Ознаки наявності трудових відносин: з’явився текст законопроекту
Новини
11.02.2021
Ознаки наявності трудових відносин: з’явився текст законопроекту
Нагадаємо, що 8 лютого на позачерговому засіданні Уряд схваливпроект Закону «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності».
9 лютого його було зареєстровано у ВРУ за № 5054, а учора з’явився й сам текст документа.
Далі коротко про найважливіші зміни до КЗпП.
Нове визначення трудових відносин
У новій редакції пропонується викласти розділ III КЗпП «Трудові відносини і трудовий договір». Зокрема, у ст. 21 КЗпП уточнюється, що трудові відносини — це відносини між працівником і роботодавцем, що передбачають виконання за дорученням, під керівництвом і контролем роботодавця особисто працівником за винагороду визначеної роботодавцем роботи.
Сторонами трудових відносин є працівник і роботодавець:
працівник — фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує оплачувану роботу в інтересах (на користь) іншої особи (роботодавця).
роботодавець — юридична чи фізична особа, яка використовує найману працю, на яку поширюється юрисдикція України чи іноземної держави, а також зареєстроване в Україні представництво іноземної юридичної особи.
Роботодавцем може бути фізична особа, яка має повну цивільну дієздатність.
Повноваження юридичної особи як роботодавця реалізуються її органами та посадовими особами відповідно до законодавства, установчих документів роботодавця.
Установчими документами роботодавця частина повноважень у сфері трудових відносин може передаватися керівникам відокремлених підрозділів юридичних осіб.
Укладення трудового договору є підставою для виникнення трудових відносин. До відносин, за якими робота виконувалася без укладення трудового договору та які в установленому порядку визнано трудовими, застосовуються норми законодавства про працю.
Сторони трудового договору зобов’язані інформувати у визначені ними строки про обставини, що можуть впливати на укладення, виконання, припинення трудового договору.
Трудовий договір
Тепер поняття трудового договору буде прописане у ст. 211 КЗпП.
Згідно з нею, трудовий договір — це угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується в інтересах роботодавця особисто виконувати роботу, визначену такою угодою, а роботодавець зобов’язується надати працівникові роботу за такою угодою, своєчасно та у повному обсязі виплачувати винагороду і забезпечувати належні умови праці.
Працівник має право укладати трудові договори з одним або одночасно з декількома роботодавцями, якщо інше не передбачене законодавством або трудовим договором.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законом.
7 ознак трудових відносин
КЗпП пропонують доповнити новою статтею 212, у якій визначено ознаки трудових відносин.
Так, робота може бути визнана такою, що виконується в межах трудових відносин незалежно від назви та виду договірних відносин між сторонами, якщо є три і більше зазначених ознак наявності трудових відносин:
Особисте виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи.
Здійснення регулювання процесу праці, що носить постійний характер та, як правило, не передбачає встановлення особі конкретно визначеного результату (обсягу) робіт за певний період часу.
Виконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконується робота, робочому місці з дотриманням установлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку.
Організація умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладнання, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця) забезпечується особою, в інтересах якої виконується робота.
Систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди у грошовій та/або натуральній формі.
Встановлення особою, в інтересах якої виконується робота, тривалості робочого часу та часу відпочинку.
Відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.
Під час встановлення наявності трудових відносин, крім ознак, передбачених частиною першою цієї статті, можуть бути наявні інші ознаки з урахуванням специфіки діяльності фізичних та юридичних осіб, на користь (в інтересах) яких виконується робота.
Нюанси допуску до роботи працівників
Нагадаємо, що за ст. 24 КЗпП, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому КМУ.
Законопроектом уточнюється, що роботодавець протягом тижня з дня такого повідомлення письмово або в електронній формі інформує працівника про його направлення
Обмеження щодо спільної роботи родичів
Згідно з новою ст. 251 КЗпП, роботодавець може запроваджувати обмеження щодо спільної роботи осіб, які є близькими родичами чи свояками (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри і діти подружжя), якщо у зв’язку з виконанням трудових обов’язків вони безпосередньо підпорядковані або підконтрольні один одному.
На підприємствах, в установах, організаціях державної форми власності порядок запровадження таких обмежень встановлюється законодавством.
Правонаступництво у трудових відносинах
Цьому присвятять окрему ст. 361 КЗпП. За нею, правонаступництвом у трудових відносинах вважається продовження трудових відносин з працівниками у разі зміни власника підприємства, установи, організації, реорганізації підприємства, установи, організації (злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу).
Правонаступництвом у трудових відносинах між працівниками та фізичною особою, яка використовує найману працю, вважається продовження трудових відносин з працівниками у разі зміни власника майна чи його частин.
У разі правонаступництва трудові відносини працівників продовжуються з правонаступником.
У статті також прописано процедуру інформування працівників та їх представників про дату та причини такого правонаступництва.
Коли запрацюють зміни?
У разі прийняття цей Закон набере чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.
Протягом трьох місяців з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, сторони мають переглянути свої договірні відносини незалежно від їх назви та виду на предмет наявності ознак трудових відносин та необхідності укладення трудового договору
Головний кадровий журнал України, який визначає стратегію професійного розвитку працівників кадрової служби. Видається щомісяця за підтримки Міністерства соціальної політики України. На сторінках журналу подано достовірні матеріали та професійна інформація для кадровиків з нормативно-правовою базою та безліччю практичних порад.