На посадовій інструкції стоїть підпис, проте працівник заявляє, що нічого не підписував і взагалі вперше бачить такий документ. Якщо працівник каже правду і справа дійде до суду, у роботодавця будуть проблеми. В будь-якому разі до працівника не можуть бути застосовані дисциплінарні стягнення через неналежне ознайомлення з посадовою інструкцією.
Коментар до постанови ВС від 26.02.2021 р. у справі № 264/4512/18
Посадова інструкція — це первинний кадровий документ, який має юридичну силу та сприяє правовому захисту на підприємстві, в установі, організації.
Посадові інструкції мають відображати повний перелік завдань та обов’язків працівника, його повноважень, відповідальності.
При цьому найменування роботи (професії або посади), яке зазначено в посадовій інструкції працівника, має відповідати штатному розпису, наказу (розпорядженню) про прийняття на роботу та розроблятися на основі Національного класифікатора професій, затвердженого наказом Дєржспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327, з урахуванням Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. № 336.
Після того як посадова інструкція буде затверджена керівником або уповноваженим ним органом, вона обов’язково має бути доведена до відома працівника під підпис.
Багато роботодавців користуються такою можливістю, щоб доручити працівникові виконання обов’язків, які виходять за межі спеціальності, кваліфікації або посади, для роботи за якими його брали на роботу. Якщо працівник із цим не погодиться і не підпише, виникне трудовий спір. Адже зміна істотних умов праці вимагає попередження за 2 місяці (ст. 32 КЗпП).
Проте, коли працівник своїм підписом засвідчує факт ознайомлення зі зазначеними умовами, це буде виключати спори про зміст трудової функції працівника.
Тим більше, що посадові інструкції складаються у двох примірниках, один з яких зберігається у відділі кадрів, а другий — у керівників відповідних структурних підрозділів. Працівникові видається під підпис копія посадової інструкції.
Про вимоги до посадової інструкції та обов’язку ознайомити з нею працівника висловилось й Держпраці.
У коментованій нами справі невиконання посадових обов’язків призвело до позбавлення працівника щомісячної премії. Ситуація ускладнилась тим, що працівник витребував копію посадової інструкції та не визнав свій підпис про ознайомлення з нею.
Чи допускаються дисциплінарні стягнення з відсутності посадової інструкції?
Апеляційна інстанція та ВС стали на бік працівника. На їхню думку, роботодавцем протиправно позбавлено працівника 30% виробничої премії, оскільки його не було ознайомлено з посадовою інструкцією електромонтера 6 розряду.
Тобто роботодавець при застосуванні дисциплінарного стягнення не може посилатись на неналежне виконання посадових обов’язків згідно з посадовою інструкцією, з якою його роботодавцем у порушення вимог ст. 29 КЗпП ознайомлено не було.
А висновок експерта щодо підробного підпису працівника на листку ознайомлення з посадовою інструкцією лиш додає впевненості та доказової сили словам працівника — і це незалежно від того, чи ухвалений вирок у кримінальній справі за заявою працівника, чи ні.
Загалом висновки, які напрошуються за цією судової справою, доволі цікаві та мають цілком практичне застосування:
- працівник має виконувати свою трудову функцію відповідно до посадових обов’язків, перелік яких деталізований у посадовій інструкції,
- з посадовою інструкцією працівника можна ознайомити особистим підписом як на самій посадовій інструкції чи на наказі, так і на окремому листку про ознайомлення з посадовою інструкцією (вочевидь, йдеться про загальний листок до наказу по підприємству про затвердження посадових інструкцій, який складається по окремих структурних підрозділах),
- працівник має право відмовитись виконувати розпорядження керівництва, якщо він не був ознайомлений з посадовою інструкцією,
- за відсутності підпису на посадовій інструкції (у т. ч. його підроблення, що підтверджується належними доказами — заявою до Нацполіції та висновком експерта), працівника не може притягнуто до жодної дисциплінарної чи іншої відповідальності за неналежне виконання своєї трудової функції.
Наталія Канарьова