Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Зміни в законодавство про мобілізацію: очікування і реальність
Новини
11.07.2024
Зміни в законодавство про мобілізацію: очікування і реальність
 

Ухвалюючи Закон України «Про мобілізацію та мобілізаційну роботу», зокрема, п. 4 ч. 1 ст. 23, де визначаються окремі підстави для надання відстрочки від мобілізації, законодавець намагався врегулювати всі питання шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16.05.2024 р. № 560. Та чи вдалося це?

Пункт 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну роботу» передбачає, що право на відстрочку мають військовозобов’язані жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Якщо з дітьми, батьки яких померли, позбавлені батьківських прав, визнані зниклими безвісти або безвісно відсутніми, оголошені померлими, відбувають покарання у місцях позбавлення волі, все більш менш зрозуміло і немає проблеми ці обставини підтвердити, то з особами, які самостійно виховують та утримують дитину за рішенням суду, не все так просто.

Виходячи з логіки законодавця, обставина самостійного виховання дитини військовозобов’язаним підтверджується виключно рішенням суду. Проте законодавець у гонитві за мобілізаційним резервом, певно, забув, що згідно зі ст. 6 СК правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. У свою чергу малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Відповідно до ч. 1 ст. 161 СК, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися судом.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 160 СК місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків, а місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.

Відповідно до ч. 3 ст. 160 СК, якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Згідно з ч. 3 ст. 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров’я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна. У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.

Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом (ч. 2 ст. 29 ЦК).

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вільний вибір місця проживання обмежується щодо осіб, які не досягли 14-річного віку.

Частина 2 ст. 47 Цивільного процесуального кодексу України надає можливість неповнолітнім особам віком від 14 до 18 років особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов’язки в суді у справах, що виникають з відносин, у яких вони особисто беруть участь, якщо інше не встановлено законом.

Отже, ст. 161 СК визначено порядок вирішення спору між матір’ю та батьком щодо місця проживання малолітньої дитини. При цьому згідно ч. 3 ст. 160 СК якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Відповідно до роз’яснень, які були надані Верховним Судом України в п. 18 постанови Пленуму «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» від 21.12.2007 р. № 11, при вирішенні спору про місце проживання дитини належить звертати особливу увагу на її вік та з’ясовувати, з ким із батьків вона бажає проживати. Судам слід ураховувати також положення ст. 160 СК, якою передбачено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків, яка досягла десяти років, за спільною згодою батьків та самої дитини, а місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Таким чином, у разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом, проте при вирішенні вказаного питання, що стосується дитини, яка досягла чотирнадцяти років, слід керуватися ч. 3 ст. 160 СК та положеннями ст. 29 ЦК.

Отже, чинним законодавством не передбачені підстави для визначення судом місця проживання з батьком неповнолітньої дитини, яка з ним проживає.

Указаний висновок суду узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, зробленими у постанові від 12.11.2018 р. у справі № 344/16920/16-ц та у постанові від 25.01.2018 р. у справі № 537/5119/15-ц.

Таким чином, у разі, якщо дитині 14 і більше років та вона проживає та знаходиться на утриманні військовозобов’язаного, то отримати рішення суду про визначення її місця проживання з військовозобов’язаним є неможливим в силу положень Сімейного кодексу України.

То як тоді реалізувати своє право на відстрочку?

Звісно, неповнолітня особа може засвідчити факт свого проживання посвідченою нотаріусом заявою або таке місце проживання може визначити орган опіки та піклування на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини» від 24.09.2008 р. № 866, проте на практиці ТЦК та СП відмовляють у наданні відстрочки з підстав того, що пункт статті передбачає безпосередньо рішення суду як підтверджуючий одноосібне виховання дитини документ. Такі випадки на практиці вже мають місце.

Вас може зацікавити

Консультації з питань військового обліку

Досвідчений експерт дасть відповідь щодо питань військового обліку, розбере конкретну ситуацію клієнта і роз’яснить з урахуванням чинного законодавства й усіх нововведень.
Гарантуємо індивідуальний підхід і конфіденційність.

Отримати консультацію

 

Ірина Ковальчук, Микола Ковальчук

Національна асоціація адвокатів України

Переглядів: 474 Версія для друку
 
Дивіться також:
Відомості про трудові відносини: види, шляхи та терміни подання
До якого документа вносити інформацію про присвоєння рангу державному службовцю?
Чи можна працювати під час «декретної» відпустки?
Хвороба в перші дні роботи: як обчислити середню зарплату?
Статзвітність-2025: перелік форм звітів, які можна подати в електронному вигляді
Паперова трудова книжка: проблемні питання
Зміна істотних умов праці: перелік, строки попередження, порядок, звільнення
Строки чинності колективного договору
Дострокова пільгова пенсія: хто має право?
Звільнення за розголошення: що варто знати про нову підставу
Догляд за хворою дитиною: чи можна оплатити лікарняний суміснику?
Повідомлення про зміни в трудових відносинах: чи можливо відмінити подання?
Нові правила вручення повісток поштою: що потрібно знати громадянам та бізнесу?
Як краще звільнитися: за власним бажанням або за угодою сторін?
Положення про оплату праці: порядок затвердження та зразок
Як анулювати бронювання звільненого працівника?
Чи можна виписати дублікат трудової книжки на підставі сканкопії?
Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
Особливості надання допомоги по вагітності та пологах для ФОП
Які строки подання форми № 4-ПН про масове скорочення працівників?
Чи має право на подовжену відпустку батько двох дітей якщо мати знаходиться на тривалому лікуванні?
Відпустка без збереження заробітної плати: випадки, строк надання, оформлення
Чи обов’язково вести «Особову картку» працівника?
Затримка чи невиплата зарплати під час війни
«Лікарняний по догляду»: особливості надання
Відпустка для догляду за дитиною: хто з родичів може її отримати?
Військовий облік працівників: відповіді на запитання
Що впливає на суму «лікарняних»?
Правила поведінки на підприємстві: чи обов’язково затверджувати додаткові положення у зв’язку з новим законом?
Уряд оновив порядок бронювання через Дію
Звільнення в останній день відпустки
Звільнення працівників за розголошення таємниці: аналіз нового закону
Як часто можна призупиняти трудовий договір і на який строк?
Родичам жінки-ФОП дозволять оформлювати «декретні» відпустки
Як діяти, якщо працівник відмовляється від підвищення, не хоче працювати віддалено чи видаляє важливі дані перед звільненням?
Працівника призвано на навчальні військові збори: як оформити й оплатити?
У КЗпП з’являться нові права для осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною
Право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Трудові гарантії членів сімей військовослужбовців
Профілактичні медогляди працівників зазнали змін
Робота за сумісництвом: що варто знати?
Чи можна надати «дитячу» відпустку жінці без довідки, що батько не скористався правом на таку відпустку?
Підпис працівника на розпорядчих документах з кадрових питань
Коли і як до ПФУ подаються відомості про зміни в трудових відносинах?
Які саме відпустки компенсуються у разі звільнення працівника?
Чи можна скоротити «декретну» посаду?
Роботодавців зобов’яжуть створити службу охорони психічного здоров’я
Як на вебпорталі ПФУ подати документи про стаж, набутий до 01.01.2004?
Коли відстрочка не звільняє від мобілізації?
Хвороба в перші дні роботи: як обчислити середню зарплату?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com