Підліткам, які влаштовуються на роботу, і роботодавцям потрібно знати, що для праці неповнолітніх існують певні обмеження. Наприклад, не допускається праця підлітків у нічні зміни, в небезпечних для здоров’я умовах, шкідливих для зростаючого організму виробництвах.
У сучасних умовах економічного розвитку основними формами трудової діяльності неповнолітніх є:
- праця учнів загальноосвітніх шкіл із виробничим навчанням, а також у вільний від навчання час (у період канікул тощо);
- праця учнів професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів у процесі навчання;
- праця неповнолітніх на підприємствах та організаціях.
Виробничі приміщення, де працюють підлітки, мають відповідати вимогам, встановленим чинною нормативно-технічною документацією.
Відповідно до вимог КЗпП встановлені «Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми», які затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 березня 1996 р. за № 59 (табл. 23.2, 23.3). У цьому документі зазначено, що граничні норми діють на всій території України і поширюються на всі підприємства, установи, організації, навчальні заклади, а також на юридичних та фізичних осіб, які використовують працю підлітків від 14 до 18 років.
Освітлення виробничих і допоміжних приміщень має задовольняти вимоги, які передбачені ДБН В.2.5-28-2006 «Природне і штучне освітлення». Перевагу слід надавати природному освітленню. Застосування тільки місцевого освітлення суворо забороняється. Світлові прорізи приміщень повинні забезпечувати значення КПО не менше 4%. Вікна, що розташовані із сонячної сторони, необхідно оснащувати засобами для захисту від прямої інсоляції (козирки, фіранки). Промислове устаткування слід розміщувати таким чином, щоб воно не затінювало робочу зону.
Підвищена чутливість підлітків до несприятливих мікрокліматичних умов пов’язана з недосконалістю механізмів терморегуляції і незавершеністю розвитку серцево-судинної, дихальної і нервової систем. Реакція організму підлітків на дію високої температури навколишнього середовища виражається у збільшенні хвилинного об’єму крові за рахунок збільшення частоти серцевих скорочень, що може призвести до виснаження серцевого м’яза.
Організм підлітків більш чутливий до дії промислового пилу. У молодому віці несприятливі зміни слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, а також пневмоконіоз розвиваються в більш короткі терміни і перебігають більш несприятливо, ніж у осіб зрілого віку, що зумовлено анатомічними особливостями слизової оболонки та підвищеною легеневою вентиляцією.
Підлітків забороняється призначати на роботи, що пов’язані виключно з підійманням, утриманням або переміщенням важких речей. До роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються підлітки, які не мають медичних протипоказань, що має бути засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом. До тривалої роботи по підійманню та переміщенню важких речей підлітки до 15 років не допускаються.
Видання для кадровиків
Микола Логвісь