Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  МЕНЕДЖЕR ПО ПЕРСОНАЛУ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Календарь-заставка на рабочий стол

Facebook
Календарь событий
Январь 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Февраль 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

Все события
Реклама
Библиотека статей / Практика кадровика
30.03.2007
Відповідність записів у трудовій книжці формулюванням у наказах

На кадрового працівника покладаються обов’язки ведення кадрової документації, яка включає в себе оформлення особових справ, ведення облікових карток, заповнення трудових книжок тощо. Тим, у кого ще недостатній досвід роботи, дуже важко зорієнтуватися в такому непростому напрямку роботи. Отже, пропонуємо до вашої уваги кілька практичних порад з цього питання.

Перш ніж приступити до роботи, необхідно дуже уважно ознайомитися із законодавчими актами. Питання трудового права, оформлення та ведення кадрової документації регламентуються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, законами України «Про відпустки», «Про зайнятість населення», Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, наказами та постановами Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України, Державним Класифікатором професій тощо. Проте дуже важливо, аби записи у трудових книжках точно відповідали формулюванням у наказах про прийняття на роботу, переведення на іншу посаду чи звільнення. Зупинимося докладніше на конкретних прикладах.

Насамперед назви посад та професій мають точно відповідати «Класифікатору професій», не можна у наказі та запису в трудовій книжці використовувати довільні або похідні назви. Після видання наказу про прийняття на роботу на кожного працівника заповнюється Особова картка (форма П-2). Також відомості про прийнятого на роботу працівника вносяться до Алфавітної та Штатно-посадової книг і до Книги обліку та руху трудових книжок (вони мають бути пронумеровані, прошнуровані та завірені печаткою і підписом керівника). Усі записи до трудової книжки здійснюються після видання наказу, але не пізніше тижневого строку про прийняття та переведення, а в разі звільнення — у день звільнення.

Запис у трудовій книжці про прийом на роботу не підписується керівником і не завіряється печаткою установи (Зразок 1).

Зразок 1

Трудові книжки ведуться на штатних працівників, працівників, які працюють на сезонних роботах, позаштатних, але за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню. На сумісників трудові книжки не ведуться. Проте якщо працівник бажає зробити в трудовій книжці запис про роботу за сумісництвом, він повинен принести на основне місце роботи довідку про роботу за сумісництвом і відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників йому внесуть цей запис до трудової книжки (Зразок 2).

Зразок 2

Трапляються випадки, коли в трудовій книжці неточно або неправильно зроблено запис чи дату. В пункті 2.6 Інструкції про порядок ведення трудових книжок зазначено, що закреслення раніше внесених неправильних записів не допускається. Як же виправити становище? У разі необхідності змінити запис відомостей про роботу після зазначеного порядкового номера, у графі 3 слід записати «Запис за №___ вважати недійсним» і з нового рядка зробити правильний запис, а в графі 4 повторити дату і номер наказу, з якого неправильно було зроблено запис до трудової книжки (Зразок 3).

Зразок 3

Якщо працівника прийнято на роботу з випробувальним терміном, це відображається у наказі (Зразок 4), однак запис у трудовій книжці має бути таким, як у Зразку 1. Коли випробувальний термін закінчився, і працівник продовжує роботу, окремий наказ про продовження трудових відносин не видається.

Зразок 4

При прийнятті працівника на роботу за строковим трудовим договором у наказі точно вказується його номер, дати укладення та закінчення договору. В Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників чітко не визначено, чи писати в трудовій книжці «за строковим трудовим договором», достатньо відзначити цей факт у наказі. Однак якщо ви знаєте, що із закінченням дії строкового договору працівника буде звільнено, запис у трудовій книжці можна зробити (Зразок 5).

Зразок 5

Працівникові, прийнятому на тимчасову роботу на період відпустки основного працівника по догляду за дитиною, в трудовій книжці має бути зроблений такий самий запис, як у Зразку 1, хоча в наказі точно зазначаються дати початку і закінчення договору (Зразок 6). Законодавство не зобов’язує власника попереджати працівника про майбутнє звільнення у зв’язку із закінченням дії строкового трудового договору. Звільнення відбувається без заяви працівника, за наказом роботодавця. Головне при цьому пам’ятати, коли саме закінчується строковий трудовий договір. Адже якщо наказ не видано, а працівник продовжує працювати, строковий трудовий договір автоматично стає безстроковим.

Зразок 6

При переведенні працівника з посади на посаду видається наказ і робиться відповідний запис до трудової книжки окремим рядком, де обов’язково зазначається нова посада, дата і номер наказу (Зразок 7).

Зразок 7

Дуже важливо правильно сформулювати наказ і запис у трудовій книжці при звільненні працівника. Найголовніше тут — вказати причину звільнення та зазначити відповідний пункт та статтю Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), згідно з якими відбувається звільнення.

Якщо працівник не використав відпустку при звільненні, йому виплачується компенсація за невикористану відпустку із розрахунку два дні за кожний відпрацьований місяць.

Відповідно до КЗпП основна відпустка не може бути меншою, як 24 календарні дні.

День звільнення є останнім робочим днем. У цей день з працівником проводять повний розрахунок та видають трудову книжку. Вноситься відповідний запис про звільнення до особової картки за формою П-2, зазначається підстава про звільнення у Книзі руху трудових книжок та проставляється підпис працівника в цих документах.

