Як розпізнати нечесного роботодавця вже на співбесіді: дієві рекомендації
Новини
05.12.2024
Як розпізнати нечесного роботодавця вже на співбесіді: дієві рекомендації
Співбесіда — це один з етапів прийому на роботу, на якому не лише роботодавець робить свій вибір. Кандидат має повне право дізнатися якнайбільше інформації про компанію, а також не пропустити «червоних прапорців» та вчасно відмовити нечесному роботодавцю. Адже наслідки поспішно ухвалених рішень, заснованих на неповній інформації, можуть бути невтішними: від розчарувань до фінансових чи репутаційних втрат.
Зібрали рекомендації, які допоможуть розпізнати нечесного роботодавця на співбесіді та збережуть ваше ментальне здоров’я та фінанси.
Деталі про вакансію
Перший «червоний прапорець» — в ході співбесіди рекрутер лише ставить вам запитання та нічого не розповідає про компанію та вакантну посаду.
Запам’ятайте, чим менше деталей про роботу вам розповідають на співбесіді, тим більше сумнівів щодо чесності такої компанії у вас має закрастися.
Якщо ви хочете дізнатися про свої майбутні обов’язки на посаді, а рекрутер наголошує, що все дізнаєтеся в процесі роботи, — це неприпустимо. Також ви можете і не отримати зарплату, якщо не обговорите її на співбесіді.
Неофіційне оформлення
Якщо під час співбесіди роботодавець не згадує про офіційне працевлаштування, обов’язково запитайте про це самі. Ставтеся з підозрою, якщо вас не планують оформлювати згідно із законодавством або пропонують пройти випробувальний термін без офіційного оформлення.
Пам’ятайте, без офіційного оформлення роботодавець може також не виплатити вам зарплатню або постійно затримувати її, а про відпустку і лікарняні взагалі можна забути.
Графік та умови праці
Роботодавець не може не знати про робочий день працівника: графік, кількість годин та робочих днів, необхідність відряджень, частоту перепрацювань тощо. Запитуйте про ці деталі та як оплачується чи заохочується понаднормова робота. Якщо не почуєте чітких відповідей — red flag.
Кар’єрні можливості
Чесні роботодавці прагнуть, щоб на них працювали фахівці, які будуть постійно вдосконалювати свою професійність, зростати та розвиватися всередині компанії. Тому вони зацікавлені розповісти про всі кар’єрні перспективи, які можуть чекати на вас на цій посаді.
Якщо вам не розповідають про історії успіхів теперішніх працівників, про вашу роботу в найближчий рік та не запитують, яким ви бачите свій професійний розвиток, — це має насторожити.
Токсичне спілкування
Манера спілкування рекрутера також може багато розповісти про компанію. Якщо представник компанії на співбесіді поводиться зверхньо, ставить питання, що мають дискримінаційний характер, то готуйтеся, що ваші особисті кордони будуть постійно порушуватися, вам будуть погрожувати штрафами та звільненнями, а про дружнє спілкування можете забути.
Швидкість прийняття рішення
Ви можете помилково вважати гарним знаком, якщо після співбесіди вам одразу пропонують роботу, але це не так. Роботодавець має зважити всі «за» та «проти», поспілкуватися з іншими кандидатами. А якщо ж він поспішає запропонувати вам роботу одразу, та ще й і вас квапить із рішенням, то це має насторожити. Швидше за все, у компанії велика плинність кадрів і вакансію потрібно закрити в найкоротші терміни. Чому так? Можливо, вам щось не договорили про процеси роботи, через які всі звільняються.
Щоб убезпечити себе від нечесного роботодавця, поставте представнику компанії на співбесіді наступні запитання:
Яка зарплата буде під час прийняття на роботу і після випробувального терміну? Чи вона офіційна?
Скільки разів на місяць виплачують зарплату і чи бувають затримки? З чого складається зарплата: яку частину без премій я буду отримувати точно?
Яка тривалість відпустки? Коли можна буде піти у відпустку?
Чи оплачують лікарняні та відпускні? В який термін?
Чи є штрафи в компанії?
Які проєкти є зараз?
Які кар’єрні можливості передбачаються на цій позиції?
Чому звільнився попередній працівник?
Що ви можете розповісти про корпоративну культуру компанії?
Пам’ятайте, що співбесіда — це не ваш іспит. Дізнайтеся якомога більше про роботодавця, щоб потім не шкодувати про своє рішення.
Вас може зацікавити
Журнал «КАДРОВИК.UA»
Головний кадровий журнал України вже понад 20 років. Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній. З додатковими сервісами для передплатників. А саме: