У військовому квитку вказано «знятий з військового обліку», але фактично особа є військовозобов’язаною
Новини
20.06.2023
У військовому квитку вказано «знятий з військового обліку», але фактично особа є військовозобов’язаною
Чи можна працевлаштувати чоловіка 1990 р. н., у якого в тимчасовому посвідченні вказано, що він знятий у 2009 році з військового обліку на підставі наказу Міністерства оборони України «Про затвердження змін у Настанові з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів та матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань» від 9 червня 2006 року № 342 (далі — Наказ № 342)?
Згідно з частиною другою статті 24 Кодекс законів про працю України, під час укладання трудового договору громадянин має подати, зокрема, відповідний військово-обліковий документ.
На момент взяття особи на військовий облік діяла постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних» від 7 грудня 2016 року № 921 (далі — Порядок № 921).
Відповідно до Порядку № 921, прийняття на роботу (навчання) призовників і військовозобов’язаних здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки.
Військово-обліковими документами згідно з пунктом 20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, на підставі яких ведеться військовий облік на підприємстві, є:
для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
для резервістів — військовий квиток.
У зазначеній ситуації в тимчасовому посвідченні вказано, що громадянин знятий з військового обліку відповідно до абзацу 4 пункту 2 частини 5 статті 27 статті 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України).
Уточнюючою є відмітка про зняття з такого обліку за станом здоров’я, про що свідчить запис — Наказ № 342. Саме це і розцінюється як підстава для зняття з військового обліку. А також громадянин визнаний обмежено придатним у воєнний час на підставі відповідного запису.
За період 2006 року по 2015 рік на підставі Наказу № 342 з військового обліку зняли велику кількість людей. У військових квитках було зроблено відповідні записи.
Утім 15 січня 2015 року наказом Міністерства оборони України № 24 «Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань» було скасовано положення про зняття з військового обліку громадян, які визнані військово-лікарняною комісією (далі — ВЛК) непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.
Тобто виходить, людина має на руках військовий квиток, де написано: «знятий з військового обліку», але фактично є військовозобов’язаною.
Відповідно, така особа підлягає взяттю її на військовий облік, оскільки «знятий з військового обліку» — не тотожний «виключений з військового обліку».
Для забезпечення повноти, достовірності та якості обліку всіх військовозобов’язаних важливою є інформація про виключення, придатність, непридатність таких військовозобов’язаних.
Для отримання такого запису потрібно, аби при проходженні медичної комісії ВЛК встановила статтю зі списком хвороб, наведеним у наказі Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14 серпня 2008 року № 402 (далі — Положення № 402).
Проаналізувавши дані тимчасового посвідчення та оцінивши ризики для роботодавця при прийнятті такої особи, слід рекомендувати кандидату стати на військовий облік за місцем свого проживання, де його і направлять на проходження медичної комісії для актуалізації даних.
Проте нагадуємо, що засобів примусу до кандидата на посаду чи працівника-військовозобов’язаного, який порушує правила військового обліку, підприємство не може застосовувати. Єдине — можете відмовити у працевлаштуванні, якщо особа відмовиться виконувати ваші рекомендації.
Вас може зацікавити
Консультації з питань військового обліку
Досвідчений експерт дасть відповідь щодо питань військового обліку, розбере конкретну ситуацію клієнта і роз’яснить з урахуванням чинного законодавства й усіх нововведень. Гарантуємо індивідуальний підхід і конфіденційність.