Раніше ми вже з’ясували, чому роботодавці не вказують розмір заробітної плати у вакансії, а сьогодні говоримо про те, що відповідати рекрутеру на запитання про бажаний оклад. Як грамотно обговорювати зарплату на співбесіді, щоб не відштовхнути роботодавця та не пожертвувати власними інтересами?
Підготовлений — значить озброєний
Насамперед ви повинні тверезо оцінити себе на ринку праці, проаналізувати свій професійний рівень і з’ясувати, на який оклад можете претендувати. Без фанатизму.
Для цього проведіть аналіз і врахуйте кілька важливих факторів:
- Проаналізуйте ваш досвід роботи, здобуту освіту, пройдені стажування, освітні програми та курси. Все те, що сформувало ваш професійний рівень.
- Зайдіть на сайт пошуку роботи та з’ясуйте, які вимоги зазначені у вакансіях, що вас цікавлять. Подумайте, чи повністю ви їм відповідаєте.
- Перегляньте резюме інших фахівців вашої сфери та дізнайтеся, на яку фінансову винагороду в середньому очікують кандидати зі схожим досвідом.
- Оцініть свої компетенції, професійні навички та вміння. Беріть до уваги як hard, так і soft skills.
- Дослідіть рівень середньої заробітної плати на аналогічних посадах у вашому регіоні. Щоб вам було з чим порівнювати.
Такий підхід дозволить вам зрозуміти, на які умови ви можете претендувати, а на які погоджуватися не варто.
Тепер сформулюйте три цифри:
- Максимально бажаний рівень окладу.
- Поточний дохід.
- Мінімальна планка очікувань.
Головне при цьому — об’єктивність і тверезість.
Оптимальні стратегії відповіді
Тепер, коли ви можете оцінити себе на ринку праці, а також володієте даними про ринкову ситуацію загалом, можете вибрати тактику відповіді на запитання про зарплату.
Якщо точну цифру визначити непросто, відштовхуйтеся від комфортних для себе зарплатних меж. Наприклад, мінімальний розмір окладу може бути на рівні середньої ринкової заробітної плати, а максимальний — на ваш розсуд. Зазначте, що ви орієнтуєтеся на свій досвід у сфері та свої професійні компетенції. Але пам’ятайте, що всі цифри повинні бути реальними.
- Спирайтеся на середньоринкові зарплати
Ви можете наголосити на тому, що провели ринковий аналіз і посилаєтеся на рівні зарплат, що зазначені в аналогічних вакансіях. Також можете сказати, що ви провели дослідження й орієнтуєтеся на середній оклад інших спеціалістів вашої галузі зі схожими компетенціями та досвідом. Але будьте об’єктивними та чесними.
- Відштовхуйтеся від минулого або поточного окладу
Чесно скажіть скільки ви заробляли на попередньому місці роботи. Якщо претендуєте на вищу зарплату та усвідомлюєте, що це реально, наголосіть на тому, що з того часу ви професійно зросли, набули нового досвіду, отримали багато корисних знань і навичок. Це покаже аргументованість ваших запитів. Якщо ви все ж таки вирішили завищити свій реальний оклад, робіть це без фанатизму. Все як завжди.
- Поставте зустрічне запитання
Спробуйте «перехитрити» рекрутера та попросити його озвучити їхній зарплатний діапазон. Зізнайтеся, що це дозволить вам зорієнтуватися та назвати точну цифру. Якщо зазначені межі вас влаштують, скажіть про це. А якщо ви відразу зрозумієте, що це значно нижче, ніж ваша мінімальна планка очікувань, не варто витрачати час. Ні рекрутера, ні свій.
Корисні поради: що ще варто врахувати
- Дайте HR-спеціалісту зрозуміти, що зарплата — не єдиний ваш критерій при виборі.
- У жодному разі не кажіть, що згодні на будь-яку заробітну плату. Ентузіазм це навряд чи продемонструє, а ось ваша цінність як фахівця точно знизиться.
- Розпитайте про соціальний пакет, дозвілля й інші бонуси. Можливо, безплатні курси англійської, фітнес або класні корпоративи дозволять вам бути більш гнучкими в питанні окладу.
- Дізнайтеся про можливість гнучкого графіка та віддаленої зайнятості. Можливо, дуже комфортні умови праці компенсують дещо нижчу фінансову винагороду.
- Навіть якщо ви говорите точну цифру або окреслюєте зарплатні межі, покажіть, що ви відкриті до обговорення.
- Демонструйте лояльність, гнучкість і бажання прийти до компромісу.
Бажаємо успішного працевлаштування та виправданих очікувань.
Вас может заинтересовать |
|
|
|
Ольга Тимошенкова