Закріплення роботодавцем у трудових договорах додаткових умов, які покращують становище працівників
Новини
23.05.2024
Закріплення роботодавцем у трудових договорах додаткових умов, які покращують становище працівників
Правова позиція Верховного Суду
Закріплення роботодавцем у трудових договорах (угодах) додаткових умов, які покращують становище працівників, не може бути підставою для визнання їх недійсними.
Розглянемо на прикладі постанови Верховного Суду від 18 квітня 2022 року у справі № 760/30693/19-ц (провадження № 61-14630св21).
Обставини справи
Рішенням наглядової ради ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика», оформленим протоколом від 30 березня 2018 року № 7, генеральним директором ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика» було обрано працівника на строк з 3 квітня 2018 року по 3 квітня 2021Рішенням наглядової ради ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика», оформленим протоколом від 3 квітня 2020 року № 8, було затверджено проект контракту генерального директора ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика», вирішено підписати контракт у затвердженій редакції з обраним генеральним директором.
Згідно з пунктом 3.1 проекту контракту генерального директора ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика» на виконання обов’язків, передбачених цим контрактом, генеральному директору щомісяця виплачується заробітна плата за рахунок коштів ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика»: розмір посадового окладу встановлюється відповідно до штатного розпису.
3 квітня 2018 року між ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика» та працівником був укладений контракт генерального директора ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика».
Відповідно до пункту 1.2 контракту він є трудовим договором.
На підставі контракту виникли трудові відносини між генеральним директором та ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика», які з боку останнього реалізуються виконавчим органом товариства (наглядовою радою). КЗпП, інші нормативні акти, що регулюють трудові правовідносини, поширюються на взаємовідносини сторін за цим контрактом.
Згідно з пунктом 3.1 контракту за виконання обов’язків, передбачених цим контрактом, генеральному директору щомісяця виплачується заробітна плата за рахунок коштів ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика»: розмір посадового окладу встановлюється відповідно до штатного розпису.
Як можливі доплати до посадового окладу пункту 3.3 та пункту 3.4 контракту, передбачені кошти на представницькі витрати та премія, яка нараховується у випадку наявності прибутку у звітному періоді.
Відповідно до штатного розпису керівників, спеціалістів, службовців ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика» з 2 квітня 2018 року, який затверджений наказом генерального директора ОСОБА_1 від 4 квітня 2018 року № 105/1, посадовий оклад генерального директора становить 30600,00 грн.
Відповідно до наказу (розпорядження) про переведення на іншу роботу від 2 квітня 2018 року працівника № 84-к було переведено на посаду генерального директора з окладом у розмірі 30600,00 грн. року.
Наказом генерального директора ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика» ОСОБА_1 від 21 грудня 2018 року № 444 внесено зміни до штатного розпису та збільшено оклад генерального директора до 34200,67 грн. З 10 вересня 2019 року ОСОБА_1 було звільнено з посади генерального директора відповідно до наказу від 10 вересня 2019 року № 233-к. У розмірі, передбаченому штатним розписом, затвердженим самим же позивачем, він отримував заробітну плату під час роботи в ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика». Згідно з копією угоди № 1 до контракту генерального директора ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика» від 3 квітня 2018 року, яка від імені відповідача підписана головою наглядової ради Пшигоцькою Ж. Б, згідно з пунктом 3 якої сторони домовилися, що за виконання обов’язків генерального директора ОСОБА_1 буде гарантовано отримувати грошову винагороду у розмірі, що становить 2000 доларів США щомісяця, або еквівалент вищевказаної суми в іншій валюті в перерахунку згідно з курсом НБУ на день виплати. Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права щодо вимог працівника про стягнення заборгованості із заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Враховуючи, що відповідно до статті 21 КЗпП предметом трудового договору (контракту) є праця (трудова функція) особи, яка є об’єктом саме трудових правовідносин, які повною мірою врегульовані трудовим законодавством (зокрема, статтями 3, 7, 9, 91, 44 КЗпП) положення ЦК України щодо умов дійсності правочину та правових наслідків недійсності правочину не підлягають застосуванню для регулювання суспільних відносин, які виникають у зв’язку з укладенням трудового договору (контракту). Вказаний висновок висловлено, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 24 червня 2015 року у справі № 6-530цс15.
Таким чином, скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині зустрічних позовних вимог та приймаючи нову постанову у цій частині, апеляційний суд, встановивши наявність між сторонами договору трудових правовідносин, які регулюються нормами трудового й спеціального законодавства, та факт укладення цього договору саме у зв’язку з існуванням трудових правовідносин, дійшов правильного висновку про те, що укладений договір не є правочином у розумінні статті 202 ЦК України, на який поширюються передбачені нормами статей 203, 215 цього Кодексу загальні вимоги щодо чинності правочину та який може бути визнаний недійсним із передбачених ЦК України підстав із застосуванням наслідків недійсності правочину. Верховний Суд відхиляє посилання касаційної скарги про необхідність відступлення від висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду України від 24 червня 2015 року в справі № 6-530цс15, оскільки існує усталена практика у спірних правовідносинах, та за відсутності обґрунтованих мотивів необхідності відступити від висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, Верховний Суд не вбачає підстав для відступу від них.
Вас може зацікавити
Курс підвищення кваліфікації «Кадрова справа для професіонала»
Свідоцтво державного зразка.
Підтримка експерта протягом навчання.
Супровід експертом протягом 2-х тижнів після закінчення курсів.
Доступ до Живого журналу «КАДРОВИК.UA» на 3 місяці.