Розміри трудових штрафів зменшують — Президент підписав Закон
Новини
03.02.2020
Розміри трудових штрафів зменшують — Президент підписав Закон
Нарешті Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України)» від 12.12.2019 р. № 378-IX, який вносить зміни до ст. 265 КЗпП та зменшує частину трудових штрафів.
Буде закріплено новий механізм застосування штрафних санкцій, якщо роботодавець-єдинник порушив законодавство вперше. В такому разі за окремі порушення загрожує лише письмове попередження.
Закон передбачає, що:
до юросіб та ФОП, які використовують найману працю, та є платниками єдиного податку І–ІІІ груп застосовуватимуть «попередження» у разі виявлення вперше порушення, пов’язаного з фактичним допуском працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
у разі сплати юрособою або ФОП, яка використовує найману працю, 50% розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю, таку постанову вважатимуть виконаною.
За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) штраф для роботодавців (не єдинників) зменшать із 30 до 10 мінімальних зарплат.
Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці загрожує роботодавцям штрафом у розмірі 2 мінімальні зарплати замість нинішніх 10 мінімальних заплат.
Цікаво, що цей Закон підписали 31.01.2020 р., якраз тоді, коли завершуються спільні рейди податківці та інспектори праці з виявлення неоформлених працівників. В свою чергу роботодавці після такого візиту матимуть змогу добровільно оформити всіх працівників відповідно до чинного законодавства. Адже саме новий Закон передбачає такий захід як попередження, що раніше не визначала ст. 265 КЗпП.
Водночас із 31.12.2019 р. діє оновлений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Приміром, за відмову роботодавця надати необхідні документи Держпраці розцінить як перешкоду перевірці.
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.