Зареєстровано нове підприємство або є необхідність привести кадрове діловодство у належний стан відповідно до чинного законодавства. Одразу виникає низка запитань: де і як реєструвати накази з персоналу, який термін зберігання наказів та книг реєстрації? Якими нормативними документами слід керуватися у вирішенні цих завдань?
Книга обліку наказів з персоналу розроблена у урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.
На сьогодні майже вся інформація про реєстрацію наказів щодо особового складу міститься у листі Міністерства праці та соціальної політики України від 19 жовтня 2005 року № 09-487 та має рекомендований характер. З цього випливає, що роботодавці можуть самостійно визначати кількість граф, потрібних для ведення такої книги.
Перед тим як починати вносити записи у книгу, її слід певним чином підготувати: прошити сторінки і завірити печаткою. Вилучення аркушів із книги та виправлення в ній не допускаються! Записи в книзі повинні відповідати наявності наказів. Книга реєстрації наказів ведеться працівником кадрової служби, який готує і веде облік наказів з персоналу. Заповнення граф потрібно робити коротко, відповідно до змісту наказу.
У рекомендаціях вказано строки зберігання наказів з персоналу відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5 для правильного ведення книги обліку наказів з персоналу. Книги обліку наказів доцільно вести та зберігати, поділивши на групи, по строкам їх зберігання.