Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Ноябрь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Все события
Реклама
Библиотека статей / Трудовое законодательство
29.11.2016
Неповнолітній працівник: риторичні запитання та практичні відповіді

За яких умов неповнолітніх можна приймати на роботу? До яких видів робіт можливо залучати неповнолітніх? Які існують обмеження щодо роботи неповнолітніх із піднімання та переміщення важких предметів? Якої тривалості має бути робочий тиждень неповнолітніх працівників? Що треба враховувати під час звільнення неповнолітнього працівника?

Ураховуючи психофізіологічні особливості організму неповнолітнього працівника, чинне законодавство захищає його від шкідливих виробничих процесів. Для цього у Кодексі законів про працю України передбачено спеціальні норми, які в комплексі створюють особливості охорони праці неповнолітніх працівників.

ОСОБЛИВОСТІ ОХОРОНИ ПРАЦІ

Особливості охорони праці неповнолітніх працівників включають спеціальні правові заходи, зокрема обов’язковий медичний огляд, заборону застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також залучення таких працівників до підіймання й переміщення предметів, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Обов’язкове проведення медичних оглядів

Законодавство

Стаття 191 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП)

Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII

Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 року № 246 (далі — Порядок № 246)

Усі особи молодше вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медичному оглядові

Особливості фінансування та організації проведення попередніх (при прийнятті на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників

Процедура проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічному обов’язковому медичному оглядові осіб віком до 21 року

Попередній медичний огляд обов’язково проводиться в разі прийняття на роботу неповнолітнього працівника. Згідно з підпунктом 2.4 Порядку № 246 роботодавець зобов’язаний видати направлення встановленого зразка на такий огляд.

Зверніть увагу. За час проведення медичного огляду під час прийняття на роботу виплата заробітної плати законодавством не передбачена

Після проходження медичного огляду працівник надає роботодавцеві медичну довідку про проходження попереднього медичного огляду (за формою, зазначеною в Порядку № 246), у якій міститься висновок медичної комісії щодо придатності до роботи за обраною професією. В разі позитивного висновку медичної комісії, тобто за відсутності медичних протипоказань, працівника можна приймати на роботу на конкретну посаду (професію) й оформлювати необхідні документи.

Якщо у висновку зазначено медичні протипоказання, тобто особа непридатна виконувати роботу за конкретною посадою (професією), не можна оформлювати такого працівника на роботу, оскільки це суперечить законодавчим нормам України.

Періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди працівників, зокрема осіб, які не досягли 21 року, проводять щорічно за наказом роботодавця.

Зверніть увагу. За працівниками, які проходять періодичний медичний огляд, зберігається робоче місце з виплатою середньомісячного доходу.

Після проходження періодичного медичного огляду неповнолітнім працівником за наявності медичних протипоказань за роботою на конкретній посаді (професії) має бути запропонована робота на іншій посаді (професії), а в разі неможливості переведення на іншу роботу або відмови працівника від переведення він може бути звільнений за пунктом 2 статті 40 КЗпП з дотриманням вимог щодо особливостей звільнення працівників молодших за 18 років.

Роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодших за вісімнадцять років

Законодавство

Забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах (частина перша ст. 190 КЗпП)

Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31 березня 1994 року № 46 (далі — Наказ № 46)

Згідно з Наказом № 46 допускається застосування праці осіб не молодших за 17 років за окремими професіями за дотримання певних умов (табл. 1).

Табл. 1. Умови дозволу роботи неповнолітніх за окремими професіями та видами робіт

Умови дозволу

Назви робіт і професій

Дозволено допуск до роботи із 17 років за умови механізації трудових процесів

Вивантажувач на відвалах

 

Коваль-бурозаправник

 

Лампівник, зайнятий заправкою лужних акумуляторів

 

Машиніст конвеєра

Дозволено допуск до роботи із 17 років

Апаратник згущувачів

Дозволено допуск до роботи із 17 років, крім робіт із виробництва ртуті й ніобієвого концентрату

Контролер, зайнятий на збагаченні та брикетуванні

Дозволено допуск до роботи із 17 років

Концентраторник

Дозволено допуск із 17 років

До робіт в геологознімальних, геологопошукових i геофізичних партіях в гірських районах осіб, які постійно мешкають у цих регіонах

Дозволено допускати до роботи юнаків із 17 років

Шляховий робітник, зайнятий на плінтовці каменю та колці шашки

Дозволено допускати юнаків із 17 років до роботи по I i II розрядах, крім робіт у виїмках завглибшки понад 2 метри

Землекоп

Дозволено допускати до роботи юнаків із 17 років

Тесляр, зайнятий на заготівлі кріпильного лісу

Дозволено допуск до роботи із 17 років

Вивертальник, зайнятий на вивертанні халяв чобіт вручну

Дозволено допускати до роботи із 17 років

матрос, моторист-матрос, рульовий (кормовий), рульовий моторист, кухар, радіооператор, слюсар-судноремонтник, зайнятий на слюсарних роботах у цехах

Допускається застосування праці осіб не молодших за 17 років (юнаків)

на самохідних сільськогосподарських машинах за наявності в них посвідчення на право керування цими машинами, виданого у встановленому порядку. Випускники середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладів (юнаки), які закінчили курс трудового навчання з професії механізатора й отримали у встановленому порядку відповідне посвідчення на право керування самохідними сільськогосподарськими машинами, можуть допускатися до роботи на зазначених машинах до досягнення 17-річного віку під керівництвом досвідчених механізаторів-наставників за умови суворого дотримання чинних санітарних норм і правил та гігієнічних нормативів

Зверніть увагу. Якщо до переліку внесено професії робітників під загальним найменуванням: наприклад, вальцювальник стана холодного прокату труб, сталевар, бурильник ручного буріння свердловин й інші, то заборона застосування праці осіб, які не досягли 18-річного віку, поширюється на підручних, помічників і старших робітників цих професій.

