Наприкінці 2017 року в житті архівної спільноти відбулася непересічна подія — Міжнародна науково-практична конференція «Архіви в сучасному світі: виклики та завдання», що проходила 7 та 8 грудня в Києві. Захід було організовано з нагоди 100-ліття розвитку архівної системи в Україні з метою обговорення нагальних проблем, що виникають у роботі сучасних архівів, та окреслення способів (шляхів) їх вирішення.
Організаторами заходу були:
- Національна академія державного управління при Президентові України;
- Державна архівна служба України;
- Спілка архівістів України;
- Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства;
- Центральний державний електронний архів України;
- Центральний державний архів зарубіжної україніки.
У конференції взяли участь понад 100 учасників, які представляли органи влади, центральні державні й обласні архіви, наукові установи, вищі навчальні заклади, банківський сектор, ІТ-сферу, громадськість. Статус «міжнародної» забезпечувала заходові участь представників архівної спільноти Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Польщі.
Офіційна частина роботи конференції складалася з Пленарного засідання та сімох робочих секцій:
- «Проблеми електронного архівознавства і документознавства та шлях їх вирішення»;
- «Доступ до документів НАФ: між традицією та сучасністю»;
- «Архівна україніка в сучасному інформаційному просторі»;
- «Проблеми сучасної архівної справи та практики»;
- «Практика оцифрування архівних документів: вітчизняний та зарубіжний досвід»;
- «Різні аспекти дослідження документа з позиції його міждисциплінарного характеру»;
- «Проблеми підготовки та професійної реалізації фахівців архівної сфери».
Розпочинаючи роботу конференції, президент Національної академії державного управління при Президентові України Василь Куйбіда наголосив на тому, що архівна справа надзвичайно важлива з точки зору збереження історичної спадщини для майбутніх поколінь, а архіви є не лише безцінним скарбом, а й великою інформаційною системою.
Голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова зазначила, що, дбаючи про збереження минулого для нащадків, важливим у цьому процесі є обговорення й визначення завдань і механізмів, пов’язаних з архівною справою.
Сергій Дехтяренко, заступник Державного секретаря Кабінету Міністрів України, присвятив свою доповідь питанню впровадження, організації та функціонування е-урядування в органах державної влади й органах місцевого самоврядування. Він повідомив, що із січня 2018 року заплановано перехід до розгляду проектів нормативних актів та інших документів в електронному вигляді. На його думку, якість роботи в цьому напрямі залежатиме від того, у який спосіб зберігатимуться документи.
Цікавим досвідом та особливостями роботи архівів своїх країн поділилися Войцех Возняк (генеральний директор державних архівів Республіки Польща), Андрій Рибаков (директор Білоруського науково-дослідного інституту документознавства та архівної справи), Гасан Гасанов (начальник відділу організації роботи архівів та керування документаційними процесами Національного архіву Республіки Азербайджан).
Важливою подією в межах конференції стало підписання Угоди про співпрацю між Спілкою архівістів України та Асоціацією польських архівістів (Stowarzyszenie Archiwistów Polskich — SAP). З українського боку зазначений документ підписав голова Спілки архівістів України, професор Микола Щербак, з польського — заступник голови SAP Піотр Завільський. Одразу після підписання Угоди він передав українським колегам презентаційну продукцію та наукові видання SAP.
Також у межах роботи конференції відбулася протокольна зустріч голови Державної архівної служби України Тетяни Баранової з генеральним директором державних архівів Республіки Польща Войцехом Возняком. Вони обговорили стратегічні напрями активізації діяльності України й Польщі в архівній сфері, зокрема плани спільних виставок архівних документів і плідної співпраці між українськими та польськими архівістами.
Під час роботи секцій конференції було обговорено низку важливих проблем документо- й архівознавства, зокрема електронного, та шлях їх вирішення.
Оксана Безверхова, головний редактор журналу «Діловодство та документообіг» |