Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Неоплачувана відпустка на цілий місяць: як відобразити в Звіті з ЄСВ?
Новини
16.07.2018
Неоплачувана відпустка на цілий місяць: як відобразити в Звіті з ЄСВ?
 

Згідно з п. 11 розділу ІІ Порядку № 435, якщо юрособи або ФОП використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, Звіт з ЄСВ подавати треба обов’язково. Але як в ньому відобразити працівників, що перебувають весь звітний період в неоплачуваній відпустці? З’ясуємо з роз’яснень ДФСУ.

Коментар до індивідуальної консультації ДФСУ від 09.07.2018 р. № 3020/О/99-99-13-02-03-14/ІПК

Відпустка без заробітку на цілий місяць — чи це можливо?

Спочатку нагадаємо, які безоплатні відпустки можна надавати працівникам. Їх перелік наведено у ст. 25 та 26 Закону про відпустки.

Так, серед неоплачуваних відпусток, зазначених у ст. 25 Закону про відпустки, є і досить тривалі. Наприклад, відпустки:

  • матері або іншим особам, зазначеним у частині третій статті 18 та частині першій статті 19 цього Закону:
    • якщо дитина потребує домашнього догляду, — тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку,
    • якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), — не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку,
    • якщо дитині встановлено категорію «дитина з інвалідністю підгрупи А» — до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку;
  • пенсіонерам за віком та особам з інвалідністю III групи — тривалістю до 30 календарних днів щорічно;
  • особам з інвалідністю I та II груп — тривалістю до 60 календарних днів щорічно;
  • працівникам для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, — тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше 30 календарних днів.

Тобто цілком можливо за законом, що працівнику, ще й в обов’язковому порядку, надається відпустка тривалістю з місяць, а то й більше. Звісно, що в такому місяці такому працівнику не нараховуватиметься зарплата, адже йдеться про відпустки без її збереження. Тож, якщо таким працівникам не будуть нараховані інші виплати (премія за минулий період, винагорода за ЦПД тощо), база для нарахування ЄСВ в роботодавця буде відсутня.

Безоплатні відпустки понад розмір, встановлений законом

Законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором можуть встановлюватися й інші види відпусток (ст. 4 Закону про відпустки). Але це правило, на думку Мінсоцполітики, не працює для неоплачуваних відпусток.

Отже, надання безоплатних відпусток, що не передбачені ст. 25 та 26 Закону про відпустки, спричинить багато проблем у разі перевірки Держпраці. Скоріш за все, період їх надання буде розцінений інспекторами з праці простоєм не з вини працівника.

Якщо виведення працівників у безоплатні відпустки понад розмір, встановлений законодавством, пов’язане з фінансовими проблемами в роботодавця, треба розглянути інші варіанти:

  • переведення працівників на неповний робочий час. В разі дотримання процедури оформлення такого переведення, у Держпраці не буде претензій до роботодавця, а в працівників не буде права вимагати доплати за час, коли вони не працювали. Про таке переведення говорив і Верховний суд;

  • звільнення працівників у зв’язку зі скороченням обсягів виробництва. Докладно про це читайте у цьогорічному роз’ясненні від Держпраці у Черкаській області.

Відпустка без збереження зарплати — чи треба відображати у звіті з ЄСВ?

Таблиця 1. У коментованій ІПК ДФСУ зазначає, що базою нарахування єдиного соцвнеску для роботодавців (фіособи — підприємця) є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати та сума винагороди за цивільно-правовими договорами.

Водночас, якщо найманий працівник, наприклад, пенсіонер за віком, який оформлений за основним місцем роботи у роботодавця, перебуває повний календарний місяць у відпустці без збереження заробітної плати, то у такого роботодавця відсутня база нарахування ЄСВ.

Тож, в таблиці 1 звіту з ЄСВ дані про такого працівника відображатися не будуть. Але при заповненні заголовної частини цієї таблиці про такого працівника забувати не слід!

Наприклад, одним з реквізитів такої заголовної частини є показник «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період». Він визначається згідно з Інструкцією зі статистики кількості працівників. За п. 3.2.2 цієї Інструкції при обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у пунктах 2.4, 2.5 цієї Інструкції, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (пп. 2.5.8–2.5.9 Інструкції). Відпустка без збереження зарплати з інших причин до виключень не входить (пп. 2.5.7 Інструкції).

Таблиця 5. В цій таблиці зазначаються дані лише про три види відпусток, які мають «народну» назву — декретні. В ній відображається початок і закінчення таких відпусток, в розрізі кодів працівників:

  • 4 — особи, яким надано відпустку для догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку;
  • 5 — особи, яким надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • 6 — особи, яким надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Тобто категорії працівників 4 та 6 виникають саме у випадку надання працівникам відпусток без збереження зарплати, передбачених ст. 25 Закону про відпустки. Але решта неоплачуваних відпусток в таблиці 5 не відображається! Більш того, навіть за цими трьома видами відпусток таблиця 5 складається лише у місяці початку і місяці закінчення наданої відпустки.

Таблиця 6. В цій таблиці зазначаються, крім даних про нараховані працівнику доходи і ЄСВ (яких в коментованому випадку немає), ще і персональні дані працівника (зокрема, про час перебування в трудових відносинах із роботодавцем, який в цьому випадку є!).

