
Будь-яке підприємство — це складний механізм, у якому ніщо не повинно відбуватися хаотично. Трудова дисципліна — найважливіша його частина, що безпосередньо впливає на результати роботи всього колективу. Спільна господарська діяльність людей потребує чіткої організованості і підпорядкування певним правилам. Ними якраз і є правила внутрішнього трудового розпорядку. Чому мати такі правила необхідно кожному роботодавцеві? Як їх правильно скласти і затвердити?
Що таке ПВТР і навіщо вони потрібні?
Правила внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР) — це локальний нормативний акт, який регламентує організацію праці на підприємстві, в установі, організації.
Наявність ПВТР обов’язкова для всіх без винятку роботодавців, оскільки цього вимагає КЗпП. Дивіться:
- згідно з ч. 1 ст. 21 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 р. (далі — КЗпП) працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену трудовим договором, з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядку;
- ст. 142 КЗпП встановлює, що трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку;
- до початку роботи роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором (п. 2 ч. 1 ст. 29 КЗпП);
- однією з підстав розірвання трудового договору є систематичне невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного або громадського стягнення (п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП).
До того ж факт наявності ПВТР і ознайомлення з ними всіх працівників перевіряють представники Держпраці. Це входить до переліку питань, які перевіряються під час інспекційного відвідування / невиїзного інспектування (форма відповідного акта, де наведені ці питання, затверджена наказом Мінсоцполітики від 18.08.2017 р. № 1338).
Відсутність ПВТР кваліфікується як порушення трудового законодавства, за яке роботодавець несе фінансову відповідальність відповідно до абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП (штраф у розмірі однієї мінімальної заробітної плати). А посадові особи можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності згідно зі ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-Х. У загальному випадку розмір адмінштрафу становить від 510 до 1700 грн. (див. листи Мінсоцполітики від 28.12.2017 р. № 568/0/22-17/134, від 21.06.2017 р. № 312/0/22-17/13).
Крім того, сам роботодавець зацікавлений у тому, щоб у нього були правильно складені і затверджені ПВТР. Чому?
Та тому, що перелік випадків, коли трудовий договір укладається обов’язково в письмовій формі, обмежений (див. ст. 24 КЗпП). Зазвичай, трудові договори з працівниками укладають в усній формі, оформляючи лише заяву і наказ про прийняття на роботу. Але ж десь потрібно врегулювати такі питання, як обов’язки працівника і роботодавця, режим роботи і відпочинку, порядок заохочень і стягнень, прийняття і звільнення працівників, відповідальності за порушення трудової дисципліни тощо. Таким документом і є ПВТР.
Якщо працівник порушує трудову дисципліну, саме наявність ПВТР і підтвердження того, що працівник з ними ознайомлений, може допомогти роботодавцеві притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності.
Зміст ПВТР
Отже, ви зрозуміли, що мета ПВТР — зафіксувати домовленості сторін (працівника і роботодавця) у частині організації праці на підприємстві (в установі, організації), зміцнення трудової дисципліни.
Оскільки основні кадрові моменти врегульовані чинним законодавством, ПВТР складають з урахуванням його вимог.
Важливо! Не слід переписувати до ПВТР усі положення КЗпП. Коротко викладіть головні норми, що регламентують порядок організації праці. А ось особливості функціонування саме вашого підприємства/установи варто розписати детально. |
Наприклад, у ПВТР доцільно конкретизувати:
- тривалість щоденної роботи і робочого тижня (ст. 52 КЗпП);
- час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) (ст. 57 КЗпП). У разі потреби можна змінити режим роботи для окремих працівників (за їх заявами). Це оформляють наказом (розпорядженням) керівника установи;
- час початку і закінчення перерви для відпочинку і харчування (ст. 66 КЗпП);
- види заохочень, що застосовуються в установі (ст. 143 КЗпП);
- обов’язок працівників виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці (ст. 159 КЗпП);
- відповідальність працівників за порушення трудової дисципліни.
У разі потреби окремі організаційні документи (порядки, інструкції, переліки тощо) можна оформити як додатки до ПВТР.
На основі чого розробляють ПВТР?
На практиці розробку ПВТР доручають співробітникам кадрової служби, а вже розроблений проект документа передають на розгляд трудового колективу для внесення зауважень і пропозицій.
При розробці ПВТР установи й організації спираються на типові правила, затверджені окремими міністерствами та відомствами.
Пам’ятайте! До ПВТР не можна включати умови, які погіршують становище працівників порівняно з вимогами чинного законодавства.
