Ситуація. Згідно з наказом Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року № 511 було викладено в новій редакції Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435. Відтепер у звіті за формою № Д4 потрібно вказувати коди ЗКППТР з «Класифікатора професій», однак не всі професії (посади) мають ці коди. Як діяти в такій ситуації?
Рішення. У Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі — КП) міститься графа «Код ЗКППТР». Коди ЗКППТР взяті із Загальносоюзного класифікатора професій, посад та тарифних розрядів, який діяв в Україні до прийняття «Класифікатора професій», і містять довідкову інформацію щодо чинних у минулому професій (посад). Так, на практиці іноді трапляються випадки, коли неправильне написання професійної назви роботи в радянський період (особливо це стосується робіт зі шкідливими умовами праці) перешкоджає оформленню пенсії за віком на пільгових умовах. Якщо ж є код ЗКППТР, можна встановити, за якою саме професією (на якій посаді) працював у минулому працівник, як змінювалася її назва тощо. Однак у повсякденній роботі працівники кадрових підрозділів фактично не використовують кодів ЗКППТР. На нашу думку, незабаром ці коди остаточно втратять свою актуальність. Слід зауважити, що на сьогодні багато професій, які містяться в КП, не мають кодів ЗКППТР, оскільки вони виникли й були внесені до КП у період незалежності України.
Якщо виникають запитання з приводу відображення чи невідображення коду ЗКППТР у звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (форма № Д4, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435), радимо звертатися до відповідного територіального органу Державної фіскальної служби України.
|
Олександр НОСІКОВ, провідний науковий співробітник НДІ праці і зайнятості населення Міністерства соціальної політики України і НАН України, канд. соціол. наук |