МОЗ підготував порядок видачі електронних лікарняних: з якої дати почнуть діяти?
Новини
07.04.2021
МОЗ підготував порядок видачі електронних лікарняних: з якої дати почнуть діяти?
МОЗ розмістило проект наказу «Деякі питання формування та видачі медичних висновків про тимчасову непрацездатність», метою якого є запровадження електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність. Вони надаватимуться із Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я.
Водночас проект наказу передбачає і затвердження Порядку здійснення Фондом соціального страхування України перевірок обґрунтованості видачі та продовження таких електронних листків непрацездатності.
Впровадження механізму формування та видачі медичних висновків про тимчасову непрацездатність, а також механізму здійснення Фондом соціального страхування України перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності сприятимуть:
унеможливленню зловживання під час обігу листків непрацездатності;
забезпеченню чіткого дотримання порядку видачі та оформлення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян;
забезпеченню оформлення медичного висновку про тимчасову непрацездатність із першого дня звернення громадянина та унеможливленню його відкриття заднім числом;
забезпеченню ведення оперативного обліку та контролю виданих (оформлених) та продовжених медичних висновків про тимчасову непрацездатність закладами охорони здоров’я усіх форм власності;
депаперизації сфери охорони здоров’я та зменшення навантаження на медичних працівників щодо ведення паперових форм медичної документації;
зменшенню видатків із Державного бюджету України на закупівлю паперових форм бланків листків непрацездатності.
В зв’язку із запровадженням цього наказу втратять свою чинність:
наказ МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян»;
наказу МОЗ від 09.04.2008 р. № 189 «Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності»;
наказу МОЗ України від 28.10.2011 р. № 716 «Про затвердження Положення про Єдиний електронний реєстр листків непрацездатності».
Коли почнуть діяти електронні лікарняні?
Проектом наказу встановлюється, що внесення медичних висновків про тимчасову непрацездатність до Реєстру медичних висновків відповідно до порядків формування та видачі медичних висновків відповідного виду, затверджених МОЗ України, є обов’язковим з 1 квітня 2021 року для всіх закладів охорони здоров’я та фізичних осіб-підприємців, які в установленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Але насправді цей процес розпочнеться за умови наявності відповідної технічної можливості щодо функціонування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в електронній системі охорони здоров’я.
А до цього лікарі складатимуть звичайні паперові листки непрацездатності відповідно до вимог, визначених у Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності та інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації.
При цьому, наказом передбачається і роз’яснення що ж вважати моментом виникнення технічної можливості. Так, технічна можливість в електронній системі охорони здоров’я, виникає з дати оприлюднення на вебсайті електронної системи охорони здоров’я інформації про підключені до центральної бази даних електронні медичні інформаційні системи та відповідне розширення їх функціональних можливостей, які передбачені технічними вимогами, що визначаються Національною службою здоров’я України відповідно до Положення про Національну службу здоров’я України (Положення від 27.12.2017 р. № 1101).
Одним словом, про початок видачі електронних лікарняних МОЗ повідомить на своєму сайті, а ми — у своїх новинах!
Перевірка обґрунтованості: як слідкуватимуть, щоб не було «ліпи»?
Метою перевірки листків непрацездатності є здійснення контролю за дотриманням вимог щодо видачі листків непрацездатності, розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат у процесі реалізації прав застрахованих осіб на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця.
Згідно п. 1 Порядку перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності перевірка листків непрацездатності може здійснюватися двома шляхами:
безперервно шляхом автоматизованого моніторингу даних з використанням ЄІАС на підставі відомостей з Електронного реєстру листків непрацездатності (далі — моніторинг ЄІАС);
за рішенням органу Фонду шляхом здійснення перевірки уповноваженим працівником та/або уповноваженим лікарем та на підставах, визначених у пункті 5 розділу ІІ Порядку.
Зокрема, згідно п. 5 підставами для прийняття рішення органом Фонду для проведення перевірки листка непрацездатності можуть бути:
звернення страхувальника (роботодавця), комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації;
звернення застрахованої особи;
виявлення невідповідностей у відомостях, що містяться в Електронному реєстрі листків непрацездатності, за результатом моніторингу ЄІАС;
виявлення невідповідностей у відомостях, що містяться в листку непрацездатності;
повідомлення від НСЗУ про виявлення невідповідностей та/або застережень до даних, що містяться в медичному висновку про тимчасову непрацездатність за результатом моніторингу ЕСОЗ;6) інформація, надана від МОЗ, Мінсоцполітики, НСЗУ, структурних підрозділів у сфері охорони здоров’я та соціальної політики місцевих органів виконавчої влади;
звернення уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції;
запитів правоохоронних органів та рішень суду.
Строк проведення перевірки листків непрацездатності уповноваженими особами органу Фонду не може перевищувати 10 календарних днів. У разі виникнення під час перевірки листків непрацездатності обставин, що потребують додаткового вивчення, строк проведення такої перевірки може бути продовжено до 30 календарних днів.
Акт про перевірку надсилається безпосередньо керівнику (уповноваженій особі) закладу охорони здоров’я або фізичній особі-підприємцю, яка має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Після отримання Акту про перевірку закладом охорони здоров’я або фізичною особою-підприємцем, яка має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, документ виноситься на засідання лікарсько-консультативної комісії такого закладу для вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень та недоліків закладом охорони здоров’я або фізичною особою-підприємцем, яка має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (у разі наявності порушень).
Керівник закладу охорони здоров’я або фізична особа-підприємець, яка має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, несуть відповідальність за необґрунтоване формування та продовження медичних висновків про тимчасову непрацездатність застрахованим особам згідно з чинним законодавством України.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.