію. Тому варто на старті зважувати причини відмови кандидатам і залишатися з ними на зв’язку (на випадок, якщо умови пошуку будуть змінені, або ж брати більше часу на фідбек, щоб мати можливість розглянути достатній пул претендентів).

Чому важливо балансувати?

Рекрутеру важливо балансувати між наймаючим менеджером та кандидатами, своєчасно брати й надавати зворотний зв’язок, сприяти просуванню процесу, коригувати запит (за потреби). З одного боку — бути адвокатом кандидата, з іншого — не спричинити плинність кадрів, ініціюючи найм невідповідних або ж токсичних кандидатів, що може привести до втрати членів поточної команди.

Іноді вирішальними стають ті самі софт скіли, тобто м’які навички, які важко набути або змінити (на відміну від хард скілів).

Зараз «м’яч» на боці кандидата: він обирає і часто приймає пропозиції з контрофером від поточного роботодавця, якщо такі надходять. Тому питання втримання команди нині є, напевно, найвідповідальнішим з процесів управління персоналом.

Що допоможе і рекрутерам, і хайринг-менеджерам?

  • Готовність бізнесу до змін і гнучкості, віддаленої співпраці та створення інклюзивного середовища, залученість наймаючих менеджерів до адаптації та навчання нового співробітника, найм кандидатів оверкваліфайд і старшого персоналу допоможе покрити брак кадрів.

  • Мають відійти в минуле питання на співбесідах особистого характеру, не пов’язані з професійною діяльністю, це відлякує кандидатів.

  • Процес рекрутменту має бути чітким і прозорим, зрозумілим по термінах. Своє враження кандидат складає про компанію з моменту першого контакту з рекрутером, тому важливий формат комунікації та своєчасний фідбек. До речі, запит російською або ж опис вакансії російською — вже давно моветон (це ж стосується і кандидатів, які надсилають резюме російською).

  • Роботодавцю (зокрема, рекрутеру і хайринг-менеджеру) варто подумати двічі перед відмовою кандидату, зважити ще раз критичність причин відмови, залишити теплий контакт з кандидатом на випадок відкриття інших вакансій в компанії.

Все це — нескладні кроки, які убезпечать від помилкових рішень та створять підґрунтя для майбутньої співпраці.

Вас може зацікавити

Журнал «КАДРОВИК.UA»

Головний кадровий журнал України вже понад 20 років.
Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній.
З додатковими сервісами для передплатників. А саме:

  1. Консультації по телефону та електронній пошті.
  2. Доступ до нормативно-правової бази.
  3. Зразки та шаблони документів у Word.

Придбати видання

 

Світлана Майборода, Олена Тархова

Rabota.ua

Переглядів: 314 Версія для друку
 
Дивіться також:
5 ознак високоефективних рекрутерів: якими навичками володіють кращі фахівці?
Кар’єрні цілі для HR-фахівців: 12 прикладів
Майбутнє HR: 10 навичок, які варто розвивати вже сьогодні
10 найбільш затребуваних навичок для рекрутерів
Яка роль HR-фахівців в управлінні змінами?
Не ставайте для кандидатів батьками: 10 помилок рекрутерів-початківців
12 важливих м’яких навичок для HR-фахівців
Як HR-у заробляти більше: 11 ідей для додаткового доходу
Чи зможе штучний інтелект замінити кадровика?
Три речі, які варто зробити рекрутеру у разі звільнення
Функції HR під час війни
Поради HR-ам: екстрена допомога команді під час війни
У чому різниця між HR-департаментом та психологічною службою та навіщо це бізнесу?
Как сделать успешную карьеру в области HR-аналитики?
Как HR способен помочь в достижении бизнес-целей
Может ли финансовый отдел выполнять функции HR?
Как из HR-специалиста стать HRBP?
Как должен работать HR-менеджер
Чи потрібно HR-у любити людей?
Маркетинг в HR: битва за внутреннего клиента
Співпраця рекрутера та лінійного менеджера: як налагодити?
Когда компании нужно нанимать HR, а когда — нет
Дэйв Ульрих: принцип синергии в HR
«HR для вас — это…»
5 советов, как HR-у развить личный бренд
Какие навыки нужны, чтобы начать карьеру в HR?
6 новых профессий в HR, которые набирают популярность
Кар’єра в HR: гайд для початківців
От HR-функции к партнерству: чем HRBP отличается от директора по персоналу
10 признаков того, что HR-специалисту пора сменить компанию
Топ-6 навичок HR-менеджерів у 2021 році
Емоційний інтелект HR-менеджера: як його розвивати
Как освоить профессию рекрутера и стать настоящим профи: руководство для начинающих
Як HR-менеджеру спланувати рік: 6 ключових сфер
З другого погляду: 12 стереотипів у роботі з персоналом
10 «звоночков» неэффективного эйчара
Чем HR может помогать бизнесу
13 эйчаров на одного айтишника: кто и как удерживает ценного сотрудника
Как начать карьеру IT-рекрутером или ресерчером
Когнітивні упередження: 16 пасток HR-менеджера
HR ищет работу для себя: советы и лайфхаки
Пандемия — время возможностей. Что эйчару делать прямо сейчас
Кар’єра в HR: з чого розпочати та можливі шляхи розвитку
Що повинен зробити HR-фахівець під час карантину?
15 мифов о профессии HR
Грехи HR-менеджера
Стереотипы об эйчарах: какие они и откуда берутся
HR-аналитик как профессия на рынке труда
10 фактов из жизни HR
Как эйчарам оставаться востребованными
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com