Які пільги та трудові гарантії передбачені для одинокого батька, який виховує дитину без матері? Яким документом можна підтвердити право одинокого батька на певні пільги, гарантії у зв’язку з відсутністю участі матері у вихованні дитини?
Консультує Міністерство соціальної політики України
За статтею 5 Сімейного кодексу України держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально й морально заохочує і підтримує материнство та батьківство.
Статтею 1861 КЗпП закріплено гарантії особам, які виховують малолітніх дітей без матері. Так, відповідно до цієї статті гарантії, встановлені ст. 56, 176, 177. ч. 3–8 ст. 179, ст. 181, 182, 1821, 184, 185, 186 КЗпП, поширюються також на батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також на опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів.
КЗпП передбачено низку пільг та гарантій для одинокого батька, пов’язаних з його трудовою діяльністю. Серед них такі:
- заборона відмови в прийнятті на роботу і зниження заробітної плати батькові, який має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда (ст. 184 КЗпП);
- заборона звільнення з ініціативи власника одинокого батька, який має дитину віком від трьох до 14 років або дитину-інваліда, крім випадків повної ліквідації підприємства (ст. 184 КЗпП);
- обов’язок власника або уповноваженого ним органу, щодо працевлаштування в разі звільнення такого батька після закінчення строкового трудового договору, на період працевлаштування за яким упродовж трьох місяців зберігається середня заробітна плата (ст. 184 КЗпП);
- надання щорічної додаткової оплачуваної відпустки тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 1821 КЗпП);
- надання щорічної відпустки у зручний час (ст. 10 Закону України «Про відпустки»);
- установлення в обов’язковому порядку на прохання батька неповного робочого дня або тижня (ст. 56 КЗпП);
- обмеження залучення одиноких батьків, які мають дітей віком від трьох до 14 років або дітей-інвалідів, до надурочних робіт або направлення у відрядження без їхньої згоди (ст. 177 КЗпП).
Для реалізації права на будь-яку встановлену законодавством гарантію, пільгу, в кожному конкретному випадку власникові або уповноваженому ним органу потрібно пред’явити будь-який офіційно складений, оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, яким з достатньою достовірністю підтверджується факт відсутності участі матері у вихованні дитини.
Таким чином, для отримання гарантії, пільги одинокий батько, крім копії свідоцтва про народження дитини, має подати власникові абр уповноваженому ним органу документ, що підтверджує відсутність участі матері у вихованні дитини. Одним з таких документів, наприклад, може бути рішення суду про позбавлення матері батьківських прав.
Слід зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.
Ігор Биць