Співбесіда — це стрес навіть для найбільш досвідчених кандидатів. Проте, якщо дотримуватися певних правил, ви зможете знизити рівень хвилювання та залишити після себе тільки приємні враження.
Оберіть підходяще місце для дзвінка
Якщо співбесіда планується онлайн, зазвичай напередодні вам надсилають декілька варіантів доступного часу, серед яких ви можете обрати слот для зустрічі. Потурбуйтеся про те, щоб під час співбесіди ви були в тихому, добре освітленому місці. Бажано, щоб навколо не було інших людей — так ви почуватиметеся комфортно і будете спокійно відповідати на запитання.
Не плануйте зустріч у кафе або інших публічних закладах, оскільки там зазвичай грає музика і розмовляють відвідувачі, а це заважає вас добре чути. Не варто проводити співбесіду на вулиці (наприклад, на літній терасі, на лавочці або під час прогулянки в парку) через можливі проблеми зі зв’язком та сторонні шуми. Не підключайтеся до дзвінка з ліжка та в піжамі — зрештою, ви не студент на дистанційному навчанні111111
Прийнятні місця для проведення співбесіди:
закрита кімната у вашій квартирі (без доступу до неї котів, маленьких дітей або членів родини у спідньому одязі, що з’являться у кадрі в найменш підходящий момент);
окрема переговорка у коворкінгу з шумоізоляцією;
ваша машина (якщо ви не за кермом в даний час) без інших пасажирів.
Приходьте вчасно
Пунктуальність багато говорить про те, наскільки для вас важлива певна вакансія та наскільки відповідальна ви людина. Оскільки співбесіда — це час, коли роботодавець формує про вас перше враження, необхідно з’являтися вчасно.
Якщо зустріч буде проходити в офісі, приїжджайте хоча б за 15–20 хвилин за адресою, щоб у вас була можливість знайти потрібний вхід, якщо заблукаєте. У випадку онлайн-співбесіди, підключайтеся за 5–7 хвилин, щоб ваш Zoom не почав оновлюватися безпосередньо під час інтерв’ю.
Пам’ятайте про субординацію
Багато сучасних компаній надають перевагу спілкуванню з кандидатами на «ти» і дружньому формату бесіди. Проте часто буває, що під час такої розмови кандидати забувають, що вони на діловій зустрічі, і починають недоречно жартувати або навіть вживати нецензурну лексику. Зрозуміло, що це одразу впливає на ставлення до них.
Як би сильно ви не були розчаровані через блекаути після обстрілів, не варто розповідати все, що ви думаєте про наших сусідів, без цензури на інтерв’ю. Так само не слід емоційно ділитися враженнями про попередніх роботодавців та ваші проблеми.
Якщо рекрутер молодший за вас (або, на вашу думку, менш досвідчений), ви все одно не маєте права на фамільярності та зневажливе ставлення. Зрештою, подібною поведінкою ви не зробите гірше нікому, крім себе.
Підкріплюйте розповідь фактами
Звісно, що на співбесіді неможливо розкрити всі карти і показати всі ваші найкращі якості і досягнення — це і не вимагається. Проте важливо не тільки на словах бути професіоналом, але і підтверджувати це доказами.
Перегляньте опис вакансії перед інтерв’ю і підготуйте по 1–2 приклади реальних кейсів з вашого досвіду до кожної вимоги. Коли вам ставитимуть питання, проявіть ініціативу і одразу наводьте приклади, навіть якщо про них ще не запитали.
Постарайтеся додавати більше конкретики до ваших відповідей — важливі цифри і результати. Якщо ваші попередні контракти не дозволяють вам розкривати інформацію, опишіть свої досягнення способом, що доступний для вас: «збільшив на 10%», «покращив у 2 рази» тощо. Це буде більш цінним і зрозумілим для потенційного роботодавця.
Уникайте надмірної деталізації вашої біографії
Наскільки важливо додавати факти до ваших відповідей на співбесіді, настільки ж слід фільтрувати те, що саме ви розповідаєте. Рекрутеру точно не цікаво знати про те, якими були ваші дитячі мрії, що привели вас туди, де ви є зараз. Набагато потрібніше присвятити час зустрічі тому, що якомога вигідніше вас представляє.
Розкажіть про ваші досягнення, згадайте про відгуки вашої команди про вас, поділіться професійними результатами — і тоді у вас з’явиться можливість ділитися особистими успіхами та інтересами вже з новими колегами.
Будьте гнучкими
На співбесідах немає такого поняття, як «правильні» чи «неправильні» відповіді. На відміну від шкільних вчителів, рекрутеру важливо зрозуміти, як ви мислите, ніж що ви знаєте, оскільки знання, яких бракує, можна здобути вже в процесі роботи.
Цілком можливо, що ви ніколи раніше не були в ситуаціях, які вам пропонують вирішити під час інтерв’ю, і в цьому немає нічого поганого. Скажіть про це співрозмовнику, візьміть (за потреби) трохи часу на «подумати» та запропонуйте своє рішення. Повірте, відповідь «На жаль, зі мною раніше не траплялися подібні випадки, проте я би вчинив так…» — набагато краща за звичайну фразу «Я не знаю».
Не жалійтеся
Люди, що часто скаржаться, звикли переносити відповідальність на інших. І це саме та характеристика, якої роботодавці воліли б уникати в своєму колективі.
Не варто розповідати про те, як важко вам живеться, які погані навколо люди, та як вам завжди не щастить, під час співбесіди. Розмова буде набагато приємнішою і спокійною, якщо ви будете налаштовані оптимістично та почуватиметеся легко.
Довіртеся рекрутеру
Якими б досвідченими ви не були, ви ніколи не знаєте процесів та інших нюансів у компанії, в яку ви прийшли на першу співбесіду. Натомість рекрутер — це та людина, яка не лише добре обізнана в діяльності компанії, особливостях керівництва, але і зацікавлена в тому, щоб закрити вакансію, не менше за вас.
До прикладу, не варто висловлювати претензії чи невдоволення лише через те, що вам не зрозуміло, з якою метою поставлено питання — ви можете уточнити це, просто спитавши.
Так само, не думайте, що рекрутер мріє про те, як би вас «завалити» складними задачами. Розслабтеся, будьте собою і довіртеся професіоналізму людей, що займаються підбором персоналу.
Продайте себе
Хай яким буде це порівняння, але компанії обирають кандидатів так само, як ми обираємо продукт або послугу. Тому важливо підсвітити ваші сильні сторони, підсилити це фактами, додати вашої мотивації та закріпити це все позитивним ставленням до процесу.
Таким чином, навіть якщо цього разу вам не пощастить отримати омріяний оффер, вас можуть порадити на інший проект, колезі-рекрутеру або принаймні зв’язатися з вами пізніше, коли з’явиться вакансія для вас.
Головний кадровий журнал України вже понад 20 років. Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній. З додатковими сервісами для передплатників. А саме: