Система охорони психічного здоров’я запрацює з наступного року
Новини
12.02.2025
Система охорони психічного здоров’я запрацює з наступного року
Набув чинності Закон України «Про систему охорони психічного здоров’я в Україні» від 15.01.2025 р. № 4223-IX. Норми Закону почнуть діяти з 8 лютого 2026 року (через один рік після дня його опублікування).
Закон установлює правила та принципи роботи системи охорони психічного здоров’я в Україні. Він спрямований на забезпечення доступу до якісних послуг, захист прав людей із психічними розладами та іншими проблемами, що стосуються психічного здоров’я, запобігання виникненню психічних розладів й усунення шкідливих факторів, що впливають на психічне здоров’я українців.
Роботодавцям пропонується розробити та затвердити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці.
Закон передбачає чіткі повноваження, а також тісну співпрацю між центральними та місцевими органами влади та неурядовими організаціями. Для координації послуг у цій сфері запроваджується Національна комісія з питань психічного здоров’я — постійно діючий колегіальний орган у сфері управління Кабінету Міністрів.
Одним із найважливіших пунктів, передбачених Законом, є запровадження системи безперервного професійного розвитку та сертифікації фахівців у сфері психічного здоров’я. Він передбачає єдині стандарти сертифікації за професійними напрямами роботи психологів (у Нацкомісії) та сертифікацію психотерапевтів саморегулівними організаціями (СРО), які мають міжнародне визнання.
Крім того, Закон запроваджує чіткі визначення таких понять, як «психічне здоров’я», «послуга у сфері психічного здоров’я», «надавач послуг у сфері психічного здоров’я», «фахівці у сфері психічного здоров’я» та інші, необхідні для якісного юридичного регулювання цієї сфери.
Передбачається також створення умов для розвитку системи професійного саморегулювання та підготовки кадрів у цій сфері, зокрема можливість професійних асоціацій фахівців набувати статусу саморегулівних організацій.
Закон узгоджується з пріоритетними завданнями Європейського Союзу у сфері реагування на виклики психічного здоров’я. Основні його положення ґрунтуються на рекомендаціях Єврокомісії вирішувати питання психічного здоров’я в усіх сферах національної політики. Цей підхід передбачає, що всі рішення та заходи, прийняті на державному, регіональному та місцевому рівнях, враховують вплив на психічне здоров’я населення та сприяють його зміцненню.
Для впровадження в життя Закону готується низка урядових і галузевих нормативних актів.
Вас може зацікавити
Журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Журнал для головних інженерів, спеціалістів з ОП та ПБ підприємств України усіх форм власності. Журнал, в якому втілено тенденції нового часу, а також досвід і практика! Журнал містить:
документи зі зразками заповнення;
коментарі та рекомендації спеціалістів;
матеріали, візуалізовані інфографікою та систематизовані в таблиці;