Рада планує скасувати перенесення робочих днів через свята
Новини
09.06.2021
Рада планує скасувати перенесення робочих днів через свята
У Верховній Раді пропонується заборонити перенесення вихідних та робочих днів через свята. Відповідний законопроект зареєстровано за № 4597.
Як відомо, Законом України «Про внесення змін до статті 67 Кодексу законів про працю України» від 11.01.2011 р. № 2914-VI визначено, що Кабінет Міністрів України може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій переносити вихідні та робочі дні для працівників, яким встановлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.
Щороку Уряд видає відповідні розпорядження про перенесення тих чи інших робочих днів, що є наступними після святкових або неробочих днів, визначених ст. 73 Кодексу законів про працю України, мотивуючи своє рішення створенням сприятливих умов для використання святкових та неробочих днів, а також раціональним використанням робочого часу.
Нагадаємо, що Кодексом законів про працю України в нашій державі визначено 11 святкових та неробочих днів. У випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.
Крім того, з метою створення сприятливих умов для використання святкових і неробочих днів (визначених ст. 73 КЗпП) згідно із ч. 4 ст. 67 КЗпП, не пізніше ніж за 3 місяці до настання таких днів, Кабінет міністрів України може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій перенести вихідні та робочі дні в порядку й на умовах, установлених законодавством.
Наприклад, таке перенесення робочого дня рекомендували підприємствам у цьому році з п’ятниці 8 січня на суботу 16 січня. Таким чином, працівники підприємств, які послідували цим рекомендаціям, отримали чотири вихідних дня: з 7 по 10 січня. У цьому році Кабмін рекомендував роботодавцям зробити ще два такі перенесення робочих днів:
з понеділка 23 серпня на суботу 28 серпня;
з п’ятниці 15 жовтня на суботу 23 жовтня.
На думку народних обранців, надмірна кількість перенесень робочих днів негативно впливає на продуктивність праці, мінімізує можливості роботи з інвесторами та донорами і назагал формує негативну репутацію бізнеспотенціалу України у світі.
Аналіз досвіду країн світу у питанні перенесення робочих днів доводить, що в Білорусі, Польщі, Словаччині, Чехії, Литві, Франції, Німеччині, Данії, Нідерландах, США та інших країнах такої практики немає.
Автори законопроекту вважають, що перенесення робочих днів є типовою радянською традицією, яка до сьогодні зберігається в деяких пострадянських країнах, зокрема, в Росії.
Крім того, перенесення робочих днів призводить до 6-денного робочого тижня, подекуди — двічі на місяць, що є порушенням законодавчих вимог до мінімального часу відпочинку працівника, який не може бути зменшеним.
Водночас, перенесення робочих днів подекуди призводить до 4 неробочих днів поспіль, що знижує трудову мотивацію, а також негативно впливає на можливість людини адаптуватися до робочого дня, що є наступним за довгими вихідними. Це підтверджується академічними напрацюваннями у сфері психології праці, відповідно до яких порушення ритму праці та відпочинку істотно впливає на працездатність робітника.
Депутати пропонують залишити норму КЗпП, якою визначено, що у випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого. При цьому, скасовується перенесення вихідних та робочих днів за рекомендацією Кабміну.
Як зазначається у пояснювальній записці, метою законопроекту № 4597 є узгодження законодавства України із законодавством країн членів Європейського Союзу у питанні перенесення робочих днів з метою більш ефективної співпраці між країнами та збільшення економічного потенціалу України.
Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендує зазначений законопроект включити до порядку денного п’ятої сесії Верховної Ради України та за результатами розгляду у першому читанні прийняти його за основу. До речі, Голова комітету, Галина Третьякова, є одним з авторів цього законопроекту та буде представляти його на засіданні ВРУ.
Книга обліку наказів з персоналу розроблена з урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.