Рекомендована структура тексту ПВТР наведена у Збірнику уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, схваленому Нормативно-методичною комісією Укрдержархіву, протокол від 22.11.2015 р. № 7 (див. нижче).
ПРАВИЛА ВНУТРІШНЬОГО ТРУДОВОГО РОЗПОРЯДКУ
- Загальні положення.
- Порядок прийняття на роботу та звільнення з роботи працівників (робітників).
- Основні обов’язки працівників (робітників).
- Основні обов’язки керівництва.
- Робочий час і час відпочинку.
- Заохочення за успіхи у роботі.
- Відповідальність за порушення трудової дисципліни.
|
За необхідності установа може вводити до ПВТР додаткові розділи.
Якщо немає галузевих типових правил, то при розробці ПВТР можна використовувати «старі» універсальні Типові правила внутрішнього трудового розпорядку робочих і службовців підприємств, установ, організацій, затверджені постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1984 р. № 213. Ними ми керуємося в частині, що не суперечить чинному законодавству України.
І ще один момент. Для окремих категорій працівників разом з ПВТР діють статути і положення про дисципліну (ст. 142 КЗпП). При цьому зверніть увагу: статути і положення про дисципліну містять підвищені вимоги щодо дисципліни і порядку порівняно з ПВТР, а їх дотримання не виключає необхідності дотримуватися діючих в установі ПВТР.
Наприклад, свої дисциплінарні положення і статути мають працівники залізничного транспорту (Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту, затверджене постановою КМУ від 26.01.1993 р. № 55), аварійно-рятувальних служб (Статут про дисципліну працівників спеціальних (воєнізованих) аварійно-рятувальних служб, затверджений постановою КМУ від 12.10.2000 р. № 1540), гірських підприємств (Положення про дисципліну працівників гірських підприємств, затверджене постановою КМУ від 13.03.2002 р. № 294) тощо.
Затверджуємо ПВТР
Згідно зі ст. 142 КЗпП ПВТР затверджуються трудовим колективом за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на підставі типових правил.
Важливо! ПВТР, затверджені одноосібно виконавчим органом (дирекцією, керівником) підприємства, установи, організації, є нелегітимними.
Зазвичай, підготовкою проекту ПВТР займається кадрова служба (особа, відповідальна за роботу з кадрами). Підготовлений проект Правил передається на ознайомлення та внесення за необхідності правок і доповнень представникам трудового колективу установи. Після доопрацювання проект Правил погоджується зі службою охорони праці (інспектором з охорони праці) установи з метою встановити відповідність ПВТР нормам законодавства про охорону праці.
Якщо в структурі і штаті установи не передбачено служби охорони праці (інспектора з охорони праці), то ПВТР погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Оформлені належним чином Правила затверджуються протоколом загальних зборів трудового колективу (з обов’язковим оформленням грифа затвердження) і є додатком до цього документа.
Підписує ПВТР їх укладач, зазвичай, керівник кадрової служби (особа, відповідальна за роботу з кадрами). Візує Правила керівник служби охорони праці (інспектор з охорони праці).
За необхідності Правила погоджують з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом. У цьому випадку у ПВТР обов’язково оформляють гриф погодження.
Знайомимо працівників з ПВТР
Кожен новоприйнятий працівник має бути ознайомлений з діючими в установі ПВТР (ст. 29 КЗпП). Зазвичай, заводять спеціальний журнал (або відомість ознайомлення), в якому кожен працівник ставить дату ознайомлення з ПВТР і свій підпис. Як варіант, можна також оформляти аркуш ознайомлення для кожного працівника і підшивати його в особисту справу. У цьому аркуші працівник буде зазначати, з яким документом він ознайомився, ставити дату і підпис.
Незгода працівника з положеннями ПВТР і відмова поставити підпис, що підтверджує ознайомлення з ними, не є підставою для того, щоб не виконувати ПВТР. Це підтверджують і суди (див., наприклад, ухвалу апеляційного суду м. Києва від 26.04.2012 р. у справі № 22-6661/12).
Положення ПВТР поширюються на всіх працівників установи й обов’язкові для виконання (ст. 21 КЗпП).
Питання, пов’язані із застосуванням ПВТР, вирішуються адміністрацією установи в межах наданих їй прав, а в деяких випадках — відповідно до чинного законодавства, спільно або за погодженням з профспілковим органом.
Висновки
- Трудовий розпорядок підприємств, установ і організацій визначають Правила внутрішнього трудового розпорядку.
- Правила внутрішнього трудового розпорядку затверджуються на загальних зборах трудового колективу, що оформляється протоколом.
- Кожен новоприйнятий працівник має бути ознайомлений з Правилами внутрішнього трудового розпорядку під підпис.