Прийнятий ще в Радянському Союзі Трудовий кодекс зовсім не відповідає економічним реаліям української економіки сьогодні, а тому потребував термінової зміни.
Основні зміни
Для того щоб прийняти Кодекс законів про працю в Україні 2017, народні депутати направили в законодавчий орган понад 1,5 тисячі пропозицій щодо вдосконалення законодавства. В результаті було створено Робочу групу, котра почала підготовку нового Кодексу.
Закон України про працю 2017 року має на меті вдосконалити регуляцію трудових відносин, забезпечити громадянам кращі умови праці та зміцнити трудову дисципліну.
Працівник та роботодавець повинні співпрацювати на умовах компромісу. Між ними повинен бути підписаний так званий трудовий договір. Останній в письмовій формі повинен повідомляти працівнику про всі його права та обов’язки.
Новим поняттям в Кодексі стане тимчасовий трудовий договір. Цей документ буде укладатись на конкретний час.
Нове законодавство дає можливість працедавцю отримувати зі всіх доступних джерел інформацію про особу, котра тільки влаштовується на роботу.
Поняття «профспілки» в кодексі повністю відсутнє. Звичайно, сама профспілка залишиться, але її роль в трудовому процесі не буде вагомою.
Сам же випробувальний термін представники законодавчого органу порахували надто тривалим, а тому в 2017 році він зменшиться до 1 місяця максимум. Якщо роботодавець відмовляється приймати працівника на роботу, він повинен в письмовій формі обгрунтувати причини відмови. Така записка може бути використана претендентом на посаду під час звернення до суду з приводу цього питання.
В Кодексі буде введено термін та поняття «робота вдома». Оплачуватись вона повинна за тим самим принципом, що і робота в офісі. Якщо ж роботодавець буде затримувати виплату за роботу вдома, тоді працівник може звернутись у відповідні органи, а на роботодавця чекає стягнення пені.
Покарання
Як і раніше, Трудовий кодекс передбачає звільнення та дисциплінарні стягнення за недбайливе ставлення до роботи та порушення трудової дисципліни.
Замість догани буде введено новий варіант покарання працівника — попередження.
Забороняє нове законодавство звільняти мам, дітям котрих ще не виповнилось 6 років. Не можуть бути звільненими з роботи і одинокі татусі чи матусі, окрім тих випадків, коли вони не справляються із виконанням своїх прямих обов’язків.
Переваги для працівника
Абсолютну новинку вводить закон України про охорону праці. Це — годинна перерва на спеку. Така норма існує в Трудових Кодексах фактично усіх країн Південної Європи. Закриватись усі магазини та різні заклади будуть в період найбільшої спеки в країні з 14:00 по 16:00.
Новий Кодекс зазначає, що працівники, котрі не отримали заробітну плату своєчасно, можуть відмовитись від виконання своїх прямих обов’язків. Таке положення допоможе зменшити кількість мітингів та незадоволених існуючим порядком громадян. Встановити баланс, забезпечити більші права працівникам та полегшити організацію трудового процесу роботодавцям покликаний закон України про працюючих пенсіонерів.
Відпустка
На відміну від попередніх років, починаючи з 2017 року кількість днів відпустки збільшиться ще на 4 (з 24 до 28 днів). Перенести час відпустки роботодавець самостійно не може. Це можливо лише в тому випадку, якщо робітник дасть письмову згоду на це. Довші відпустки — до 69 днів — зможуть отримувати ті особи, котрі працюють під землею (гірники). 59 днів зможуть відпочивати ті люди, котрі зайняті в лісовій промисловості.
Важливим пунктом нового Трудового Кодексу є те, що стаж працівникові зараховується навіть у тих випадках, коли людина не отримує заробітної плати за свою роботу, але місце за нею зберігається.
Видання для кадровиків