Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Розрахунок днів щорічної відпустки пропорційно до відпрацьованого часу
Новини
16.11.2017
Розрахунок днів щорічної відпустки пропорційно до відпрацьованого часу
 

Чи затверджено порядок обчислення відпусток, у тому числі пропорційно до відпрацьованого працівниками часу? Які дні зараховуються до стажу роботи, що дає право на щорічну основну і додаткові відпустки (ч. 1 і 2 ст. 9 Закону «Право на відпустки»): календарні чи робочі і навчальні?

Які дні мають бути використані для розрахунку тривалості відпустки працівника?

Якої тривалості буде відпустка, якщо працівник відпрацював до звільнення лише половину дня або лише п’ять робочих днів і щорічна основна відпустка становить 28 календарних днів?

Чи виплачується грошова компенсація за всі не використані таким працівником дні щорічної відпустки та в якому розмірі?

Якщо внаслідок розрахунку тривалість відпустки становить, наприклад, 5,01 або 5,49 або 5,51 або 5,99 календарного дня, то відпустка якої тривалості (в яких числах, одиницях) має бути надана працівникові?

Консультує Міністерство соціальної політики України

Порядок обчислення відпусток, у тому числі пропорційно до відпрацьованого часу, не затверджувався.

Водночас слід зазначити, що ст. 119 проекту Трудового кодексу України, зареєстрованого у Верховній Раді України 27.12.2014 р. за № 1658 (доопрацьований 20.05.2015 р.), який готується до розгляду в другому читанні, зокрема передбачається: якщо працівник до звільнення пропрацював частину робочого року, гарантійні виплати проводяться пропорційно до відпрацьованого часу за кількість днів відпустки, що визначається з точністю до однієї десятої. Під час заокруглення частини, менші від п’яти сотих, не враховуються, а частини, що дорівнюють п’яти сотим або є більшими, враховуються як одна десята.

Оскільки загального нормативно-правового акта, який би визначав порядок розрахунку кількості днів щорічної відпустки, немає, а також оскільки відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) тривалість відпусток незалежно від режимів та графіків роботи розраховується в календарних днях, під час підрахунку днів щорічної відпустки пропорційно до відпрацьованого часу доцільно скористатися механізмом нарахування оплати днів відпустки, закладеним у постанові Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати», тобто прив’язку розрахунку днів відпустки робити до календарних днів робочого року, в якому працював працівник.

Якщо у працівника, щорічна основна відпустка становить 24 календарних дні, робочий рік, за який надається відпустка, починається з 7 грудня 2015 р. і закінчується датою звільнення з роботи 12 лютого 2016 р. (останній день роботи — 12 лютого 2016 р.), тобто він відпрацював 48 календарних днів.

У такому разі тривалість днів щорічної основної відпустки пропорційно до відпрацьованого часу можна розрахувати так:

  1. Визначається кількість днів щорічної відпустки, які припадають на один календарний день, без урахування святкових і неробочих днів у цілому за рік:
    24 к. д. відпустки: (366 – 11) = 0,0676 к. д.

  2. Одержаний результат множать на кількість календарних днів без урахування святкових і неробочих днів, відпрацьованих працівником у робочому періоді з 7 грудня 2015 до 12 грудня 2016 р. включно:
    0,0676 к. д. х 48 к. д. = 3,24 к. д.

У наведеному прикладі на момент звільнення працівник мав право на три (з урахуванням математичних правил заокруглення) календарних дні щорічної основної відпустки. Якщо з розрахунку виходить, наприклад, 0,5 і більше десятих — це число заокруглюється до більшого цілого числа, тобто до одного календарного дня.

Щодо кількості календарних днів у році, які враховуються в наведеній формулі, то їхня кількість залежить від того, на який рік (високосний чи ні) припала дата звільнення працівника.

Згідно зі ст. 7 і 8 Закону щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці надаються за Списками виробництв, цехів, професій і посад, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 р. № 1290 (із змінами).

Конкретна тривалість відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці установлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.

Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці також установлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Статтею 9 Закону чітко визначено, що до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки, зараховується тільки час фактичної роботи із шкідливими і важкими умовами праці або з особливими характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менш як половину тривалості робочого дня, встановленої для працівників такого виробництва, цеху, професії або посади; час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці; час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.

Отже, враховуючи викладене, якщо працівник хворів, перебував у відпустці без збереження заробітної плати, на навчанні тощо або певну кількість робочих днів був зайнятий в умовах, передбачених Списком, менш як половину тривалості робочого дня, — ці дні не зараховуються до стажу, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці. Тому в таких випадках працівникові надається така відпустка тривалістю пропорційно до фактично відпрацьованого часу, а не повної тривалості.

