Якщо на підприємстві планується масове вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням їхньої чисельності, не пізніше ніж за 2 місяці до вивільнення потрібно повідомити про це центр зайнятості.
Для цього ви складаєте і подаєте форму № 4-ПН «Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці», оскільки абзацом третім пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» від 5 липня 2012 року № 5067-VI (далі — Закон № 5067) регламентовано подання роботодавцями інформації державній службі зайнятості про заплановане вивільнення працівників на підставі пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) та передбачено відповідальність роботодавців за неподання або несвоєчасне подання цієї інформації.
Звіт про масове вивільнення працівників
Звіт подають у разі масового вивільнення працівників. Аби чітко розуміти зміст поняття «масове вивільнення», звернемося до статті 48 Закону № 5067.
Подавати звіт слід обов’язково. Якщо звіт не буде поданий або буде поданий несвоєчасно, на підприємство може бути накладено штраф. Відповідно до частини 6 статті 53 Закону № 5067, передбачено штраф у чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.
Законодавством не заборонено пропонувати працівникам вільне робоче місце нижчого рівня кваліфікації.
Якщо зі штатного розпису виключаються вакантні посади
Якщо виключенню зі штатного розпису підлягають вакантні посади, то вони мають бути виключені ще до попередження працівників про вивільнення. Тобто штатний розпис є динамічним, а не сталим документом. Його затверджують у новому вигляді лише після звільнення останнього із попереджених працівників.
Якщо затвердити новий штатний розпис без посад, на яких працівники з певних причин залишилися на роботі і ще не звільнені, то виникатиме питання, на якій посаді вони ще працюватимуть і як має виплачуватися заробітна плата з фонду оплати праці працівникам, які опинилися поза штатом.
Як бути із жінками, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною?
Жінкам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного — відповідно до медичного висновку) віку, при повідомленні потрібно роз’яснити, що вони не звільняються (ст. 184 КЗпП), але їхні посади буде виключено зі штатного розпису, та запропонувати їм нові робочі місця. Не попередити таких жінок роботодавець не має права. Зазначених працівників можна звільнити лише після досягнення дитиною трирічного (шестирічного — відповідно до медичного висновку) віку, попередньо запропонувавши їм прийнятну роботу.
Вас може зацікавити
Авторський дистанційний курс підвищення кваліфікації кадровиків від Вікторії Ліпчанської. Вищий рівень
Курс передбачає всебічний розгляд питань кадрового законодавства: від укладання трудового договору до його розірвання. За результатами успішного проходження навчання: Свідоцтво державного зразка! Термін навчання — 3 місяці. Протягом всього періоду навчання всі учасники можуть ставити запитання, які виникають у них під час опанування лекційного матеріалу або під час професійної діяльності.