Тож, чи треба подавати таблицю 6 щодо працівників, які перебувають у відпустці без збереження зарплати? Якщо виходити із нормативних актів, то так. Адже Порядок від 14.04.2015 № 435 (далі — Порядок № 435) і форма звіту жодних винятків для цієї ситуації не містить. Більш того, у таблиці 6 передбачена спеціальна графа 14 для зазначення кількості днів перебування у неоплачуваній відпустці.

Але податківці і ПФУ, замість того, щоб внести відповідні зміни до Порядку № 435, відмовляються отримувати інформацію про декретниць.

Отже, на практиці неоплачувані відпустки відображаються у таблиці 6 так:

  • якщо це відпустка декретна і вона триває цілий місяць, то дані про працівника в таблиці 6 за такий місяць не відображаються. Якщо працівниця виходить із такої відпустки в середині місяця, то в графі 15 відображатиметься кількість календарних днів з початку виходу на роботу до кінця місяця;

  • якщо це інші види неоплачуваних відпусток і в них працівник перебував цілий місяць, то в графі 14 зазначається кількість календарних днів перебування в таких відпустках, а графа 15 за такий місяць не заповнюється.

Таблиця 7. Ця таблиця подається в разі визначення страхувальниками періодів (строків) трудової або іншої діяльності, що відповідно до законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від умов загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховуються при визначенні права на відповідну пенсію, а також періоди страхового стажу, не пов’язані з трудовою та/або професійною діяльністю.

Податківці на ресурсі «ЗІР» (підкатегорія 301.06.01) наголошують: якщо особа, якій надано відпустку для догляду за дитиною до трьох років або з трьох до шести років, працювала на робочому місці, робота на якому зараховується до спеціального стажу (відповідно до додатка 3 до Порядку № 435), таблиця 7 додатка 4 до Порядку № 435 подається щомісяця протягом всього періоду перебування цієї особи в зазначеній відпустці.

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Ганна Бикова

Дебет-Кредит

Переглядів: 22762 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Правонаступництво у трудових відносинах: основні акценти
Паперові лікарняні повернуться, за необґрунтовані стягуватимуть кошти
У червні працюючі пенсіонери отримають підвищені виплати
Випробувальний термін для неповнолітніх працівників
Вручення повісток на підприємствах: новий порядок проведення призову
У трудовій книжці нечіткий відбиток печатки: чи потрапляє період в страховий стаж?
Договір з нефіксованим робочим часом: якою може бути максимальна тривалість роботи?
Яким категоріям працівників слід проходити періодичний психіатричний огляд?
Бронювання працівників: як скласти довідку про середню зарплату?
Чи додавати військовий квиток до електронної трудової книжки?
Які військовозобов’язані мають право на відстрочку?
Мінекономіки про округлення при обчисленні середньої заробітної плати
Правила облаштування робочого місця особи з інвалідністю та отримання компенсації
Розрахунок із працівником, який звільняється
На який період запроваджуються норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»?
Чи може ФОП-роботодавець розірвати трудові договори у разі своєї мобілізації?
Хто і де може вручати повістки: що каже новий закон про мобілізацію?
В якому випадку особі з інвалідністю може бути відмовлено у працевлаштуванні?
Особливості надання відпусток без збереження зарплати піл час дії воєнного стану
За яких умов період перебування на обліку в центрі зайнятості зараховується до страхового стажу?
Чи може вчитель працювати дистанційно з-за кордону?
Списки працівників на бронювання, подані до 10 травня, погоджує Генштаб
Трудові vs цивільно-правові договори: що обрати?
Оформлення відносин з тимчасовими працівниками у період дії воєнного стану
Затверджено показники середньої зарплати за І квартал 2024 року
Як оформити дозвіл на працевлаштування іноземців?
Працівник у відпустці або на лікарняному: чи треба інформувати про надходження повістки?
Чи мають переваги працівники передпенсійного віку у разі скорочення штату?
Що слід врахувати роботодавцю при організації робіт у літній період?
Захист трудових прав та встановлення факту перебування в трудових правовідносинах
Трудові зміни 2024: останні новації КЗпП
Мобілізація та військовий облік: що зобов’язані виконувати роботодавці?
Встановлення суміщення суміснику
Що змінилося щось у питаннях військового обліку та мобілізації жінок?
Підписано Закон про регулювання праці домашніх працівників
Кого з керівників і працівників бронюють незалежно від звання, віку та ВОС?
Пенсія за віком: умови дострокового призначення
Закріплення роботодавцем у трудових договорах додаткових умов, які покращують становище працівників
Додаткові гарантії на відпочинок осіб з інвалідністю
Новий порядок оформлення військово-облікових документів
Розширено перелік критеріїв для бронювання працівників ОПК
Скорочення штату: що врахувати роботодавцю?
Який розрахунковий період беруть для обчислення середньої зарплати для виплати декретних?
Право на доплату за суміщення
Військовий облік і вручення повісток за місцем роботи: нові правила
Діють нові штрафи за порушення правил військового обліку
Бронювання працівників: що змінилося з 10 травня?
Зарахування до страхового стажу періодів навчання
У листку непрацездатності не вказано код хвороби: чи виплачувати лікарняні?
Контракт як особливий вид трудового договору
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com