Перевірки Держпраці-2021: перелік документів та 4 поради
Новини
01.04.2021
Перевірки Держпраці-2021: перелік документів та 4 поради
1. Стосовно об’єму документів
Перевіряються тільки документи, «ведення яких приписано національним законодавством з питань умов праці» п. 1 ст. 12 Конвенції № 81). Отже, якщо ви сумніваєтесь, то маєте повне право уточнити у інспекторів яким саме НПА з питань умов праці передбачено ведення та надання того чи іншого документа. Також пам’ятайте, що СГ зобов’язаний надати документи «в обсязі, який він вважає необхідним».
У якості прикладу, зазначимо, що перелік документів при інспектуваннях питань оплати праці виглядає на сьогодні наступним чином:
колективний договір;
накази про прийняття на роботу;
повідомлення в ДПС про прийняття робітника на роботу та квитанції про прийняття повідомлень;
трудові договори;
правила внутрішнього трудового розпорядку;
положення про оплату праці;
трудові книжки;
книга обліку трудових книжок;
особові картки працівників (форма № П-2);
штатний розпис;
посадові інструкції робітників;
табелі обліку робочого часу;
графіки відпусток;
відомості нарахування зарплати;
відомості виплати зарплати;
накази про звільнення працівників.
2. «Виїзна» + оригінали «первинки»
На сьогодні «інспекція» може бути тільки виїзна та повинна проводитись на підставі оригіналів документів!
При цьому, документи повинні надаватись тільки під час здійснення заходу контролю для ознайомлення за місцем проведення «інспекційного відвідування» (тобто вимога щодо доставлення їх до органу держпраці є неправомірною).
3. «Втрата» документів
Об’єктивно кажучи, це не кращий спосіб уникнути інспектування. Якщо раніше (п. 16 та п. 18 постанови КМУ від 26 квітня 2017 р. № 295) була передбачена можливість зупинення контрольного заходу та надання часу для поновлення документів, то на сьогодні такої можливості нема!
4. Щодо (НЕ)надання копій документів
Постанова КМУ від 4 грудня 2019 р. № 1132 (п.п. 2) п. 10, п. 11) надає право інспекторам отримувати завірені копії документів. У свою чергу, статті 8, 11 Закону України від 5 квітня 2007 р. № 877 та ст. 12 Конвенції № 81 говорять лише про обов’язки СГ надавати в рамках контрольних заходів документи (а не їх копії). Більше того, все та ж ст. 12 Конвенції № 81 говорить про право інспекторів «знімати копії з таких документів або робити з них витяги» (у свою чергу, «дзеркального» обов’язку СГ не передбачено) та умовчує про їх завіряння СГ.
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.