Слід також пам’ятати, що усі записи в трудовій книжці про звільнення підписуються керівником та завіряються печаткою установи (Зразки 8–11).

Зразок 8

Зразок 9

Зразок 10

Зразок 11

Якщо працівник звільняється по переводу до іншої установи (Зразок 12), він обов’язково повинен подати лист керівника організації, до якої переходить працівник, про гарантування прийому на роботу.

Зразок 12

Звільнившись за цією статтею, працівник, який не використав відпустку на попередньому місці роботи, може використати її в повному обсязі (тобто 24 календарні дні, якщо більше не передбачено колективним договором) на новому місці, не відпрацьовуючи встановлених законодавством обов’язкових шести місяців.

У тому разі, коли звільнення працівника відбувається у зв’язку зі скороченням посади (скороченням штату чи ліквідацією підприємства), тобто на підставі пункту 5 статті 40 КЗпП (Зразок 13), слід дотримуватися певних умов. По-перше, таке звільнення можливе лише тоді, коли у штатному розписі підприємства немає посади, на яку працівника можна перевести. По-друге, працівника мають попередити про вивільнення не пізніше як за два місяці, при цьому також не пізніше як за два місяці подаються відомості про вивільнення до районного центру зайнятості за формою ПН-4. Якщо до центру зайнятості у встановлений термін не надійде повідомлення про вивільнення працівника, на керівника накладається штраф у розмірі річної заробітної плати даного працівника.

Зразок 13

Отже, показавши на прикладах, як саме формулювання наказів відображаються в записах у трудових книжках, ми намагалися допомогти вам уникнути можливих помилок при оформленні цих важливих документів.

У наших прикладах подано не всі визначені у законодавстві підстави для звільнення з роботи, проте при складанні наказів та відповідних записів у трудових книжках можна керуватися наведеними зразками.

Бажаємо успіхів!

Вас може зацікавити

Журнал «Діловодство та документообіг»

Щомісяця в журналі «Діловодство та документообіг»: організація діловодства в установах і підприємствах різних форм власності та рівня підпорядкування згідно з новими правилами й вимогами, архівна справа, кадрове діловодство на прикладі конкретних виробничих ситуацій, юридична підтримка під час роботи з документами, основні вимоги до складання та оформлення службових документів. А також відповіді кваліфікованих спеціалістів на запитання читачів, підвищення рівня освіти, поради психолога-практика та ін.
Друкований журнал + електронна версія без додаткових оплат.
Ваш гарантований подарунок: Онлайн-посібник «Складення та оформлення службових документів» у 2-ох частинах.

Придбати видання

 

Статья предоставлена нашему порталу
редакцией журнала «Діловодство та документообіг»

Источник: HR-Лига Автор: Гончаренко Ганна
Просмотров: 253677 Отправить другу Версия для печати
 
 
Смотрите также:
Плюс святковий день, мінус святковий день: кадровий калейдоскоп для 2018 року
Доплата до мінімальної заробітної плати та нарахування єдиного внеску
Особливості роботи за сумісництвом
Працівник-новачок: зарплатно-трудові нюанси
Розірвання трудового договору та звільнення (у запитаннях та відповідях)
Відпустка без збереження зарплати: визначаємо непорушні правила
Нюансы расчета зарплаты в примерах
Приклади розрахунку середньої зарплати для оплати відпусток
Нова форма звіту № 3-ПН
Порядок ведення табелю обліку робочого часу
Призив, мобілізація, демобілізація працівника (у запитаннях та відповідях)
Трудовой договор: порядок заключения и виды
Актуальні запитання з марафону «Гаряча лінія: консультації»
Помилки у штатному розписі — порушення під час прийняття на роботу працівників
Строковий трудовий договір: правила застосування
Несчастный случай непроизводственного характера. Оплата листка нетрудоспособности с отметкой об алкогольном опьянении
Аудит трудових книжок: проблеми та їх вирішення
Ревізія відпусток: позбавляємося боргів
Листок нетрудоспособности: порядок заполнения
Средняя зарплата для больничного: пошаговый алгоритм расчета
Регистрация и учет в кадровом делопроизводстве
Увольнение — как мера дисциплинарного взыскания
Ведение трудовых книжек работников. Исправляем ошибки
Номенклатура дел кадровой службы как фундамент кадрового делопроизводства
Документы, предоставляемые при трудоустройстве
Принятие и оформление решений о переводе/перемещении
Особенности и процедура приема на работу граждан с дополнительными гарантиями, инвалидов, иностранцев, несовершеннолетних, совместителей, сезонных и временных работников
Решения по персоналу: правовые основания, оформление, учет
Новый праздник в октябре: пересчитываем рабочее время и продолжительность отпуска
Прием на работу по конкурсу как основание увольнения

Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как Вы собираете информацию о рынке труда?
По данным общих обзоров рынка труда
Собственными силами (HR-отдел, отдел маркетинга, информация от кандидатов, информация в СМИ, личные контакты)
Заказываем индивидуальное исследование рынка труда
Используем все перечисленные способы
Не собираем информацию

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2018 © МЕДИА-ПРО
2018 © HR-Лига
Copyright © 2005–2018 HR-Лига
Использование материалов из журналов ИД «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.