Облік часу, відпрацьованого в умовах з особливим характером праці, проводить власник або уповноважений ним орган.

Складання простої арифметичної пропорції для розрахунку конкретної тривалості щорічної додаткової відпустки не вимагає розробки окремого механізму її розрахунку: виходячи з тривалості додаткової відпустки за повний робочий рік (передбачено Списком) конкретна її тривалість розраховується пропорційно до кількості днів, коли працівник фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менш як половину тривалості робочого дня.

Відповідно до ст. 2411 КЗпП строки виникнення і припинення трудових прав та обов’язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями.

Тобто день звільнення є повним робочим днем, а не його половиною.

Також слід звернути увагу, що Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 р. № 346 (далі — Порядок).

Пунктом 6 Порядку передбачено, що в разі звільнення керівних, педагогічних, наукових і науково-педагогічних працівників навчальних закладів та навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічної основної відпустки з розрахунку повної її тривалості, а особам, які до звільнення пропрацювали менш як 10 місяців, — пропорційно до відпрацьованого ними часу (з розрахунку тривалості щорічної основної відпустки за кожний відпрацьований місяць — 5,6; 4,2 і 2,8 календарних дня за тривалості щорічної основної відпустки відповідно 56; 42 і 28 календарних днів).

Віталіна Коркушко

Dominanta

Переглядів: 73656 Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання за Порядком № 45: відеороз’яснення від ТЦК
У яких випадках можливе відсторонення від роботи?
Бронювання працівників: що змінилося з 1 квітня?
Нюанси надання «дитячої» відпустки одинокій матері
Чи враховується стаж, набутий за кордоном?
З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила оплати лікарняних
Чи потрібно повідомляти ТЦК про заброньованих працівників?
Удосконалення надомної та дистанційної роботи: прийнято закон
Перебування в полоні зарахують до страхового стажу
Трудовий стаж для пенсії
Перевіряємо правильність нарахувань за листками непрацездатності
Чи збережеться після 31 березня бронювання згідно Порядку № 45?
З якого моменту за мобілізованим зберігається місце роботи і посада?
Чи може роботодавець перенести щорічну відпустку без згоди працівника?
Законодавство про мобілізацію та військовий облік: огляд нещодавніх змін
Як зараховується страховий стаж у разі роботи з неповним робочим тижнем?
Вирішення трудових спорів на користь працівника
Затверджено показник середньої зарплати за лютий 2025 ріку
Назви професій: як вони з’являються, хто їх вигадує та на що це впливає?
Трудові відносини в умовах воєнного стану: поширені запитання
Прийняття на роботу військовозобов’язаного, у якого виявлені порушення правил військового обліку
Особливості встановлення невідповідності займаній посаді під час випробувального строку
Чи обов’язково під час війни укладати трудовий договір у письмовій формі?
Як повідомити працівнику про звільнення?
Зразок наказу про звільнення за прогул
Коли ПФУ може відхилити оцифровану трудову книжку?
Реформа у сфері праці: законодавчі ініціативи
Що змінилося в повідомленні про прийняття працівника на роботу?
Чи мають право безробітні відмовитися від запропонованої центром зайнятості роботи?
Відстрочка на підставі бронювання в умовах мобілізації
Документи для призначення «лікарняних» суміснику
Організація та проходження стажування водіїв
Перевірки ТЦК: як підготуватися і які помилки виявляють?
Зміни до штатних розписів закладів дошкільної освіти: роз’яснення МОН
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Чи можна зменшити оплату праці за час простою?
Топ-5 помилок при звільненні за ініціативою роботодавця
Чи може роботодавець відмовити в достроковому припиненні відпустки для догляду за дитиною?
Діють зміни до Порядку надання компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
Скорочення штату або чисельності працівників: підстави та процедура звільнення
Оплачувана відпустка при народженні дитини: кому надається?
Затверджено строки зберігання документів з військового обліку
Чи зобов’язаний роботодавець зберігати трудову книжку працівника на його прохання?
Що обов’язково повинен містити трудовий договір?
Встановлення переважного права на залишення на роботі при вивільненні працівників
Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року
Невикористана відпустка під час дії воєнного стану
Чи обов’язково ФОПу розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку?
Зміни в трудових відносинах, які нас чекають
Як довго можна отримувати допомогу з безробіття та хто на неї має право?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com