Граничні норми підіймання та переміщення важких речей особами молодше 18 років

Законодавство

Трудовим законодавством України також заборонено залучати осіб молодше 18 років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (частина друга ст. 190 КЗпП)

Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми, затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 березня 1996 року № 59 (далі — Граничні норми)

Граничними нормами, зокрема, визначено норми ваги вантажу, які можуть підіймати та переміщувати підлітки (табл. 2). Робота підлітків із вантажами, відповідно до пункту 6 Граничних норм, не має становити понад 1/3 робочого часу.

Табл. 2. Граничні норми підіймання та переміщення вантажів підлітками під час короткочасної та тривалої роботи

Календарний вік, років

Граничні норми ваги вантажу, кг

короткочасна робота

тривала робота

юнаки

дівчата

юнаки

дівчата

14

5

2,5

15

12

6

8,4

4,2

16

14

7

11,2

5,6

17

16

8

12,6

6,3

Примітки.
1. Короткочасна робота — 1–2 підняття та переміщення вантажу; тривала робота — понад 2 підняття та переміщення протягом 1 год робочого часу.
2. Календарний вік визначається як число повних років, що відраховуються від дати народження.
3. У вагу вантажу включається вага тари й упаковки.
4. Докладене м’язове зусилля за утримання або переміщення вантажу з використанням засобів малої механізації не має перевищувати граничної норми ваги вантажу, його тривалість — не більше як 3 хв, подальший відпочинок — не менше як 2 хв.

Граничні норми містять також і вимогу щодо сумарної ваги вантажу, який дозволяється підіймати та переміщувати підліткам (табл. 3).

Табл. 3. Граничні норми сумарної ваги вантажу для підлітків у розрахунку на 1 год робочого часу

Календарний вік, років

Сумарна вага вантажів, що підіймаються (переміщуються) під час виконання роботи, кг

з рівня робочої поверхні

з підлоги

юнаки

дівчата

юнаки

дівчата

14

10

5

7

3,5

15

48

12

24

6

16

160

40

80

20

17

272

72

130

32

Примітки.
1. Сумарна вага вантажу дорівнює добутку ваги вантажу на кількість його підйомів (переміщень).
2. Рівнем робочої поверхні вважається робочий рівень стола, верстата, конвеєра тощо.
3. Висота підіймання не має перевищувати 1 м.
4. Відстань переміщення вантажу вручну не має перевищувати 5 м.

ОБМЕЖЕННЯ ТА ЗАБОРОНА

Тривалість робочого часу

На підставі статті 51 КЗпП неповнолітнім установлюється скорочена тривалість робочого часу.

Вік працівників

Тривалість робочого часу

від 16 до 18 років

36 год на тиждень

від 15 до 16 років

24 год на тиждень

учні віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул

24 год на тиждень

учні, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час

тривалість робочого часу не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку

Заборона використання праці неповнолітніх

Забороняється застосовувати працю неповнолітніх у таких випадках:

Види робіт

Законодавча норма

Робота за сумісництвом

Пункт 2 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43

Робота в нічний час

Пункт 2 статті 55, стаття 192 КЗпП

Робота наднормова

Пункт 2 статті 65, стаття 192 КЗпП

Робота у вихідні та святкові

Стаття 192 КЗпП

Источник: КАДРОВИК Light Автор: Ліпчанська Вікторія
Просмотров: 5942 Отправить другу Версия для печати
 
 
Смотрите также:
Підсумований облік робочого часу для продавців, охоронників і водіїв
Відпустки: види та умови надання
Водій на підприємстві
Відпустка «за свій рахунок»: кому і скільки
Поощрение работников и привлечение их к дисциплинарной ответственности
Гарантии и компенсации работникам
Трудовые льготы: права беременных женщин, женщин с детьми, молодежи, одиноких матерей и отцов при трудоустройстве
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зайвий «папірець» чи важливий документ?
Чи потрібен трудовий договір стажисту?
Комісія із соцстрахування: не проходьте стороною
Трудовые гарантии для некоторых категорий работников
Контракт як особлива форма трудового договору
Праця жінок: пільги та гарантії
Відпустка при переведенні працівника на інше підприємство: все що потрібно знати
Кому «світить» щорічна додаткова відпустка за роботу із комп’ютером
Кадрова азбука: звільнення з ініціативи роботодавця
Страховий стаж для лікарняних
Щорічні відпустки та їх документальне оформлення
Звільнення за ініціативою осіб, які не є стороною такого трудового договору
«Трудові» перевірки і відповідальність крізь призму кадрових документів
Робота у вихідні та святкові дні
Сокращение штата и численности работников при реорганизации
Догана: порядок накладення і зняття
Вихідна допомога при звільненні: розмір, розрахунок, умови виплати
Организация и оплата труда сезонных работников
Проверки Гоструда: виды, основания, права и обязанности инспекторов, обжалование результатов
Отпуска: правила и порядок предоставления
Створення на підприємстві комісії із соціального страхування — особливості документального оформлення
Захист при перевірці органами контролю: алгоритм дій
Звільнення за прогул: порядок дій та оформлення

Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Считаете ли Вы, что взятые работником потребительские кредиты стимулируют его на долгосрочные отношения с компанией?
Да, стимулируют
Нет, не стимулируют — просто взятый кредит «привязывает» сотрудника к компании на время выплаты долга
Нет, не стимулируют — если человеку предложат лучшую работу, он все равно уйдет
Другое

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2019 © МЕДИА-ПРО
2019 © HR-Лига
Copyright © 2005–2019 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.