Чи може роботодавець вносити зміни у посадову інструкцію в односторонньому порядку?
Новини
16.11.2020
Чи може роботодавець вносити зміни у посадову інструкцію в односторонньому порядку?
Чи має право роботодавець у посадовій інструкції водія, яку підписав як основну за трудовим договором, вносити в односторонньому порядку зміни і прописувати виконання роботи за іншою професією?
Згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівника, професія «Водій автотранспортних засобів» значиться за номером 8322. До завдань та обов’язків працівника, який працює водієм автотранспортних засобів, зокрема категорії «В», у відповідності до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівника належить:
керування автомобільними транспортними засобами, які відносяться до категорії «B», за різних дорожніх умов;
виконання вимог правил дорожнього руху, правил перевезень вантажів, пасажирів та багажу;
забезпечення належного технічного стану автотранспортного засобу;
буксирування автопричіпу дозволеною максимальною масою до 750 кг;
перевірка технічного стану автотранспортного засобу перед виїздом на лінію та після повернення з рейсу;
забезпечення справності обладнання відповідно до вимог стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху і охорони навколишнього середовища;
виконання роботи з щоденного технічного обслуговування автотранспортного засобу;
подання автотранспортного засобу під навантаження та розвантаження або до місця посадки і висадки пасажирів;
контроль правильності завантаження, розміщення та кріплення вантажів у кузові автотранспортного засобу малої вантажопідйомності, а також порядок розміщення пасажирів в легкових автомобілях;
усунення технічних несправностей, які виникають під час роботи автотранспортного засобу на лінії і не потребують розбирання головних механізмів;
виконання регулювальних робіт;
заправка автомобільних транспортних засобів паливом та іншими експлуатаційними матеріалами;
оформлення дорожньої документації;
надання першої допомоги потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод.
Варто зазначити, що до обов’язків водія автотранспортних засобів, які перелічені у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівника, не включені обов’язки слюсаря з експлуатації та ремонту газового обладнання. Адже, зазначені обов’язки віднесені до кваліфікаційних вимог за іншою професією.
Розширення трудових обов’язків працівника можливе або за згоди працівника, або в порядку, встановленому частиною 3 статті 32 Кодексу законів про працю України, за наявності підстав.
Відповідно до частини 3 статті 32 КЗпП України у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці в разі продовження роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад тощо — працівник має бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Посадові інструкції після їхнього затвердження керівником підприємства, організації, установи або за дорученням його заступниками доводяться до працівників під підпис.
До посадових інструкцій може бути внесені зміни, доповнення лише на підставі наказу керівника підприємства, установи, організації за згодою працівника. Наказ про внесення змін, доповнень до посадової інструкції видається в разі перерозподілу обов’язків між працівниками у зв’язку зі скороченням чисельності, раціональним розподілом праці.
Таким чином, роботодавець не може в односторонньому порядку прийняти рішення про внесення змін та доповнень у посадову інструкцію працівника.
Книга обліку наказів з персоналу розроблена з урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.