Навчальні відпустки: види, документальне оформлення, порядок надання та оплата
Право працівників на додаткові відпустки у зв’язку з навчанням передбачено як міжнародним, так і національним законодавством. Які є види додаткових навчальних відпусток? Який документ має надати роботодавцеві працівник, що збирається у навчальну відпустку? Які особливості надання щорічних відпусток працівникам, котрі навчаються в навчальних закладах без відриву від виробництва? Як оформлюються, оплачуються й обліковуються навчальні відпустки?
Договори підряду: строки зберігання
Законодавче визначення поняття «договір цивільно-правового характеру» відсутнє, проте доктринальний аналіз дає можливість сформувати поняття договору ЦПХ (договору підряду) як угоди, в якій замовник (підприємство-роботодавець) та виконавець домовляються про виконання певного виду робіт за визначену плату. А скільки зберігаються на підприємстві договори підряду? Відповідь — у статті.
Запитуйте — відповідаємо: прямий зв’язок з експертами газети «Кадри і зарплата»
У матеріалі знайдете відповіді на такі запитання читачів газети:
- Чи можна зараз звільнити працівника, що призваний на строкову службу 24.10.2017, адже було прийнято новий Закон про деокупацію, в якому йдеться про припинення антитерористичної операції?
- Працівник, з яким укладено строковий трудовий договір, виявив бажання звільнитися за наявності поважних причин відповідно до ст. 39 КЗпП. Чи може працівник відкликати подану заяву про звільнення?
- На підприємстві відбудуться зміни істотних умов праці. Працівникам запропонували встановити неповний робочий день, але не всі із цим погодилися, і відповідно будуть звільнені за п. 6 ст. 36 КЗпП. Зміна істотних умов праці має відбутися з 8 липня — це вихідний день (неділя). Яким числом звільняти таких працівників, 9 липня чи 6 липня?
Неповний робочий час
Застосування неповного робочого часу або неповного робочого тижня, передбачено ст. 56 КЗпП. Є низка причин, коли працівникові необхідно встановити неповний робочий час або неповний робочий тиждень. На що в такому випадку слід звернути увагу кадровикові, дізнаєтеся з матеріалу.
Відправлення у відрядження у вихідний день: чи потрібна згода профспілки?
Практично всі підприємства, установи та організації у процесі своєї діяльності стикаються з потребою направлення співробітників у службові відрядження. Відправляючи працівника у відрядження, роботодавець повинен розуміти, що незалежно від того, що під час відрядження працівник не перебуває на своєму робочому місці, він усе одно є співробітником організації і на нього поширюються всі права та гарантії, передбачені законодавством. А чи потрібна згода профспілки, якщо працівника направляють у відрядження у вихідний день?
Працівник хворіє, а строк дії трудового договору закінчився: як оплачувати «лікарняні»?
Працівника прийнято на роботу на певний період. Але він захворів і перебуває в тубдиспансері. Працівника було звільнено у зв’язку із закінченням дії строкового трудового договору. Чи повинне підприємство оплачувати листки непрацездатності, надані після звільнення працівника? Чи потрібно нараховувати ЄСВ та відображати у звітності нараховані після звільнення суми допомоги з тимчасової непрацездатності?
Судова реформа в Україні: регулювання по-новому окремих процесуальних відносин при вирішенні трудових спорів
У рамках судової реформи Верховною Радою прийнято Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 № 2147-VIII. З набуттям чинності цим Законом процесуальні відносини, що виникають при вирішенні трудових спорів (крім спорів щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби), за загальним правилом будуть регулюватися відповідними нормами Кодексу законів про працю України та Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції. Автор статті докладно висвітлить зміни в регулюванні процесуальних відносин, що виникають у зв’язку з вирішенням трудових спорів у судовому порядку.
Про перелік випадків, які можуть бути підставою для правомірного відсторонення службової особи від роботи на час службового розслідування
Щодо осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може бути проведене службове розслідування, чіткій перелік підстав для проведення якого встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950. Цією ж постановою визначено й підстави для безумовного відсторонення від посади на час проведення такого розслідування. Стаття ґрунтується на матеріалах адміністративної справи, яку розглядав Сумський районний суд Сумської області.
Вимоги щодо відкликання працівника із щорічної відпустки
Відкликання працівника із щорічної відпустки допускається лише у випадку настання надзвичайних обставин, а саме: для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства з додержанням вимог частини першої цієї статті та в інших випадках, передбачених законодавством. Детально про процедуру відкликання працівників, зокрема державних службовців, із щорічної відпустки — у статті.