Держпраці доопрацювала та відправила на повторне погодження Держрегуляторній службі проект постанови КМУ «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Нагадаємо, що вперше проект постанови КМУ щодо перевірок у сфері праці був оприлюднений ще на початку року, в січні.
Проте після його обговорення з представниками бізнес-середовища та зацікавленими державними органами Державна регуляторна служба визнала цей проект таким, що не відповідає засадам регуляторної політики, і запропонували Держпраці доопрацювати його. З такою ж вимогою згодом звернулося до Держпраці й Всеукраїнське об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця».
І ось нарешті маємо доопрацьований варіант проекту постанови КМУ «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Проектом затверджується:
- Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.
- Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
- Положення про порядок видачі посадовим особам виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад посвідчень інспектора праці.
Крім того, Мінсоцполітики протягом 2-х місяців має затвердити ще Методрекомендації щодо забезпечення здійснення виконавчими органами міських рад міст обласного значення, об’єднаних територіальних громад повноважень, передбачених частиною третьою статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з проектом Порядку, державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюватиметься у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці:
- Держпраці та її територіальних органів;
- виконавчими органами міських рад міст обласного значення, об’єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин).
Інспекційні відвідування проводитимуться:
1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;
2) за зверненням фізособи, відносно якої порушено правила оформлення трудових відносин;
3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятого за результатами аналізу інформації, отриманої з загальнодоступних джерел;
4) за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю;
5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю;
6) за інформацією:
7) за інформацією профспілкових органів щодо порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених під час здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю.
Тривалість інспекційного відвідування, невиїзного інспектування не може перевищувати 10 робочих днів, для суб’єктів мікропідприємництва та малого підприємництва — двох робочих днів.
Видання для кадровиків