Чи може роботодавець запитувати жінку про її вагітність при прийомі на роботу?
Новини
18.10.2019
Чи може роботодавець запитувати жінку про її вагітність при прийомі на роботу?
Як поводитись роботодавцю, якщо жінка не повідомила про вагітність при прийомі на роботу? Теоретично, якщо вона не пройде випробування та буде звільнена за п. 11 ст. 40 КЗпП, то може на підставі медичної довідки по вагітності бути поновлена на роботі — як цьому запобігти на стадії укладання трудового договору?
Під час працевлаштування в Україні жінок часто запитують про те, що не має ніякого стосунку до професійних характеристик, але порушує їх особистий простір, зокрема це питання про стан жінки, в якому вона знаходиться на момент працевлаштування.
Законодавство України передбачає заборону будь-яких проявів дискримінації за статевою ознакою. Про це йдеться, зокрема, в Конституції України (стаття 24), Законі України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» та у статті 2 Кодексу законів про працю.
Крім того, відповідно до статті 184 Кодексу законів про працю України заборонено відмовляти у прийнятті на роботу жінкам із причин, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до 3 років, а також одиноким матерям — за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда.
У разі відмови у прийнятті на роботу таким категоріям осіб роботодавець зобов’язаний повідомити їх про причину відмови у письмовій формі.
У свою чергу, жінка може оскаржити таку відмову в суді. Тому при прийомі на роботу ставити такі питання є недоречно.
Щодо випробувального терміну, то статтею 26 Кодексу законів про працю України заборонено встановлення випробувального терміну вагітним жінкам; одиноким матерям, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю.
Однак, якщо жінка при прийомі на роботу не повідомила про вагітність, а повідомила про це під час проходження випробувального терміну, звільнення такої жінки, яка не пройшла випробувальний термін, заборонено законодавством, оскільки це є звільненням з ініціативи роботодавця (стаття 184 КЗпП України).
Для підтвердження свого стану (вагітності) жінка має надати роботодавцю відповідний медичний висновок.
Цей практичний посібник стане у пригоді не лише кадровикам, а й роботодавцям. У виданні детально розглянуто, на що потрібно звернути увагу при прийнятті на роботу, розписано порядок звільнення працівників. Наведено низку порад і застережень, як уникнути судових спорів із працівниками щодо порушень норм законодавства при звільненні. Головне — дотримуватися всіх етапів прийняття та звільненні, грамотно оформлювати документи, і проблем не буде. Усі відповіді про прийняття та звільнення — у посібнику!