У вашій установі є працівники-донори? Зверніть увагу на зміни, запроваджені новим Законом про донорство
Новини
25.03.2021
У вашій установі є працівники-донори? Зверніть увагу на зміни, запроваджені новим Законом про донорство
Підстава для надання працівникові «донорських» пільг
Аби працівник-донор зміг отримати пільги, передбачені для нього законодавством, він має, як і раніше, надати своєму роботодавцю заяву про намір здати кров та/або її компоненти. Така заява пишеться в довільній формі з викладенням обставин, які вказують на бажання/необхідність здати кров та/або її компоненти. Різниця в тому, що раніше її слід було подати за 3 дні до дня донації, а тепер — не пізніше ніж за один робочий день до дня донації (п. 2 ч. 2 ст. 12 Закону «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 р. № 931-ІХ).
Як і раніше, роботодавці зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи, служби або навчання осіб, які є або виявили бажання стати донорами, у дні відповідного медобстеження та здавання крові (її компонентів).
Виняток — випадки, коли відсутність донора на його робочому місці або місці служби в ці дні може призвести до загрози життю та здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до значної матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків.
Далі — про компенсацію витрат, пов’язаних із здійсненням донорства, тобто так звані пільги.
Звільнення донора від роботи
У дні медобстеження і здавання крові та/або її компонентів донора, як і раніше, звільняють від роботи зі збереженням середнього заробітку. Він виплачується за рахунок коштів роботодавця (звичайно, за наявності заяви працівника про намір здати кров). Розраховують його за нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата.
Здобувачі вищої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти у зазначені дні звільняються від занять.
А військовослужбовці строкової служби та курсанти закладів військової освіти повинні бути звільнені від несення нарядів, вахт та інших форм служби.
Але, якщо в день безоплатної донації крові та/або її компонентів працівник за погодженням з керівництвом був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням слід надати інший день відпочинку зі збереженням середнього заробітку. Що це буде за день працівник-донор повинен зазначити у заяві.
Підставою для звільнення від роботи (навчання, служби), як і раніше, є довідка, видана донорові за місцем медобстеження та донації крові. Форма такої довідки (№ 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг») затверджена наказом МОЗ від 07.07.2003 р. № 301.
Якщо ж після проходження медобстеження, або за технічними причинами донація не відбулась, працівнику видається «Довідка щодо обстеження донора» (форма № 436/о). У такому разі саме вона буде підставою для звільнення працівника від роботи в день проходження медогляду.
Додатковий день відпочинку для донора
Як і раніше, після кожного дня здавання крові та/або її компонентів роботодавець повинен надати працівникові додатковий день відпочинку зі збереженням середнього заробітку.
Цей день надають або безпосередньо після дня здавання крові (її компонентів), або за бажанням працівника приєднують до щорічної відпустки.
Якщо працівник здає кров у період щорічної відпустки, то відпустка продовжується на 1 день.
Зверніть увагу на цю відмінність! Адже раніше щорічна відпустка продовжувалася на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівникові додаткового дня відпочинку за кожен день здавання крові. Тобто якщо працівник здав кров один раз у період щорічної відпустки, то відпустку продовжували на 2 календарних дні: день здавання крові + додатковий день відпочинку.
Алфавітна книга — це напрацювання практики, а тому давно стала надійним помічником кадровиків підприємств всіх форм власності незалежно від чисельності штату працівників. Оскільки вона непередбачена жодним нормативно-правовим актом, її форма і порядок заповнення є практичними рекомендаціями наших експертів.